تبیین تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان:پایان نامه ارشد

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

فصل دوم: جرم و مجازات از نظر قرآن

این فصل را در چند مبحث به ترتیب اظهار خواهیم نمود

مبحث1. قانونگذاری جزای اسلامی

در قانونگذاری جزا، خصوصا در بعد اسلامی آن به جای این که یکایک جرمها به طور خصوصی، نام برده شوند و برای هر یک مجازاتی معین گردد، به صورت عام مورد قانونگذاری قرار می گیرند. بدین معنی که اعمال مجرمانه تحت یک حکم کلّی و عامّ، که قانون گذاری می گردد قرار می گیرند، تا شامل تعداد بی شماری از جرم ها و نیز شامل حالات مختلفی که برای جرم ها پیش می آید بشود. در این حالت به سبب امکان توسیعه دادن احکام به انواع جرمها هیچ مجرمی نمی تواند از کیفر جرمی که مرتکب شده می باشد بگریزد. در حقوق جزای اسلامی مشاهده می گردد هر جرمی به حد اعلای خود رسید مشمول کیفر حدّ می باشد وگرنه تعزیر، که در نوع خود از کیفر حدّ کمتر و سبک تر می باشد دارد. در این جا برای نمونه دو آیه در ارتباط به قانون گذاری جرایم در اسلام اشاره می گردد:

الف: قُلْ تَعالَوْا أَتْلُ ما حَرَّمَ رَبُّکُمْ عَلَیْکُمْ أَلاَّ تُشْرِکُوا بِهِ شَیْئاً وَ بِالْوالِدَیْنِ إِحْساناً وَ لا تَقْتُلُوا أَوْلادَکُمْ مِنْ إِمْلاقٍ نَحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَ إِیَّاهُمْ وَ لا تَقْرَبُوا الْفَواحِشَ ما ظَهَرَ مِنْها وَ ما بَطَنَ وَ لا تَقْتُلُوا النَّفْسَ الَّتی‏ حَرَّمَ اللَّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ ذلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ[1]. (ای پیغمبر!) بگو!(ای مردم) بیایید برای شما آن چه را خداوند حرام کرده [و جرم شناخته می باشد] تلاوت کنم:

  1. هیچ چیز را شریک خدا قرار ندهید «شرک گناه کبیره و جرم بزرگ می باشد»
  2. به پدر و مادر نیکی و احسان کنید «هر گونه اسائه ادب نسبت به آنان حرام و جرم می باشد»
  3. فرزندان خود را از ترس فقر و تنگدستی نکشید «روزی آنان و روزی شما از طرف خداوند می باشد»
  4. به جرایم و کارهای زشت و معاصی، چه جرایم ظاهری و چه جرایم باطنی نزدیک نشوید.

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه