دانلود پایان نامه ارشد با موضوع :مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن 

تکه ای از متن پایان نامه :

هدف مجازات ها بلکه نتیجه آن قلمداد نموده اند . اینها مسائلی هستند که جرم انگاری انتقال بیماری ایدز را با مشکل مواجه می کنند).[1]

5)(جرم انگاری سبب میشود، بعضی افراد که آلودگی های خود را به ایدز، محتمل میدانند، هیچگونه رغبتی در انجام آزمایشهای تشخیص ایدز  از خود نشان ندهند و یا اینکه در صورت آگاهی از وجود این بیماری به ارائه گزارشی از وضعیت خویش و اعلان آن به مراجع قانونی  اهتمام نورزند چه آنکه  در صورت اقدام به چنین امری، هرآن در معرض اتهام انجام جرمی در آینده قرارخواهند گرفت)[2].

(اساساً جرم انگاری ، بیش از آنکه افکار عمومی جامعه را نسبت به ارتکاب چنین جرایمی تسلی بخشد ، بیشتر به پیکره مبتلایان بهHIV   و یا کسانی که خود را در معرض خطر انتقال آن احساس می نامیند لرزه خواهد افکند. در چنین شرایطی شخص مبتلا به ایدز نه تنها در انظار عمومی مجرمی بالقوه به شمار آمده ، بلکه در عرصه مناسبات اجتماعی  نیز فردی مطرود و ننگی بر پیشانی اجتماع محسوب خواهد گردید که این خود منافی با حقوق و آزادی های افراد درجریمه نقدی در قبال جرم انگاری ایدز ، در حبس به سر ببرند . که علاوه بر تقبل هزینه نگهداری و درمان معتادین مبتلا به ایدز در حبس ، می بینیم که مجازات حبس این افراد ، چه تالی فاسدهای بی شماری را به دنبال خواهد داشت .

اگرچه مجازات حبس دارای تالی فاسدهای بی شماری می باشد اما می توان با ارائه خدمات برای زندانیان مانند گرفتن تست ها و آزمایش های مختلف از آنها جهت مبتلا بودن به بیماری ایدز و هپاتیت و …. و جداسازی معتادان سالم از معتادان مبتلا به بیماری های واگیردار و با قرار دادن سورنگهای یکبار مصرف به طور رایگان و دادن آموزش های لازم جهت پیشگیری و درمان و مراقبت و طرفداری های دریافتی، زمینه های لازم جهت پیشگیری از ابتلا به این بیماری را در  زندانها فراهم ساخت. همچنین اعمال مجازات های نقدی در مورد روسپی هایی که برای گذران زندگی دست به اعمال روسپیگری می زنند نیز ضمانت اجرای کیفری مناسبی به نظر نمی آید .

 

 

1.Elliott  R, Criminal  Law, Public Health  and HIV Transmission.P33, Montreal:Canadian HIV/ADIS  Network& Canadian  ADIS  Society, 1997

احسانپور، سیدرضا، مسئوولیت کیفری ناشی ازانتقال ایدز، مرکز تحقیقات اخلاق پزشکی موسسه فرهنگی حقوقی سینا، 1388 ص 49.

2-عباسی، محمودی،انتقال بیماری از طریق تماس جنسی و انتقال خون،از آثار حقوقی تا پیامدهای کیفری،فصلنمامه حقوق پزشکی، سال دوم، شماره 6، پاییز1387، ص35.

 92 مسئوولیت جزائی ناشی از انتقال بیماری ایدز توسط مبتلایان به آن

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه