استرس سطح بالا:

استرس

وجود استرس شدید در افراد گرفتار به مشکلات خوردن گزارش شده. در تحقیقی که ساکوب و همکاران (۱۹۹۰) روی ۴۵ زن که با در نظر گرفتن معیارهای DSM-IV تعیین شده بودن، آزمودنیا در شرایط استرس زا با همدیگه مقایسه شدن، بررسیا نشون داد آدمایی که پرخوری عصبی داشتن (۸/۲۲%) و آدمایی که بی اشتهای عصبی (۵/۲۱%) استرس بیشتری رانسبت به گروه کنترل گزارش کردن.

مشکلات

 

 

 

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

 

عامل دیگری که در دچار شدن به مشکلات خوردن در بین افراد گرفتار شایعه کاهش اعتماد به نفسه  . این عامل موجب افزایش مشکلات بدنی و نارضایتی از شکل جسمی می شه. در بین زنان ورزشکار به خصوص رشته هایی که تحت تاثیر فشار اجتماعی، فرهنگ و استانداردهای زیبایی و اقتصادیه، مثل باله، ژیمناستیک هنری و شیرجه مستعد آسیب زیادی ان. این افراد درباره وزن و رژیم غذایی خود شدیدا نگران ان و مشغله ذهنی اونا نگرانی در مورد افزایش وزنه و به دنبال اون اعتماد به نفس  اونا پایین میاد  که به زندگی حرفه ای اونا آسیب می زنه. تامپسون و هینبرگ (۱۹۹۳) فهمیدن که اعتماد به نفس  پایین یه عامل مهم و پیشگو در بروز مشکلات مربوط به خوردنه.

اقتصادی

 

ترکیب بدنی:

شکل های جور واجور ترکیب بدنی مثل افزایش چربی بدن و یا افزایش توده بدنی با افزایش نمره در زیر مقیاسای مشکلات مربوط به خوردن رابطه داره. آدمایی که درصد چربی بالایی دارن نسبت به افراد دیگه دلیل خوبی واسه افزایش نمره نارضایتی بدنی یا تمایل به لاغری دارن. پس افراد تلاش می کنن که وزن خود رو بدون راهنمایی و رعایت دستورالعمل کم کنن و واسه این منظور از مواد ناجور استفاده می کنن.

تحقیقات بسیار کمی روی اینکه مشکل مربوط به خوردن با ترکیب بدنی رابطه داره یا نه انجام شده و در بیشتر موارد ترکیب بدنی قد و وزن رو سبک و سنگین میکنه و امتحان چین پوستی فقط در دو تحقیق دیده شده. در مورد وضعیت قاعدگی با توجه ترکیب بدنی بررسیایی انجام شده و اینکه منظم ان یا نه. کاف و ریدن [۲](۱۹۹۳) در بررسیای خود فهمیدن در زنائی که شاخص توده بدنی بالاتری داشتن دارای چین پوستی کلفت تری در قسمت سه سر بازویی بودن، این یافته های نشون میده در آدمایی که سنگین ترن خطر تمایل به مشکل مربوط به خوردن بالاتره چون نارضایتی از بدن درآنها نمره بالاتری داره.

 

۲-۲-۶- جنسیت و مشکلات مربوط به خوردن

طبق گزارشات پاورس و جانسون (۱۹۹۶) بروز این رفتارها به اندازه ۹۵-۹۰ درصد در بین زنان اتفاق میفته نشون میده که مردان کمترین اندازه خطر نسبت به زنان در بعضی از رفتارها مربوط به خوردن داره. تحقیقات [۳]NCAA میگه که پرخوری در بین مردان نسبت به زنان شایع تره.

  • مردان سه برابر بیشتر از حموم آب داغ و سونا واسه کاهش وزن استفاده می کنه.
  • درصدهای مشابهی از زنان و مردان از داروهای استروئیدی واسه بهبودی اجرای ورزشی استفاده می کنن.
  • زنان ورزشکار ۴ برابر بیشتر نسبت به مردان از داروهای تهوع آور و مدر واسه کاهش وزن استفاده می کنن.

 

[۱]. Leal

[۲]. Koff & Rierden

[۳]. Natinal College Athletes association

دسته‌ها: علمی