۲/۴۴ درصد از کل دانش‌آموزان شهرستان را دانش‌آموزان دختر تشکیل می‌دهند
آموزش عالی
در سال تحصیلی ۱۳۸۸  در شهرستان چابهار تعداد ۱۵۰۰ دانشجو در حال تحصیل بوده که از این تعداد ۴۰ درصد در دانشگاه دولتی و ۶۰   درصد در دانشگاه آزاد مشغول به تحصیل بوده اند.
بهداشت و درمان
شهرستان چابهار از لحاظ امکانات بهداشتی و درمانی در سال ۱۳۸۴ دارای ۱  بیمارستان با ۱۱۸ تخت بوده که در سال ۱۳۸۸ تعداد بیمارستان به ۱ و تعداد تخت بیمارستان نیز به ۱۳۷ رسیده  است .
همچنین در سال ۱۳۸۴ تعداد مراکز بهداشتی شهری و روستائی بترتیب ۱۳ و ۹ مرکز بوده که این رقم در سال ۱۳۸۸ به ۱۳  و ۱۰ مرکز افزایش یافته است.
نسبت برخورداری جمعیت به پزشک در سال ۱۳۸۴ به ازای هر هزار نفر ۲۲/۰  بوده که این نسبت در سال ۱۳۸۸ به ۲۸/۰ پزشک رسیده است.
فرهنگ و هنر
تعداد کتابخانه های عمومی این شهرستان طی سالهای۸۴-۱۳۸۸  تغییری نکرده و ۴ باب بوده است.
از نظر سالن سخنرانی و نمایش نیز طی سالهای۸۴-۱۳۸۸  رشدی نداشته است و دارای تعداد ۱ سالن آمفی تئاتر بوده است. همچنین تعداد مراکز فرهنگی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز تغییری نکرده و ۱ مرکز بوده است.
کشاورزی و منابع طبیعی و دامپروری
در سال زراعی ۱۳۸۷ سطح زیر کشت محصولات زراعی و باغی شهرستان چابهار  بالغ بر ۱۵۰۱۱ هکتار است. از این مقدار ۶/۲۶ درصد به کشت باغات و ۴/۷۳  درصد به زراعت‌های سالانه اختصاص دارد.محصولات عمده زراعی شهرستان جالیزی می‌باشد. طی همان سال ، ۲ واحد صنعتی پرورش و نگهداری دام و طیور در سطح شهرستان فعال بوده است. همچنین میزان تولید شیر،گوشت قرمز،گوشت مرغ وعسل به ترتیب ۴۲۹۵ ، ۴/۲۵۲۳ ، ۴/۳۶۲ و ۰۴۰/۰ تن بوده است.
لازم به ذکر است میزان صید در این شهرستان ۹۲۷۵۳  تن می باشد .
جنگل و مرتع
سال ۱۳۸۸ در شهرستان چابهار ۷۹۰۹۳۲ هکتار مراتع وجود داشته است. مساحت جنگل‌های طبیعی شهرستان ۱۳۸۲۲۵ هکتار و مساحت جنگل‌های مصنوعی نیز ۴۶۰۰۰ هکتار می‌باشد.)آمار جنگل های طبیعی مربوط به چابهار و کنارک)
صنعت و معدن
تعداد صنایع موجود شهرستان چابهار ۶۷ واحد می باشد
این شهرستان فاقد معدن فعال می باشد.
عمران شهری
در سال ۱۳۸۸ جمعیت شهرستان ۲۴۹۷۵۲ نفر برآورد شده، ‌میزان شهرنشینی در این شهرستان ۶/۳۵ درصد محاسبه شده است. تعداد مشترکین آب ۷۲۹۲ و مصرف سرانه آب نیز ۸۵ مترمکعب بوده است.
عمران روستائی
جمعیت روستائی شهرستان چابهار ۱۳۹۵۴۳ نفر می باشد که ۴/۶۴ درصد از جمعیت شهرستان را به خود اختصاص داده است. از کل روستاهای بالای ۲۰ خانوار این شهرستان ۹۹ درصد برخوردار از برق و ۲/۳۳ درصد برخوردار از آب آشامیدنی سالم می باشند.
همچنین تا پایان سال ۱۳۸۸ تعداد ۱۷ روستا مورد بهسازی طرح هادی روستائی قرار گرفته است.
راه و ترابری
در شهرستان چابهار ۳۴۵ کیلومتر راه وجود دارد که ۱۸۹ کیلومتر راه اصلی و بزرگراه و  ۱۵۶ کیلومتر آن راه فرعی می باشد.
مخابرات
تعداد تلفن های منصوبه شهرستان چابهار تا پایان سال ۸۸ برابر است ۶۲۰۹۴  که نسبت به سال قبل ۸ درصد رشد داشته است و همچنین تعداد تلفن های مشغول به کار در این شهرستان ۳۶۴۴۶ و تلفن های همراه ۷۳۷۳۷  بوده است.
۸-۳-۲- ایرانشهر 
شهرستان ایرانشهر در ناحیه مرکزی بلوچستان با مساحت ۳۰۲۰۰ کیلو متر مربع در فاصله ۳۳۰ کیلومتری زاهدان واقع شده و ۱۵ درصد وسعت استان را به خود اختصاص داده است جمعیت این شهرستان بالغ بر ۱۹۴۵۹۶ نفر میباشد ۰ این شهرستان دارای ۴ نقطه شهری، ۴ بخش ،۱۰ دهستان و ۴۱۸ آبادی است۰ این شهرستان در ناحیه گرم و خشک قراردارد۰ متوسط سالیانه دمای هو ۸/۲۷ درجه سانتیگراد متوسط سالیانه رطوبت نسبی ۳/۲۹ درصد میباشد۰میزان بارندگی در ۷ ماهه سال ۱۳۸۲ در این شهرستان ۱/۵۳ میلی متر میباشد.
سطح زیر کشت محصولات زراعی این شهرستان ۲۵۵۱۹ هکتار و سطح زیر کشت محصولات دائمی (باغی) آن ۸۴۷۱ هکتار میباشد۰ محصولات عمده باغی این شهرستان خرما، مرکبات، (نارنگی، لیموشیرین، پرتقال، گریپ فروت، لیموترش ) و کنار بوده ومحصولات عمده زراعی گندم، برنج، جو، حنا ،وسمه، سیب زمینی وذرت و محصولات خارج از فصل میباشند که در زمینه توسعه سطح زیر کشت وافزایش تولید این محصولات و صنایع تبدیلی تکمیلی بخش کشاورزی خصوصاً بسته بندی ،شیره کشی وکارتن سازی خرما همچنین پرورش ماهی و میگوی آب شیرین و پرورش دام و طیور و شتر و شتر مرغ وداشتن گاو دشتیاری ،صنایع بسته بندی گوشت، احداث سردخانه و صنایع وابسته مستعد سرمایه گذاری میباشد.
هم اکنون ۶ گاوداری صنعتی و ۲ گاوداری نیمه صنعتی دراین شهرستان مشغول فعالیت هستند ناحیه صنعتی دلگان وابسته به بخش کشاورزی که در مرحله انجام امورزیر بنایی و ساخت میباشد و کارخانه های زیادی را درخود خواهد گنجاند نیز از جمله استعدادهای سرمایه گذاری محسوب می شود. در ایرانشهر حدود ۶۰ کارخانه کوچک و بزرگ از جمله کارخانجات تولید نوشابه و نیروگاه عظیم برق ایرانشهر فعال میباشند۰ غرب ایرانشهر دارای یک سوم معادن استان از جمله سنگ مرمر ، گرانیت ، منیزیم مصالح ساختمانی، سنگهای تزئینی و … میباشد که تعداد زیادی از معادن این شهرستان آماده واگذاری است. این شهرستان همچنین ۶ مرکز آموزش عالی دارد و با داشتن ۲ هتل و ۶ مهمانپذیر آماده پذیرایی از مهمانان میباشد.
 
موقعیت جغرافیایی
شهرستان ایرانشهر با وسعت حدود ۱۸۴۷۵ کیلومتر مربع معادل ۸/۹ درصد مساحت استان را به خود اختصاص داده است. این شهرستان در مرکز بلوچستان محدود شده است.
تقسیمات کشوری
این شهرستان دارای ۴ مرکز شهری ، ۳ بخش ، ۷ دهستان و  ۵۶۹ آبادی کُد دار است.
عوارض طبیعی
-شهرستان ایرانشهر در قسمت میانی استان واقع و بخش وسیعی از حوزه آبریز شرق جازموریان را در برگرفته است.
-قله بزمان با ارتفاع ۳۴۹۷ متر از سطح دریا می باشد.
منابع تامین آب و حوزه آبریز و شبکه رودخانه ها
آب این شهرستان از طریق ۲۸ حلقه چاه عمیق و حدود ۱۴۳ چاه نیمه عمیق و ۱۲۵ قنات و تعداد ۲۸ دهنه چشمه با میزان آبدهی ۷/۳۸۳ میلیون متر مکعب و رودخانه بمپور با میزان آبدهی ۶۳  میلیون متر مکعب تأمین   می شود.
آب و هوا