دانلود پایان نامه

نبوده است. شایان ذکر است که وضعیت مذکور بعد از انقلاب 25 ژانویه با قوت بیشتری دنبال شده و عاملی برای رغبت مضاعف ایران جهت تعامل و از سرگیری روابط با مصر قلمداد میگردد. از جمله نشانههای تغییر در سیاست خارجی مصر در قبال اسرائیل میتوان برخی تحرکات دولت انتقالی از قبیل مناقشه پیرامون توافقنامه گاز میان مصر و اسرائیل، تلاش برای آشتی میان گروههای فلسطینی و بازگشایی گذرگاه رفح بصورت دائمی اشاره نمود.
توجه به این نکته ضروری است که ایران به شدت تاثیر تحولات مصر بر دیگر سازمانهای عربی را مورد رصد قرار میدهد. از منظر دولتمردان ایرانی اتخاذ سیاست باز از سوی دولت آینده مصر باعث ایجاد دگرگونی‌های اساسی در سیاست‌های خارجی و منطقه‌ای این کشور به ویژه در قبال رژیم صهیونیستی خواهد شد. زیرا به نظر می‌رسد که دولت آینده مصر در سایه تحولات اخیر اقدام به برداشتن دیوار حائل رژیم صهیونیستی و تضعیف جایگاه آن در منطقه نماید.(همان)
ج)ترویج پروژه خاورمیانه اسلامی: به اعتقاد دولتمردان ایرانی انقلابهای عربی تحت تاثیر انقلاب اسلامی ایران و بازتابهای آن به وقوع پیوسته است. همچنانکه آیت الله سید احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران در خطبههای نماز جمعه بیان داشت: “تحولات کنونی جهان عرب بیانگر گامهای متمایل به انقلاب اسلامی ایران است”. این مسئله همچنین از سوی آیت الله خامنهای رهبر کبیر انقلاب در خطبه عربی نماز جمعه خطاب به ملت مصر و تونس (مورخه 4 فوریه 2011م) مورد تاکید قرار گرفت. آیت الله خامنهای در بیانات خود اشاره داشت: انقلابهای عربی ضمن برخورداری از ماهیت اسلامی باعث زوال دوران اسکتبار و حضور صهیونیستی- آمریکایی در منطقه خواهد شد” .
در این راستا، ایران خواستار عدم بازگشت مصر به شرایط پیشین و همگرایی با غرب است. شایان ذکر است که سیاستمداران ایرانی به خوبی از این حقیقت آگاهند که با توجه به حضور گسترده جنبشهای دینی در جامعه مصری احتمال برپایی نظام حکومتی متمایل به مردم سالاری دینی وجود دارد.
د) درآمدهای اقتصادی: بهرغم قطع روابط سیاسی و دیپلماتیک میان ایران و مصر زمینههای ارتباط میان دو کشور همواره از طریق تعاملات تجاری و بازرگانی برقرار بوه است. اگرچه حجم تبادلات اقتصادی میان دو کشور هیچگاه بیشتر از 100 میلیون دلار نبوده است، اما در خلال سالهای گذشته برخی کالاهای مصری مانند مواد غذایی، دارو، مصالح ساختمانی، مواد شیمیایی و صنایع معدنی و مهندسی از اقبال خوبی در بازارهای ایرانی برخوردار بودهاند. از سوی دیگر ایران نیز متقابلاً در بازار مصر حضور داشته است که از جمله آنها میتوان به همکاری مشترک در زمینههای خودروسازی میان شرکت مصری”سوزوکی ایجنت” و شرکتهای ایرانی “سایپا” و “ایران خودرو” اشاره کرد.
بر اساس گزارش منتظر شده از سوی هیئت سرمایهگذاری مصر حجم سرمایهگذاریهای ایران در مصر از سال 1970م تا 2010م در حدود 331 میلیون دلار برآورد شده است که این رقم توسط 12 شرکت ثبت شده در این کشور صورت گرفته است. بدیهی است که سرمایهگذاریهای مذکور با از سرگیری روابط افزایش خواهد یافت؛ همچنانکه رئیس جمهور ایران با اذعان به این مسئله بیان داشت: ایران با تمام توان برای سرمایهگذاری در مصر تلاش خواهد کرد.

فصل چهارم:

آینده روابط ایران و مصر

4-1- اشتراکات تاثیر گذار بر روی روابط ایران و مصر
از بررسی تاریخ و واقعیت های گذشته چنین استنباط می شود این است که عمده ترین مشترکات دو کشور که در سه حلقه تمدنی، باور های اسلامی و بین المللی که منجر به بهبودی روابط سیاسی دو کشور در مقاطع زمانی مختلف گردید، بشرح زیر می باشد:
1. سنت ها ، باورهای مشترک و برگزاری مراسمات و رسوم باستانی مشابه
2. پذیرش دعوت اسلام تقریبا” بطور همزمان در دو کشور
3. زمینه های دوستی و گرایش به اهل بیت
4. معماری و هنرهای مشترک دو کشور

دیدگاهتان را بنویسید