بررسی تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان:پایان نامه ارشد تفسیر و علوم قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

باشد. هر چند اقدام ارتکابی قبیح و برخلاف مصالح اجتماعی باشد. مادامی که طبق قانون ممنوع شناخته نشده و برای آن مجازاتی تعیین نگردیده باشد جرم نیست. عرف و عادت نیز نمی تواند عملی را که در قانون ممنوع نیست به صورت جرم درآورد، و قاضی حقّ ندارد با تفسیر و مقایسه، جرایم جدیدی را در پرتو استنباط خود به وجود آورد، و نیز حقّ ندارد غیر از آن چه را قانون در زمینه ی جرم و مجازات مقرر کرده می باشد، مقرّر بدارد[1].

هرچند این اصل با این معنی معضلات زیادی را ایجاد می کند و نیاز به قانون های متعدد خواهد بود و حتی ممکن می باشد تا قبل از تصویب قانون اقدام های ناهنجارانه زیادی مجاز باشند که برای جامعه خطرات زیادی خواهد داشت، اما با این حال این اصل در کشور ها جاری می باشد.

این معضلات قوانین بشری که گاه توسط خود قانونگذاران کشف و مطرح می شوند نشان می دهد که جوامع هر روز بیشتر به قانون های قرآنی و اسلامی نیازمندتر می شوند. این نقص در قوانین جزایی اسلام وجود ندارد. زیرا جرمی نیست که در زیر ذره بین دقیق قانونگذار اسلام به چشم نخورده باشد، و به آن حتّی اگر شده می باشد در تحت یک قانون عام و مطلق و کلّی اشاره نشده باشد.

ابلاغ قانون: هرچند بحث قانونی بودن جرم به نوعی این مسأله را پوشش می دهد و نیاز نیست به عنوان یک عنصر و یا نص مطرح گردد، اما قید آن لازم می باشد که حتی در صورت تصویب قوانین و یا وجود نص وحیانی در مورد جرم و جنایت ها، مسأله ابلاغ در نظر گرفته نشود و تحقق پیدا نکند، گاه نتیجه اش همان چیزی می باشد که در مورد عدم وجود قانون و یا نص قرآنی متصور خواهد بود، یعنی در مورد عملی که در اثر بی اطلاعی از حرمت و ممنوعیت آن انجام گرفته می باشد جرم اطلاق نمی گردد. این مسأله البته در مورد قوانین جاری کشور ها با نوعی مسامحه و یا دید کلی مطرح می گردد و حضور در یک کشور و تحت لوای یک قانون را به معنی اطلاع از اجزای آن تلقی و در صورت تخلف تقریبا بهانه عدم اطلاع از قانون مسموع نخواهد بود[2]. اما از نظر قرآن این مورد که در بحث امر به معروف و نهی از منکر مطرح می باشد، منوط به اطلاع مکلف از احکام، حد اقل از کلیات احکام می باشد «وَ ما کُنّا مُعَذِّبینَ حَتّی نَبْعَثَ رَسُولا[3]». به همین جهت مراحل اجرای امر به معروف به ابلاغ، هدایت، تذکر لسانی و عملی وابسته است2- فراموشی

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه