هر زمان که یکی از کاربران کنجکاور iOS تلاش می کنه یه موبایل اندرویدی رو مورد آزمایش قرار داده و نکات مثبت اونو سبک سنگین کنه، معمولا با ساختهایی از شرکتای سامسونگ، ال جی و یا HTC رو به رو می شه؛ موبایلایی که اجناس اندرویدی خالصی نیستن.

بی تعارف باید گفت که تولیدات این شرکتا، مثالای خوبی واسه اندروید به حساب نمی رن. نمیشه موبایلای سامسونگ، ال جی یا اچ تی سی رو تلفنای همراه بدی دونست. این اجناس، بعضی مواقع از ویژگیای بسیار مناسبی مثل دوربین عالی، قابلیتای اختصاصی و …  بهره مند بودن اما با این حال، اینجور کالاهایی بیشتر قادر نیستن یه کاربر دنیای iOS رو، راضی به ترک سرزمین خود و مهاجرت کنن. به چه دلیل؟ در ادامه با سایت ما همراه باشین.

شکایتی که بیشتر کاربران آیفون پس از کار با سیستم عامل اندروید دارن، در مورد فضای پر از نرم افزارهای زائد و به درد نخور اندرویده. البته اگه اون شخص از موبایلای ساخته شده به دست همکاران گوگل استفاده کنه، حق داره. تعداد اپلیکیشنای بی مصرف در این موبالا واقعا بالاست، مخصوصا در قیاس با آیفون.

بیشتر کاربران پس از خرید یه موبایل اندرویدی با یه عالمه از اپا رو به رو می شن که کاربردشان مشخص نیس و یا از طرفی، بعضی وقتا تا سه اپلیکیشن یه وظیفه رو انجام میدن. خود گوگل بعضی اپا رو در اندروید قرار داده، سازنده سخت افزاری هم تصمیم میگیره اپلیکیشنای پیشرفته از طرف خودشو به اون اضافه کنه و در بعضی کشورها، در آخر نوبت به اپراتورهای مخابراتی می رسه تا تاثیر پایانی رو روی تجربه کاربری یه شخص از موبایلی اندرویدی داشته باشن.

مثلا، در تلفنای مجهز به سیستم عامل اندروید، گوگل واسه مدیریت ایمیلا، اپلیکیشن Gmail رو قرار داده. این در حالیه که خود سازنده هم تصمیم میگیره یه اپ دیگه با عنوان Email به اپلیکیشنای موبایل اضافه کنه. اپ سوم واسه مدیریت ایمیلا هم از طرف اپراتور مخابراتی که موبایل رو به کاربر فروخته در گوشی موبایل قرار میگیره. بر همین پایه جای تعجبی نداره که یه کاربر آیفون پس از خرید یه موبایل اندرویدی، از وضعیت ابتدایی اون [و اپایی که در بسیاری مواقع نمیشه پاکشون کرد] حیرت زده شن.

حالا گوگل سری جدید موبایلای نکسوس رو معرفی کرده که کاربران کنجکاو سرزمین iOS واسه آزمایش اندروید، بهتره اونا رو مورد بررسی بذارن تا ببینن یه موبایل اندرویدی، واقعا چیه. با نگاهی به اسمارت فونای ساخته شده از طرف کمپانیای دیگه، این افراد فقط لایه ای که هر شرکت روی اندروید خالص میکشه رو میبینن که واقعا، بیشتر اوقات جذاب نیس.

جدا از نبود جذابیت پوسته هایی که از طرف سازنده روی اندروید کشیده می شن، کارایی و سرعت این پلتفرم محبوب رو هم کاهش پیدا میدن. این تغییرات، بیشتر از هر جای دیگه در بخش نوار اعلانات میشه دیدشون؛ جایی که مرکز فرماندهی این موبایل هم حساب می شه و می تونین هرچه رو که می خواین تغییر بدین.

اندروید خالص در این تصویر (سمت چپ) به شکلی بسیار پویا تر از دو تصویر دیگه به نظر می رسه.

راست: ظاهر مرکز اعلانات اندروید در سامسونگ. میونه: مرکز اعلانات اندروید در ال جی. چپ: نسخه خالص گوگل

در نتیجه اگه حالا فقط آیفون رو بهترین موبایل هوشمند دونسته و قبلا با موبایلای اندرویدی کار کردین اما این اجناس نتونسته ان شما رو راضی به تغییر سیستم عامل کنن، وقتشه تا نگاهی داشته باشین به نکسوس ۵X و ۶P از خود گوگل.

در این دو موبایل، نه ال جی و نه هوآوی دخالتی در کار نرم افزار نداشتن و چیزی که در نمایشگر می بینین، حاصل کار مستقیم خود گوگل با اندروید خالصه. تجربه کاربری به کار گیری این دو اسمارت فون، اگه از آیفون پیشی نگیره، کمتر هم نیس. از طرف دیگه، اپل همیشه محصولاتش رو بدون دخالت اپراتورها و مستقیماآپدیت می کنه. نکسوسای جدید گوگل هستن و احتیاجی به صبر کردن واسه سازنده سخت افزاری نیس تا اندروید رو بهینه کرده و بعد اونو پس از ۶ یا ماه یا بیشتر، واسه شما بفرسته.

ساده میشه گفت تا وقتی که موبایلای سری نکسوس رو امتحان نکنین، درک درستی از «اندروید» دارین.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *