بررسی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان:دانلود پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

  1. انگاشته می گردد و جایگاه تعلیمی و تربیتی آن ها از اهمیت بالای برخوردار می باشد. در واقع کودکان «پسران بیشتر به طرف پدر و دختران بیشتر به طرف خلقیت مادر» کشیش زیادی دارند و در مراحل گوناگون کسب آگاهی و رشد جسمی و عقلی از والدین بهره می برند. اگر این خانواده، پدر، مادر و یا فرهنگ و آموزه های که آن ها دیده و به فرزندشان می دهند مطابق با هنجارهای معقول نباشد فرزند هم به همان طرف می رود و اکثرا متأثر از آن ها خواهد گشت[1].

ریشه‌های محیطی که در ارتکاب جرم، اثر می‌گذارند، در سه حوزه «محیط خانوادگی، محیط اجتماعی و محیط اقتصادی» هستند که هر کدام در تشکیل و یا رفع جرم و جنایت ها تأثیر منفی و مثبت خود را دارند. در مبحث خانواده جایگاه تعلیمی والدین، فضای عمومی، نوع فرهنگ و آداب و زندگی خانواده ها، در حوضه اجتماعی باشد همین موارد در یک خانواده جامعتر و هنچنین در حوزه محیط اقتصادی مسأله «فقر و ثروت» و چگونه تنظیم شدن نیاز های فردی و اجتماعی می باشد که هر کدام زمینه جرم خواهند بود. در قرآن کریم به عنوان مثال وقتی در مورد والدین و فرزندان سخن می رود بحث لزوم رعایت حقوق و تکریم والدین «وَقَضَى رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً کَرِیمًا»[2]، و وقتی در باره اجتماع باشد امر به اخلاق لین و خوش در باره ارتباط با جامعه و همکاری با دیگران «فَبِمَا رَحْمَهٍ مِنْ اللَّهِ لِنْتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنْتَ فَظّاً غَلِیظَ الْقَلْبِ لانْفَضُّوا مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِین»[3]، و وقتی از اقتصاد و معضلات ثروت اندازان و فقیران باشد دوری از فقر و اسراف «کُلُواْ وَاشْرَبُواْ وَلاَ تُسْرِفُواْ إِنَّهُ لاَ یُحِبُّ الْمُسْرِفِینَ»[4] را اظهار می دارد.

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه