دانلود پایان نامه ارشد درباره بررسی جرم در قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

دارند، کسی حقوق یکی از آن ها را پایمال کند متناسب با جرم و خطایش بایستی مورد مجازات قرار گیرد[1].

در این دیدگاه تمامی حرکت و یا بی حرکتی های که به ضرر و زیان شخص و یا جامعه منجر می گردد جرم انگاشته شده می باشد. به عنوان مثال: در سالهای1530م در انگلستان جرمی تحت عنوان ولگردی تعریف شده و مرتکبان آن به مجازات های سخت گرفتار می شدند[2]. البته نمونه های زیادی همچون جادوگری، پژوهش و یا رد قضیه هولوکاست و غیره هم در قوانین جزائی بعضی از کشور ها بر اساس یکی از دو تعریف مذکور به عنوان جرم تعیین شده اند و هم اکنون هم بعضی موارد اجرائی می باشند.

  1. نگاه مکاتب حقوقی دیرین به جرم و جنایت:
    • مکتب اسلام: ازدیدگاه اسلام، سرشت بشر از خصلتی دوگانه آفریده شده می باشد، مراحل تکاملی خودرا از پایین ترین درجه می پیماید وبه آنجا می رسد که جلوه ادراکات، احساسات واراده اش موافق با تجلیات روح الهی می گردد، آنگاه می تواند از مقام رفیعی برخوردار گردد و مسجود فرشتگان قرار گیرد. بشر در سیر تکاملی خود از جهان ماده آغاز و رفته رفته به سوی حاکمیت بر آن گام برمی دارد و هرچه بیشتر پیش می رود بیشتر خود را از بندهایی که اورا با ماده پیوند می دهد رها می کند. ازدیدگاه اسلام جرم منشأ یک نوع رقیت وبندگی می باشد واجتماع نسبت به مجرم به گونه ای تملک پیدا می کند[3]. بر همین اساس جرم نوعی اقدام و ناهنجاری خلاف حرکت بشر می باشد، که در مجموع تعریف آن در اسلام «هر نوع فعل و یا قول و یا ترک فعلی که قرآن و شرع آن را حرام دانسته و دارای کیفر دنیوی همچون حدّ، تعزیر، قصاص، دیه و کفّاره و یا جزای اخروی باشد[4]» می باشد و با عناوینی همچون «إثم، ذنب، گناه و غیره» شناخته می گردد.

در احکام، مجازات ها و در مجموع تعزیرات بیش از همه شخص بزهکار محور اصلی احکام جزایی بشمار آمده و اصلاح و تربیت او مد نظر شارع بوده می باشد. به این نکته بایستی توجه داشت که گاه در اجرای مجازات هدفهای متعدید، با هم دنبال می گردد که این مقصود نیز در بعضی از آیات قرآنی دیده می گردد. اما به طور کلی با دقت نظر در

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه