دانلود پایان نامه

اوقات فراغت جوانان و نوجوانان و ساعات خلاء آنان اگر در فضای ورزشگاه ها، باشگاه ها، پارک‌ها، مراکز فرهنگی، سینمایی و سالن‌های تئاتر و موسیقی قرار داده شود گرایش به مواد مخدر به سرعت کاهش می‌یابد . در ایران متاسفانه مراکز و محیط‌های ورزشی به نسبت جمعیت کل کشور کم است. در حالیکه نزدیک به 50 درصد از جمعیت‌ها را جوانان زیر 20 سال تشکیل می‌دهد. درصد اماکن ورزشی و ظرفیت کل آنها نسبت به جمعیت، زیر دو درصد است . یکی از راههای پیشگیری از ابتلای جوانان و نوجوانان به اعتیاد توسعه امکانات ورزشی است. زیرا بدون شک جوانانی که به ورزش روی می‌آورند از مصرف مواد مخدر، روان گردان، الکل و سیگار اجتناب می‌ورزند.

مسئولان محترم شهرستان کاشان باید بدانند که اگر خواهان رشد و بالندگی و شکوفایی جمعیت جوان شهرمان هستند بایستی به توسعه این مراکز بپردازند. به ازای هر پارک، سینما و باشگاه یا ورزشگاهی که ساخته شود تعداد زیادی از مراکز توزیع مواد مخدر بسته می‌شوند که خود یک مبارزه جدی غیر مستقیم با توزیع و مصرف مواد مخدر است. که امید است با توجه بیشتر مسئولان شهر در این زمینه قدم اساسی برداشته شود.

 

بند چهارم ـ تغییر نگرش افراد

مطالعات مختلف در جهان نشان داده شده است که یکی از عوامل محافظت کننده افراد در مقابل مصرف مواد مخدر داشتن اعتقاد و باورهای راسخ دینی و نگرش منفی به مواد مخدر است. بنابراین رواج و پرورش این ارزش ها نزد کودکان و نوجوانان در پیشگیری اهمیت زیادی دارد.

 

مطالعات و نتیجه تحقیق صورت گرفته در معتادین کاشان ثابت کرده است که افرادی که نسبت به مواد مخدر، نگرش و باور مثبت دارند، احتمال مصرف و اعتیادشان بیشتر از کسانی است که نگرش‌های خنثی یا منفی دارند. تقویت نگرش‌های منفی یا تغییر نگرش از خنثی به منفی آسانتر از تغییر نگرش های مثبت به منفی است. بعنوان مثال افرادی که سیگار نمی‌کشند بیش از کسانی که سیگار می‌کشند به اطلاعاتی که در مورد خطرات سیگار داده می‌شود توجه می‌کنند.

متاسفانه اغلب برنامه‌های آگاه سازی از مدارس شروع می‌شود در حالیکه شخصیت کودکان قبل از 7 سالگی شکل می‌گیرد و تغییر نگرش‌ها باید قبل از سن مدرسه و زمانی صورت پذیرد که هنوز باورهای آنان به طور کامل شکل نگرفته باشد.

بعضی از افراد نگرش اشتباهی از مواد مخدر دارند و در تحقیق به عمل آمده 18 درصد افراد مورد مطالعه لذت بردن جنسی بیشتر را علت گرایش به مواد مخدر بیان نموده‌اند که یک نگرش اشتباه می‌باشد و در صورتی که نگرش افراد اصلاح شود فرد در می‌یابد جهت ارضاء بهتر نیاز جنسی از راههای اصولی عمل نماید. مواد مخدر نه تنها در ارضاء دیرتر جنسی موثر نیست، بلکه در غالب موارد پس از مدتی کوتاه باعث سرد شدن نیاز جنسی می‌شود.

در مواردی نوجوانان و جوانان مضرات اعتیاد را اطلاع دارند اما باور نمی‌کنند که مصرف یکبار مواد مخدر می‌تواند منجربه اعتیاد تدریجی گردد و در مواردی مواد مخدر را امتحان می‌کنند و ایده آنان این است که اراده من آنقدر قوی است که نمی‌گذارم معتاد شوم و مواد را به صورت تفریحی و سرگرمی می‌کشم، که با نشان دادن افرادی چنین باوری را در شروع به مصرف مواد مخدر داشته اند و معتاد شده‌اند می‌توان این عقاید را رد نمود و نگرش افراد را تغییر داد تا افراد به اعتیاد به مواد مخدر کشیده نشوند.

 

بند پنجم ـ ارتقاء فرهنگی شهرستان کاشان

یکی از بسترهای اصلی پیشگیری از مصرف مواد مخدر، ارتقاء فرهنگی است که با توجه به شرایط اجتماعی و فرهنگی هر منطقه قابل تعیین است. در بدو امر در ارتقاء فرهنگ شهرستان کاشان باید سطح دانش جامعه را بالا برد ، معمولاً هر چه دانش افراد جامعه بیشتر باشد، آسیب پذیری آنها در برابر مصرف مواد مخدر کمتر خواهد بود .

 

متاسفانه در بعضی از خانواده‌ها مشاهده می‌شود که تعریف و تمجیدهای اغراق گونه‌ای از وصف تریاک می‌کنند که این امر باعث به وجود آمدن نگرش مثبت در اعضای خانواده بخصوص فرزندان می‌شود و نهایتاً به مصرف مواد مخدر و تریاک تشویق می‌گردند. بنابراین با اصلاح و ارتقاء فرهنگی جامعه می‌توان از گرایش افراد به مصرف مواد مخدر جلوگیری نمود.

 

مسئولین شهرستان باید بیماری اعتیاد را در بخش رفاه اجتماعی و در سطح جامعه مطرح کنند و پیشگیری از این بلای خانمان سوز را در سطح کل شهرستان در دستور کار خود قرار دهند و با برنامه ریزی کلی تمام افراد آسیب پذیر را پوشش دهند و معتادینی را که ترک اعتیاد نموده‌اند طرد و نفی ننمایند و فرصت دوباره به آنان بدهند تا بار دیگر شخصیت از دست رفته خود را به دست آورند. در پایان بحث پیشگیری ، نتیجه پرسشنامه یکصد نفر از معتادین مورد مطالعه در خصوص بهترین راه برای پیشگیری بیان شده است که ار نظر معتادین مورد نمونه اطلاع رسانی ، آموزش ، تقویت ایمان و تغییر نگرش افراد بهترین شیوه پیشگیری به حساب می‌آید.

 

  1. ساسان باوی، همان منبع، ص 19.
  2. ناصر سراج خرمی، شناخت و پیشگیری و درمان اعتیاد، 1382، ص 124
  3. حمید فریفته، پیشگیری از اعتیاد با آموزش مهارت‌های اساسی زنگی، 1383، ص 60-58 .