دانلود پایان نامه ارشد تفسیر و علوم قرآن بررسی جرم در قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

که دیدگاه اسلام در مورد توجیه عقلانی و اخلاقی مجازات، یک دیدگاه دوگانه و ترکیبی می باشد و این دیدگاه بر کل نظام کیفری اسلام حاکم می باشد و همه ی مجازاتها اعم از حدود، قصاص و تعزیرات بر اساس این تئوری قابل توجیه هستند. البته ممکن می باشد شناخت و اثبات این تئوری در مورد همه ی مجازاتها به صورت یکسان امکانپذیر نباشد در نظر داشتن دخالت عوامل بسیار متعدد در این مسأله، کاری می باشد بسیار مشکل و به دور از شناختهای محدود و ناقص بشر. به گونه ای که هیچگاه نمی توان اطمینان پیدا نمود که مجازاتهای تعیین شده به دست بشر، به دور از هر گونه افراط وتفریط باشد. بهترین شاهد بر این ادعا نوسانات شدید مجازاتها در طول تاریخ بشر می باشد که از سخت ترین و غیر انسانی ترین مجازاتها و نیز مجازات اطفال، دیوانگان و حتی حیوانات آغاز می گردد تا به جایی می رسد که اصولا بشر موجودی غیر مسؤول شناخته می گردد و هر گونه مجازات در مورد او بی رحمی و توحش تلقی می گردد. به همین دلیل می باشد که وضع قوانین کیفری باید از طرف مرجعی صورت گیرد که بتواند با در نظر گرفتن کلیه ی عوامل مؤثر در این مسأله تناسب واقعی بین جرم و مجازات را رعایت کند و عدالت کیفری را به معنای واقعی کلمه تحقق بخشد. عدالت مورد نظر در قوانین کیفری اسلام به دلیل ارتباط مستقیم یا غیر مستقیم این قوانین با اراده ی تشریعی خداوند حکیم، عدالتی واقعی و بدور از هر گونه افراط و تفریط و نشأت گرفته از عدالت مطلقه ی خداوند متعال می باشد. البته در نظر داشتن این نکته لازم می باشد که عادلانه بودن مجازاتهای اسلامی، اگرچه در مقام ثبوت غیر قابل تردید می باشد و با برهانی إنی (از علت به معلول) قابل اثبات می باشد در مقام اثبات به غیر از در خصوص مجازات قصاص که عدالت عینی و ملموس می باشد، بسیار مشکل می توان آن را به صورت لِمی (از معلول به علت) ثابت نمود. مثلا این که مجازات زنای غیر محصنه صد ضربه تازیانه می باشد چیزی نیست که بتوان با دلایل فلسفی و ریاضی، تناسب بین جرم و مجازات را در مورد آن ثابت نمود. بنابر این راهی برای عادلانه دانستن این مجازاتها از نظر کمیت وکیفیت غیر از اعتقاد به عادل بودن واضع آنها وجود ندارد[1].

انعطاف پذیری عدالت کیفری: در نظام کیفری اسلامی در کنار عدالت دو عنصر برجسته ی دیگر هست که[1]  با بهره گیری از مقالات حقوقی ماهنامه معرفت، ش106{ اهداف مجازات در دو رویکرد حقوق جزا و آموزه های دینی حسین ابراهیم پور لیالستانی}

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه