دانلود : بررسی تحلیلی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی در ایران و مطالعه تطبیقی مقررات مشابه در کشور کانادا

دانلود پایان نامه

دانلود پایانامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :  مطالعه تحلیلی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی در ایران و  مطالعه تطبیقی مقررات مشابه در کشور کانادا

تکه ای از متن پایان نامه :

یکی از شرایط شکلی دفاتر املاک که مشخصات ملک مورد ثبت در آن درج می‏گردد این می باشد که به تصریح ماده 108 آ.ق.ث. امضاء بایستی با دست صورت گیرد و امضاء مهری ممنوع می باشد.

در تعریف امضاء بیان شده می باشد [1] که: «امضاء عبارتست از نگارش نام نویسنده طبق معمول در ذیل نوشته‏ای به مقصود تصدیق صحت تحقق تعهداتی که در سند مذکور درج شده می باشد.» امضاء معمولاً با نام خانوادگی می باشد. خواه اسم کوچک هم همراه آن باشد یا نباشد.

در حقوق ایران قانونگذار امضاء را تعریف نکرده می باشد. لذا هر چه که عرف اهل فن از امضاء می‏فهمند دلیل و حجت خواهد بود.

مانند مواردی که ثبت آن به موجب ماده 47 ق.ث. با وجود شرایط مذکور در این ماده اجباری دانسته شده می باشد، صلحنامه، هبه‏نامه و شرکت‏نامه می‏باشد که توضیح مختصری در مورد هر یک می‏دهیم.

همانطور که می‏دانیم، صلح در زمره عقود می‏باشد. پس اگر ابراء یا فسخ قراردادی به صورت صلح درآید، بایستی طرفین درباره آن تراضی کنند. این تراضی، از زمان وقوع آنان را پایبند می‏کند و برای اینکه نفوذ حقوقی پیدا کند، به هیچ عامل دیگری نیاز ندارد. برای مثال، اگر هبه به صورت صلح درآید، قبض از شرایط اساسی آن نیست.[2]

با وجود این، در موردی که موضوع صلح انتقال املاک می باشد، در صورتی دارای اعتبار می باشد که به صورت سند رسمی تنظیم شده و در دفتر املاک به ثبت برسد. (ماده 22 ق.ث.). در این فرض خاصی که موضوع هبه «ملک غیرمنقول» باشد که تابع قواعد مربوط به انتقال املاک می باشد.

در ارتباط با سند هبه از اطلاق بند 2 ماده 47 ق.ث. چنین برمی‏آید که هبه‏نامه در هر حال بایستی به صورت سند رسمی درآمده و ثبت گردد، وگرنه در هیچ مرجع رسمی پذیرفته نخواهد گردید. (م 48[1] – جعفری لنگرودی، دکتر محمد جعفر، دانشنامه حقوقی، جلد 1، ص 733.

[2] – جعفری لنگرودی، دکتر محمد جعفر، حقوق مدنی (رهن – صلح)، نشر حقوقی ابن سینا، چاپ دوم، سال 1341، ص 134.

 

 مطالعه تحلیلی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتر اسناد رسمی در ایران و مطالعه تطبیقی مقررات مشابه در کشور کانادا

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه

پایان نامه با عنوان مطالعه تحلیلی قانون تسهیل تنظیم اسناد در دفاتراسناد رسمی در ایران و مطالعه تطبیقی مقررات مشابه در کشور کانادا