بررسی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان:پایان نامه تفسیر و علوم قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

  1. کلیت در بر گرفته می باشد. ترجمه ی آن این می باشد که خداوند از فحشاء و مُنکَر و بَغی، نهی می کند[1].

واژه «فحشا» در کنار « منکر – بغی» آمده می باشد که مفسران گفته اند: جرایم و کارهای ناروا و زشتی که بشر مرتکب می گردد گاه به گونه ای می باشد که در خفا و دور از چشم و آگاهی مردم انجام می پذیرد، و فحشاء اگر چه به جرم ظاهری و باطنی اطلاق می گردد ولی در این جا اغلب، مراد جرم های مخفیانه و دور از دید مردم می باشد. یعنی هرگاه همان جرم های ظاهری را کسی مرتکب گردد که پس پرده ی استتار مخفی نگاه داشته گردد، فاحشه می باشد.

«مُنکَر» جرایمی می باشد که مجرم، آن را در ظاهر و ملأ مرتکب می گردد که بر مردم نهی از آن، و انکار آن واجب می باشد.

« بَغی» سرکشی و ستمی می باشد که بر دیگران می رود.

در بیان دیگری از ابن عباس آمده می باشد؛ مراد از فحشا زنا می باشد. و مراد از منکر آن چه قانون گذار اسلام، آن را انکار کرده، و معصیت دانسته می باشد. و مراد از بَغی ستمگری و تکّبر می باشد[2].

قرآن کریم همچون کتاب بشر ساز و و هدایتگر بندگان الهی، در مبحث جرم و جنایت اصل را بر تربیت و ترمیم نواقص قرار داده می باشد. لذا در کنار ارائه راه حل بایستی این مسأله را هم در نظر داشت که آیا اساسا علل و عوامل این بیماری و یا ناهنجاری های اجتماعی در چیست. شناخت عوامل و زمینه های جرم خود راه  حل های آن را هم تا حدودی روشن و ملموس خواهد نمود.

قرآن کریم در این زمینه، علت اصلی را در مجموع دوری و جدا شدن بشر از فطرت انسانی و آموزه‌های وحیانی می داند. در مقدمه نگاهی خواهیم داشت به مسئله جرم و تشخیص آن.

 

گفتار1.مشتقات جرم در قرآن کریم

در قرآن کریم واژه «جرم» در آیات زیادی با اشتقاق و معانی گوناگون آمده می باشد که عموما می توان همان معانی اصلی، یعنی «قطع – کسب – گناه و سرکشی» را در بیشتر موارد به دست آورد. در اینجا نگاهی خواهیم داشت به مجموعه آیاتی که این واژه را دارند.

  1. سوره: 11 , آیه: 52 ولا تتولوا مجرمین

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه