خیلی از ما با به کار گیری تلفنای هوشمند ویدیوهای زیادی می گیریم، اما در موبایل اونا رو ادیت نمی کنیم. چون سخت و طاقت و تاب و تحمل زیادی لازم داره، زمان زیادی میگیره و نیازمند توانایی هاییه که شاید در خودمون نمی بینیم. اما اجازه بدین بگیم که ویرایش ویدیوها روی موبایل، بسیار ساده تر از اون چیزیه که فکر می کنین.

بهترین نرم افزار ویرایش ویدیو واسه آیفون و اندروید الان ادوبی پریمیر کلیپه. پکیج حرفه ای ویرایش ویدیو این نرم افزار واسه تلفنای هوشمند رایگان و سریعه و روی بیشتر دستگاه ها اجرا می شه. از همه بهتر این که روند ویرایش رو شدیدا ساده می کنه.

در این مقاله به شما نشون میدیم که چیجوری با به کار گیری موبایل خود، ویدیوها رو با به کار گیری نرم افزار ادوبی پریمیر کلیپ ویرایش کنین.

دانلود نرم افزار ادوبی پریمیر کلیپ واسه اندروید | iOS (رایگان)

۱. ساخت پروژه جدید

قبل از هرچیز با زدن علامت + که در اندروید پایین سمت راست، و در iOS بالا سمت راست تصویر هست، پروژه ای جدید بسازین. محیط کاربری نرم افزار با در نظر گرفتن دستگاهی که در اختیار دارین ممکنه تفاوتای جزئی داشته باشه اما ویژگیا یه جوره.

حال محلی که محتویات مورد نظرتون هست رو انتخاب کنین. شما می تونین از هر ویدیو یا تصویری که روی دستگاه هست استفاده کنین. هم اینکه از سرویسای ابری معروف مثل دراپ باکس، گوگل فوتوز و اپل فوتوز. از طرفی دیگه شما هر وقتی می تونین با انتخاب گزینه Camera تصویر یا ویدیویی جدید بگیرین و به پروژه اضافه کنین.

تصاویر و ویدیوهایی که می خواین رو با تاچ کردن روشون انتخاب کنین و بعد گزینه Done رو بزنین.

۲. نوع پروژه رو انتخاب کنین (Project Type)

بعد، شما صفحه Choose Project Type رو مشاهده می کنین. یکی از بهترین نکات درباره ادوبی پریمیر کلیپ اینه که این نرم افزار می تونه به صورت خودکار فیلم رو تولید کنه. همه کلیپای انتخابی رو همراه با یه موسیقی همگام سازی می کنه.

واسه انجام این کار، گزینه Automatic رو بزنین. واسه کنترل بیشتر روی پروژه ، گزینه Freeform رو انتخاب کنین.

ویدیوهای خودکار کمتر از چند ثانیه تولید می شن. شما می تونین به صورت جزئی کلیپ تولید شده رو با تغییر موسیقی و تغییر ترتیب به کار گیری کلیپا شخصی سازی کنین.

هم اینکه در هر وقتی می تونین کلیپ خودکار رو به ویدیو Freeform تبدیل کنین. واسه این کار دکمه More Customization رو که در قسمت بالا سمت راست قرار داره، انتخاب کنین.

۳. تنظیم دوباره کلیپا

بعد از انتخاب گزینه Freeform شما صفحه اصلی مربوط به ویرایش رو مشاهده می کنین. این صفحه شامل پنجره ای واسه پیش نمایش یا Preview تصاویر تولید شده در بالا، نوار ویرایش یا Trim Bar در مرکز و کلیپاتون که تو یه سکانس نشون داده می شن در پایین صفحه س.

همه کلیپایی که انتخاب می کنین، به ترتیب انتخاب شده، قرار می گیرن. اولین کاری که باید انجام بدین تنظیم دوباره و تغییر ترتیبای کلیپا در سکانسه.

واسه این کار، انگشت خود رو روی یکی از کلیپا نگه دارین و اونو به مکان مورد نظر بکشین.

۴. برش کلیپا

حالا، شما باید کلیپا رو برش بدین. این ویژگی به شما این امکان رو میده که ویدیوهای طولانی تر رو به ویدیوهایی کوتاه تر تبدیل کنین و فقط از چند ثانیه ای استفاده کنین که مد نظرتونه.

کلیپ مورد نظر خود رو انتخاب کنین. در نوار ویرایش یا Trim bar که در مرکز صفحه قرار داره، شما دو دکمه که با فلشایی به سمت راست و چپ مشخص شدن رو، دور و بر نوار مشاهده می کنین. دکمه ای که علامتش به سمت چپه، نشون دهنده شروع و دکمه دیگه نشون دهنده زمان پایانه. هم اینکه نوار نازک عمودی سفیدی در این نوار هست که با حرکت دادنش هر بخش از تصویر رو در صفحه پیش نمایش به شما نشون میده.

نوار سفید رو اونقدر حرکت بدین تا به نقطه ای که می خواین کلیپ از اون جا شروع شه، برسین. حال، دکمه ای که علامتش به سمت چپه رو، دقیقا به مکانی که نوار سفید در اون قرار داره بکشین.

بعد، نوار سفید رو اونقدر حرکت بدین تا به نقطه ای که می خواین کلیپ اون جا تموم شه برسین. حال، دکمه ای که علامتش به سمت راسته رو، دقیقا به مکانی که نوار سفید در اون قرار داره بکشین.

۵. قطع کردن کلیپا

بعضی وقتا ممکنه بخواین از همه بخشای یه کلیپ استفاده کنین. اما نه در کنار هم و یا به طور همزمان. شاید به طور مثال بخواین وسط یکی از کلیپا به تصویر، یا ویدیویی دیگه کات کنین. یا شاید بخواین فقط از شروع و پایان یه کلیپ استفاده کنین و احتیاجی به بخش میانی اون ندارین.

شما می تونین این کارا رو با به کار گیری قطع کردن کلیپا انجام بدین.

 

کلیپی که می خواین رو انتخاب کنین، بعد روی آیکون تنظیمات که دو لغزنده داره رو انتخاب کنین. این گزینه صفحه ویرایش تصاویر رو به شما نشون میده.

نوار سفید که در بخش ۴ به اون اشاره کردیم رو به نقطه ای بکشین که می خواین کلیپ رو کات کنین، بعد گزینه Split at Playhead رو انتخاب کنین.

بعد شما به صفحه اصلی ویرایش کلیپ برگردونده میشین. جایی که حالا کلیپ به دو بخش تقسیم شده. انگشت خود رو روی اونا نگه دارین و به محلی که می خواین، ببرین. شما می تونین هر چند بار که می خواین یه کلیپ رو قطع کنین.

ویرایش بدون خراب کردن فایلا با ادوبی پریمیر کلیپ

چند نکته که باید اینجا به اونا اشاره کنیم.

هیچ کلیپی به طور فیزیکی به دو بخش تقسیم نمی شه. بلکه نسخه ای دیگه از اون ایجاد می شه. در کلیپ اول یه نقطه پایان دقیقا در جایی که شما انتخاب کردین قرار میگیره، و در کلیپ دوم نقطه شروع جدیدی در مکان مشابه ایجاد می شه. این موضوع باعث حفظ سلامت فایلا می شه و از خرابی اونا جلوگیری می کنه. شما می تونین هر وقتی که خواستین، با تغییر نقاط شروع و پایان، کلیپ تولید شده رو تغییر بدین.

در گزینه های ویرایش تصاویر، شما توانایی کنترل سرعت پخش ویدیوها رو هم دارین. پس می تونین تصاویر رو به صورت اسلو موشن در بیارین، و گزینه ای دیگه واسه ایجاد یه کپی از کلیپ مورد نظر.

۶. اضافه کردن موسیقی

وقتی ویرایش ادیت کلیپا تموم شد، حالا نوبت هم اینکه کردن موسیقیه. روی دکمه Soundtrack در بالای تصویر بزنین.

ادوبی پریمیر کلیپ به صورت پیش فرض چند گزینه واسه انتخاب و استفاده داره. هم اینکه می تونین موسیقی رو از دستگاه انتخاب کنین. بعد از انتخاب موسیقی، گزینه Add رو فشار بدین.

شما بازای هر فیلم فقط می تونین از یه ترک استفاده کنین و همیشه این ترک به شروع کلیپ می چسبد. راهی واسه تغییر این موضوع نیس.

امکان اینکه موسیقی از بخش خاصی از ترک اجرا شه هست. واسه این کار فرم موج وار موسیقی رو اونقدر حرکت بدین تا به نقطه ای که می خواین برسین. گزینه Play رو واسه دیدن نتیجه کار بزنین.

انتخابای دیگه در ادوبی پریمیر کلیپ

از گزینه های دیگه، Auto Mix سطح صدای موسیقی رو وقتی که کلیپ اصلی صدایی داشته باشه، پایین می آورد. این گزینه به صورت پیش فرض باید روشن باشه.

Sync to Music قطعه های ویدیو رو که برش داده بودین با موسیقی انتخابی همگام می کنه. تجربه این گزینه به امتحانش می ارزه. بعضی وقتا خوب عمل می کنه و بعضی وقتا بد.

در آخر، شما می تونین سطح صدای موسیقی رو کنترل کنین. هم اینکه می تونه حالتای فید این و فید اوت رو در صورت تمایل به اول و انتهای موسیقی اضافه کنین.

۷. دقیق بودن در ویرایش

تا این مرحله فیلم تولید شده باید در وضعیت مطلوبی باشه. حال به چند وسیله اضافی که می تونه نتیجه پایانی رو بیشتر از قبل صیقل دهد می پردازیم.

دستکاری رنگ و صدا

یه کلیپ رو انتخاب کنین و دکمه دیافراگم رو (بین سه گزینه زیر نوار Clip Options سمت چپ) انتخاب کنین. اینجا می تونین با حرکت دادن لغزنده Exposure (روشنایی کلی)، Highlights (روشن ترین بخشای ویدیو) و Shadows (تاریک ترین بخشای ویدیو) رو تنظیم کنین. شما باید واسه هر کلیپ به طور جدا از هم این لغزندها رو تنظیم کنین. امکان تنظیم کلی وجود نداره.

دکمه با آیکون اسپیکر رو بزنین تا بتونین تنظیمات مربوط به صدای کلیپ رو انجام بدین. Smart Volume به شما کمک می کنه تا تضادای قابل توجه در سطح صدا رو اصلاح کنین. هم اینکه می تونین صدای کلی رو مشخص کنین، یا به طور کامل صدای کلیپ رو با غیر فعال کردن گزینه Play Audio قطع کنین.

این تنظیمات هم واسه هر کلیپ به طور جدا از هم باید انجام قبول کنه.

تغییر ظاهر

از صفحه اصلی ویرایش، آیکون Looks که در بالای صفحه قرار داره رو انتخاب کنین. Looks یه سری از فیلتر هاست که می تونین به ویدیو اضافه کنین تا رنگ، کنتراست و تُن کلی رو تغییر بدین. ۳۰ گزینه واسه انتخاب هست. بعضی نامحسوس تر از بقیه هستن. روی هرکدوم از تصاویری که می خواین کلیک کنین تا تاثیرش رو روی کلیپ ببینین. شما می تونین بعدا انتخاب خود رو تغییر بدین.

این فیلترا هم مثل فیلترای اینستاگرام ممکنه بعضی وقتا در ایجاد تغییرات زیاده روی کنن. اما راه سریعی واسه ایجاد رنگ و لعاب خاص به ویدیوه. چون که به راه های دیگه راه کنترل این تغییرات رو ندارین.

۸. اضافه کردن عنوان به کلیپ

در آخر، یه عنوان اضافه کنین. دکمه آیکون + رو در صفحه اصلی ویرایش تصویر فشار بدین و Text Title رو انتخاب کنین. نوشته ای که می خواین رو در تکست باکس بنویسه، بعد رنگ نوشته و پس زمینه رو انتخاب کنین.

به صفحه اصلی ویرایش برگردین و عنوان اضافه شده رو با درگ کردن به محل مناسبی که مد نظرتونه بکشین. نقاط شروع و پایان یه وقتی که می خواین این عنوان مشاهده شه رو با به کار گیری دکمهایی که فلشای چپ و راست داره مشخص کنین. (به کار گیری این تکمه ها مثل دکمه های مشابهیه که در بخش ۴ گفتیم.)

شما می تونین به هر تعداد که می خواین عنوان به تصاویر اضافه کنین. می تونین اونا رو بین کلیپا بذارین تا مثل عناوین اصلی هر کلیپ به نظر برسن و یا در انتهای اونا.

۹. فیلم رو ذخیره کنین و به اشتراک بذارین

همه چیز تمامه!

آیکون فول اسکرین رو که بالای پخش کننده پیش نمایش قرار داره رو فشار بدین تا نگاهی تموم تصویر از ویدیوی ساخته شده خود داشته باشین. اگه می خواین چیزی رو تغییر بدین، می تونین به عقب برگردین و تغییر مورد نظر خود رو اعمال کنین. هر ویرایشی که انجام می دین می تونه دوباره تغییر یابد و یا به حالت اولیه برگرده.

وقتی از نتیجه راضی بودین، وقت ذخیره کردن و اشتراک گذاری کاره.

ادوبی پریمیر کلیپ پروژه شما رو به طور خودکار در بین کار ذخیره می کنه تا احتیاجی به ذخیره سازیای تکراری در بین کار نباشه. اما شما نیاز دارین تا نتیجه کار رو در آخر اکسپورت کنین تا بتونین محصول خود رو با بقیه به اشتراک بذارین و یا در اپلیکیشنای دیگه ببینین.

گزینه Share رو بزنین تا انتخابای زیر نشون داده شن:

Save to Gallery: این گزینه یه کپی محلی از ویدیو رو روی دستگاه ذخیره می کنه. شما می تونین اونو در دیگه اپلیکیشنا ببینین.

Save to Creative Cloud: این گزینه ویدیو رو روی فضای ابری ادوبی کریتیو کلود آپلود می کنه.

Publish & Share: این گزینه فیلم کامل تولید شده به وسیله شما رو روی در قسمت جامعه ویدیوهای نرم افزار قرار میده. شما می تونین مشخص کنین که فیلم تولید شده به صورت عمومی واسه همه نمایش دربیاد و یا خصوصی منتشر شه.

Send to Premier Pro CC: این گزینه به شما اجازه میده تا پروژه رو در نرم افزار Premiere Pro و روی کامپیوتر، واسه ویرایشای بیشتر اجرا کنین. شما باید واسه این کار در هر دو مکان به حساب خود در ادوبی وصل باشین.

Share On Youtube: ویدیو رو تولید کرده و اونو در حساب یوتیوب شما آپلود می کنه.

Share On Twitter: ویدیو رو تولید کرده و اونو در حساب توییتر شما آپلود می کنه.

در همه این حالات شما نیاز دارین تا رزولوشن ویدیو رو در خروجی مشخص کنین و اطلاعات هر حساب که در حال به کار گیری اون هستین رو وارد کنین.

مهم نیس که کدوم گزینه رو در بالا انتخاب کنین، در هر صورت پروژه در نرم افزار باقی می مونه تا در آینده اگه خواستین اونو دوباره ویرایش کنین.

گامای آینده، بعد از یادگیری ادوبی پریمیر کلیپ

شاید ادوبی پریمیر کلیپ به اندازه نسخه گرون و قوی کامپیوتری اش توانا نباشه، اما همه مسائل پایه ای که واسه ویرایش یه ویدیو در موبایل یا تبلت به اون نیاز دارین رو پوشش میده. این نرم افزار واسه پروژه هایی با هر حجم مطلوبه. از قطع کردن کلیپا تا به اشتراک گذاری در فضای مجازی و حتی مسائلی بلند پروازانه.

قدم بعدی واسه ویرایش هرچه بهتر کلیپا اینه که چند فوت وفن فوق العاده در مورد ویرایش فیلما یاد بگیرین تا بتونین حرفه ای تر از گذشته به ویرایش کلیپا و فیلمای خونگی که می گیرین، بپردازید.

بیشتر بخونین:

راهنمای کراس پلی فورتنایت؛ چیجوری با بازیکنای بقیه پلتفرما بازی کنیم؟

چیجوری سرعت دانلود و آپلود اپلیکیشنا رو در ویندوز محدود کنیم؟

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *