شعار مرگ بر آمریکا، شعارى برآمده از تجربه‏هاى بسیار مردم ایران، در طول سال‏هاى متمادى است که با تمام وجود، خوى استکبارى آمریکا را تجربه کرده‏اند؛ نظیر راه‏اندازى کودتاى 28 مرداد 1332ش. و حمایت از رژیم مستبد پهلوى و چپاول منابع اقتصادى.
1-چرا شعار مرگ بر آمریکا پس از 35 سال هنوز سر داده مى‏شود؟
دو چیز تداوم این شعار را رقم زده است؛ نخست روح ظلم‏ستیزى مردم ایران که نیروى ایجاد انقلابى عظیم را داشتند و دیگر رسوایى آمریکا در این‏که نشان داد مظهر بیداد و فرعونیت است و از هیچ تجاوز و جنایت و خیانتى براى شکستن عمود خیمه‏ى استقلال و به قفس درآوردن آزادى این ملت، فروگذار نمى‏کند. این دو عامل، همچون دو بال پر توان، شعار مرگ بر آمریکا را در سپهر شعور تاریخى مردم ایران به اوج رسانید.
2-آیا شعار مرگ و نفرین داراى مبانى شرعى و فقهى است؟ و آیا قرآن کریم با شعار مرگ و مرگ‏خواستن براى برخى افراد مخالفت دارد؟
قرآن کریم در مواضع متعددى نه تنها لعن و طرد و نفرین بر دشمنان حق و حقیقت را ذکر کرده است بلکه صراحتاً فریاد مرگ را نیز روا داشته و ذکر نموده است. سایتخبری الف ،احمد توکلی، شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۲ چرا مرگ بر آمریکا ؟؛ چرا مذاکره با آمریکا؟
وضعيت امروز چه تفاوتي با گذشته كرده است تا بپذيريم كه مذاكره پي‌گيري شود و در اين صورت بازهم ادامه ابراز بيزاري از هيات حاكمه آمريكا درست است؟براي اولين بار:
۱) رئيس دولت آمريكا بدون هيچ پيش شرطي پيشنهاد مذاكره مستقيم داده
۲) از احترام متقابل و گفت‌گوي برابر ياد كرده
۳) وزيرخارجه اين كشور به اصل غني‌سازي تعرضي نكرده و ميزان غني‌سازي را مورد اعتراض قرار داده است. آیا شعار مرگ بر آمریکا ابدی است و باید در هر شرایطی تکرار شود؟
جواب منفی است، تاکید شد که امور مربوط به سیاست خارجی تابع مصالح ملی و اقتضائات آن است، ممکن است روزی مردم با توجه به اقتضائات و مصالح نظام از ابراز بیزاری خودداری کنند. چنانکه در گذشته در مواردی چنین شد. آنچه مهم است امروز، عکس چنین حالتی ضرورت دارد. بگذارید فطرت ایرانیان همچنان ضد ظلم و استبداد و استکبار باقی بماند.
آیا میشود با چنین دولتی با مواضع ضدانسانی سابق الذکر مذاکره کرد؟ یا بالاتر، رابطه سیاسی برقرار کرد؟
مذاكره يا رابطه سياسي تابع مصالح ملي است. رابطه با آمريكا نه مثل نماز است كه واجب باشد، نه مثل شراب است كه حرام باشد، بلكه تابع مصالح ملي است. به اصطلاح فقهي بايد ديد با مذاكره و رابطه غبطه مسلمانان تامين مي شود يا با عدم مذاكره و قطع رابطه. يك مصلحت عمومي براي همه مسلمانان و ايرانيان وجود دارد كه اصل است. در جهانی كه به تعبير امام خميني يك شهر شده كه كشورهاي مختلف هر يك، محله‌اي از آن شهرند، اصل بر ارتباط داشتن با همه محله‌هاي شهر است كه بدون آن زندگي مقدورنيست.در سال‌هاي اول دهه شصت هجري شمسي، جرياني به ظاهر انقلابي در سپاه زير نظر سيدمهدي هاشمي معدوم (سردسته گروه منحرف و فتنه‌گري كه در بيت مرحوم آيت الله منتظري نفوذ داشت) شعار «رابطه با ملت‌ها آري، رابطه با دولت‌ها نه» را سر مي‌داد كه امام امت رحمه الله عليه در ملاقات سفيران و كارداران جمهوري اسلامي با ايشان، در دو سال پياپي به اين تفكر حمله كردند و بر ضرورت داشتن رابطه با همه كشورها تاكيد شديد داشتند. تنها دو استثنا داشت كه اسرائيل و آفريقاي جنوبي قبل از نلسون ماندلا بود. آمريكا نيز خودش با ما قطع رابطه كرده بود و از موضع متكبرانه و فرا دست وارد مي‌شد. امام فرمودند آقاي كارتر اين نمي‌شود كه شما در عرش باشيد و ما بر فرش و با هم مذاكره كنيم؛ شما هم از عرش فرود آئيد و بر فرش بنشينيد، آنوقت مذاكره مقدور است. جام جم: چرا مرگ بر آمریکا؟16/8/92 ریچارد پرل، مقام ارشد پنتاگون در آبان ۱۳۸۲ به صراحت اعلام کرد:«سیاست تغییر رژیم ایران برای همیشه در دستور کار آمریکا باقی خواهد ماند»جرج بوش در سال ۱۳۸۶ گفت:«آمریکا آماده است در مقابل ایران و در حمایت از اسراییل جنگ جهانی سوم را راه اندازد»کاستر واین برگر،وزیر امور خارجه اسبق آمریکا وقیحانه اظهار کرد:«مشکل اصلی ملت ایران است نه دولت این کشور و باید ریشه ملت ایران را کند».اخیراً نیز شرمن، معاون وزیر امور خارجه این کشور بار دیگر ملت ایران را هدف قرار داد و گفت: «فریبکاری بخشی از DNA ایرانیان است». کیهان:14/8/92 بزرگترین و بی سابقه ترین تجمع ضد آمریکائی
نفرت از آمریکا فریاد ملت در سراسر ایران
جنایت های فراموش نشدنی
ریگان جمهوری خواه در اوج جنگ مردم ما را «وحشی» خطاب کرد، امروز هم در دولت دموکرات ها وندی شرمن با وقاحت هرچه تمام تر فریب و نیرنگ را جزئی از دی ان ای مردم ما می داند! آن روز امام در پاسخ ریگان فرمود: «وحشی آن است که نمی گذارد به او تعدی کنند یا آنکه به ملتها تعدی می کند؟ بی حساب نباید حرف زد! شما اگر رفراندم کنید بین ملتهای دنیا که امروز وحشی ترین ملتها کیست، گمانم اینست که اگر آمریکا به اتفاق آرا نباشد، اکثریت است»
امروز در پاسخ وندی شرمن، بیلبوردهای تبلیغی علیه آمریکا را از سطح شهر جمع آوری می کنند! به راستی چه چیزی عوض امروز در پاسخ وندی شرمن، بیلبوردهای تبلیغی علیه آمریکا را از سطح شهر جمع آوری می کنند! به راستی چه چیزی عوض شده که عده ای چنین می کنند؟! چرا
عده ای از راهپیمایی سیزده آبان امسال ناراحتند و مستقیم و غیرمستقیم تلاش دارند از برپایی پرشکوه آن جلوگیری کنند؟! آیا بیش از نیم قرن دشمنی آمریکا با ما به پایان رسیده است؟! آیا حمله آمریکا به طبس را فراموش کردید؟! آیا حمله مستقیم به هواپیمای مسافربری در آسمان خلیج فارس- که حمله ای بی سابقه در تاریخ جنگهای جهانی است- فراموش شده است؟! آیا بوش پدر به فرمانده همان ناوی که هواپیمای مسافربری ما را ساقط کرد نشان افتخار نداد؟! نشان افتخار برای کشتن 290 زن و مرد و کودک مسافر! آیا این آمریکا نبود که در زمان کلینتون با تصویب طرح داماتو، سرمایه گذاری در ایران را ممنوع کرد؟ آیا جرج بوش، ایران را محور شرارت و حامی و صادرکننده تروریسم معرفی نکرد و ما را در صف حمله بعد از عراق و افغانستان قرار نداد؟ اگر همه اینها را فراموش کرده اید این را هم فراموش کرده اید که اوباما تنها چهار روز پس از مکالمه تلفنی با رئیس جمهور محترم کشورمان، در دیدار با نتانیاهو از تشدید تحریم ها سخن گفت و اعلام کرد که حتی گزینه نظامی هم روی میز است تا به وسیله آن به ایران فشار بیاوریم!؟ آیا همین دیروز در کنگره آمریکا بحث بر سر وضع جدیدترین تحریم ها علیه ایران نبود؟! آیا همین دیروز سناتورها بر افزودن فشارها و تصویب تحریم های جدید در صنایع و معادن تأکید نکردند!؟ سرمقاله جمهوری اسلامی و شعار مرگ بر آمریکا
در آستانه 13 آبان، روز ملی مبارزه با استکبار جهانی قرار داریم. طی هفته های گذشته در صحنه داخلی بازار بحث درباره حذف یا عدم حذف شعار “مرگ بر آمریکا” داغ بود و این روزها نیز این موضوع در محافل مختلف کاملاً مطرح است. در این زمینه، چند نکته باید مورد توجه قرار گیرند.
اول آنکه اصل بحث درباره موضوع حذف یا عدم حذف شعار “مرگ بر آمریکا” بعد از آنکه به هر دلیل در صحنه سیاسی کشور مطرح شد، هم مفید است و هم لازم.نظام جمهوری اسلامی نیز هرگز شعار “مرگ بر آمریکا” را یک شعار ابدی ندانسته و شخص امام خمینی نیز بارها تأکید کردند آمریکا اگر از خوی استکباری دست بردارد، جمهوری اسلامی ایران می تواند در رابطه خود با واشنگتن تجدیدنظر نماید. امروز نیز نظر مسئولان نظام جمهوری اسلامی همین است و به همین دلیل شعار “مرگ بر آمریکا” تا زمانی که دولتمردان آمریکائی در رفتار خود با ایران تجدیدنظر نکنند، ادامه خواهد داشت و تنها زمانی قابل حذف خواهد بود که به تشخیص مسئولان نظام جمهوری اسلامی، آمریکا از خوی استکباری دست برداشته باشد و در تعهداتی که می سپارد عملاً صداقت نشان دهد.