-۸ از میان برداشته شدن مرزها و تبادل آسانتر و بهتر با جهان
و…
ولی به طور یقین نمیتوان گفت که این روش دارای معایب و مشکلاتی نیز نمیباشد. از جمله معایب و مشکلات این روش، میتوان به موارد زیر اشاره نمود
۱-این روش نیاز به کاربرانی دارد که مهارت استفاده از ابزار الکترونیکی و وسایل ارتباطی مدرن را داشته باشند.
-۲ در مواردی که حتی کاربران مهارت لازم را داشته باشند، ممکن است به دلیل قیمت بالای تجهیزات و وسایل لازم، کاربران از مکنت مالی لازم برای خریداری و تامین آنها برخوردار نباشند. این مساله میتواند در مورد تولیدکنندگانی باشد که وسعت کاری آنها در حدی نمیباشد که به آنها امکان تامین وسایل لازم را بدهد. ولی عمده مصداق این مساله به مشتریان برمیگردد.
-۳ در این روش امکان کلاهبرداریهای مختلف وجود دارد. به عنوان مثال کلاهبرداریهای اینترنتی و یا کلاهبرداری با
استفاده از کارتهای اعتباری.
-۴ از آنجا که در این روش به راحتی بین افراد از نقاط مختلف جهان ارتباط برقرار میگردد، فلذا امکان تاثیرپذیری از جنبه های مختلف کشورهای دیگر مانند فرهنگ و غیره وجود دارد.
-۵ عدم امکان رویت و ارزیابی محصولات توسط مشتری در برخی از موارد.
و….
۶-۳-۲- سیمای کشاورزی و منابع طبیعی استان سیستان و بلوچستان
– سیصد هکتار از اراضی استان سیستان و بلوچستان در خلیج گواتر در شرق چابهار و مرز پاکستان پوشیده از جنگل های مانگروست . ( سایت آفتاب ۱۳/۹/۸۷)
سالانه صد هزار تن پیاز در قالب طرح استمرار در استان سیستان و بلوچستان تولید می شود .
( خبرگزاری فارس ۱۱/۱۰/۸۷)
– ششصدوبیست وشش واحد پرواربندی در سطح استان سیستان و بلوچستان با ظرفیت پرواربندی سالانه برای ۱۲۵ هزار رأس دام فعال است . (پورتال استان سیستان و بلوچستان )
عشایر استان سیستان و بلوچستان ۲۵ درصد کل دام استان را با داشتن ۰۰۰/۳۰۰/۱ واحد دامی در اختیار دارند و از ۸۰ درصد پهنه مراتع استان بهره برداری می کنند . ( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
استان سیستان و بلوچستان در زمینه بیمه میگو و مراتع با بیش از ۹۰ درصد عملکرد مقام نخست را در کشور داراست . ( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
در استان سیستان و بلوچستان حدود ۴/۳ میلیون واحد دامی از جمله حدود ۲۳ هزار رأس گاو و گوساله ، بیش از یک میلیون و نیم رأس گوسفند و بره و بالغ بر ۷۸ هزار نفر شتر وجود دارد . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان – خبرگزاری فارس ۱۱/۱۰/۸۷)
با ایجاد ایستگاه اسپرم منجمد و تجهیز ۶ پست تلقیح مصنوعی در استان برای حفظ ، تقویت و توسعه بهترین نژاد گاو گوشتی کشور یعنی گاو سیستانی اقدام شده است . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان )
مهم ترین تولیدات زراعی استان سیستان و بلوچستان عبارت اند از : غلات ، نباتات علوفه ای ، محصولات جالیزی ، پیاز و تولیدات باغی به ویژه میوه های گرمسیری و نیمه گرمسیری شامل خرما ، موز ، مرکبات ، انبه ، پاپایا ، چیکو ، گواوا ، پسته ، انگور یاقوتی و تولیدات گلخانه ای . ( خبرگزاری فارس ۱۱/۱۰/۸۷)
مرغوب ترین مراتع استان سیستان و بلوچستان در حاشیه تفتان ، بزمان ، هامون جازموریان و هامون سیستان قرار دارد . ( سایت آفتاب ۱۳/۹/۸۷)
برای افزایش کمی و کیفی محصولات زراعی و باغی و کاهش مصرف آب ، در کشاورزی استان از مالچ های پلاستیکی و مواد آلی استفاده می شود . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان )
در سطح استان سیستان و بلوچستان ۳۸۲۹ مجتمع گلخانه ای با وسعت ۱۸۶ هکتار وجود دارد که برای ۶۵۲۸ نفر اشتغال ایجاد کرده است . مهم ترین محصولات گلخانه ای استان عبارت اند از : خیار ، گوجه فرنگی ، توت فرنگی ، موز و گل و گیاهان زینتی .( خبرگزاری فارس ۱۱/۱۰/۸۷)
خرمای استان سیستان و بلوچستان با سطح زیرکشت ۳۶۷۶۴ هکتار و تولید سالانه ۱۴۸۰۰۰ تن مقام دوم کشور را داراست . خرمای ربی با تولید سالانه ۲۵۰۰۰ تن مقام نخست را در کشور دارد . ( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
استان سیستان و بلوچستان با تولید سالانه ۷۰ هزار تن موز رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داده است. ( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
سطح زیر کشت پیاز خارج از فصل در استان سیستان و بلوچستان ، ۴۰۰۰ هکتار است . ( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
استان سیستان و بلوچستان ۱۷۰۰ گونه گیاهی دارد که ۲۹۲ گونه آن خاصیت دارویی دارند و از این مقدار ۲۰۰ گونه تولید صنعتی داشته و به بازار عرضه می شود . از مهم ترین گونه های گیاهی استان می توان به کهور ، کنار ، بنه ، بادام ، چش و گزروغن اشاره کرد . (پورتال استانداری سیستان و بلوچستان – سایت سازمان میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان )
یکصد وپنج هزار هکتار از اراضی استان سیستان و بلوچستان به کشت علوفه نی و بونی اختصاص دارد که تولید سالانه آن در مواقع غیر خشکسالی ، شش تن در هکتار است .( پورتال استانداری سیستان و بلوچستان )
چهارصد هزار هکتار – معادل دو درصد – مساحت استان اراضی کشاورزی است که از این میزان در شرایط مساعد ، ۳۳۰ هزار هکتار کشت می شود . ( سایت آفتاب ۱۳/۹/۸۷)
در استان سیستان و بلوچستان ، ۱۰/۲ میلیون هکتار مرتع ، یک میلیون هکتار جنگل نیمه متراکم و کم متراکم و ۶/۳ میلیون هکتار شن زار و بیابان وجود دارد . ( خبرگزاری فارس۱۱/۱۰/۸۷)
بالغ بر ۴۰ نوع محصول زراعی در اراضی استان سیستان و بلوچستان کشت و سالانه دو میلیون تن انواع محصولات زراعی تولید می شود . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان )
سالانه بالغ بر دو میلیون تن محصول از حدود ۴۰ نوع محصول زراعی در استان سیستان و بلوچستان برداشت می شود . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان )
بالغ بر ۶۶۵۰۰ هکتار باغات بارور و غیر بارور در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد که سالانه بیش از ۲۷۰ هزار تن محصولات باغی تولید می کند . ( پورتال استان سیستان و بلوچستان )
تولید انبوه و موفقیت آمیز هندوانه کریمسون سوییت موسوم به آناناسی در چابهار به انجام رسید . تولید این محصول تنها در اروپا انجام می شود . تحقیقات و کشت آزمایشگاهی نشان داد زمین های باهوکلات چابهار مستعد پرورش هندوانه آناناسی است . این محصول پارسال در سطح ۵ هکتار کشت شد . این هندوانه در حالت رسیده به رنگ آناناسی است و در مقایسه با سایر انواع این محصول ، پوستی بسیار نازک و دانه هایی کوچک تر دارد . ( پیک اترک – ش ۲۹- تیر ۸۷)
کشت نخل در ایران پیشینه ای شش هزار ساله دارد و تاکنون حدود ۴۰۰ گونه آن شناسایی شده است . استان سیستان و بلوچستان به لحاظ موقعیت کویری و آب و هوای مساعد برای کشت نخل های خرما از مناطق توانمند و با ظرفیت این بخش است . وجود هفت میلیون نخل بارور و غیربارور در منطقه ، این استان را در ردیف دوم تولید خرمای کشور قرار داده است . مهم ترین نوع خرمای استان ربی و مضافتی است . در این منطقه سمنوی ایام عید نوروز از نوعی خرمای مخصوص تهیه می شود و حتی مردم می توانند نوع خاصی از خرما را برای سال ها ذخیره و حفظ کنند . ضمن اینکه تنوع گونه های خرما در منطقه باعث می شود که اگر نوعی آفت زده شود ، انواع دیگر ، نیاز مردم را برطرف کند. درخت خرما در منطقه سیستان و بلوچستان نقش اقتصادی و معیشتی مهمی ایفا می کند . علاوه بر مصرف غذایی در تهیه حصیر ، بادبزن ، کلاه ، طناب ، ظروف نگهداری مواد غذایی و تهیه سوخت نیز کاربرد دارد . ضمن آنکه نقش بادشکن را در برابر آسیب های ناشی از باد و شن های روان ایفا می کند . درختان نخل فاقد ارزش غذایی نیز سایه بانی می شوند برای اینکه درختان خرمای مرغوب یا سایر درختان بتوانند رشد کنند .
جداول ۶-۲-آمار مربوط به محصولات کشاورزی چابهار و ایرانشهر
 
آمار مربوط به محصولات کشاورزی چابهار و ایرانشهر
 
جداول بهره برداران کشاورزی برحسب نوع بهره بردار، نوع فعالیت و شهرستان۱۳۸۳
 
 

دانلود کامل پایان نامه در سایت pifo.ir موجود است.