دانلود پایان نامه با موضوع بررسی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

جمع بندی:

بر اساس آن چیز که اظهار گشت: واژه جرم در لغت به معنی گناه، خطا و قطع کردن آمده می باشد. این واژه در قوانین تاجیکستان کمتر مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد، اما از واژه جنایت به عنوان معادل آن در قوانین جزائی بهره برده شده که به عنوان کردار و یا بی کرداری خلاف قانون معنی می گردد. معادل این واژه در روسی«prestop» و در انگلسی «crime» می باشد.

بند 2- جرم در اصطلاح حقوقی:

الف. قانون تاجیکستان:

هر نوع «اقدام، کردار – حرکت و بی حرکتی-  که خلاف قانون باشد» جرم می باشد[1]. به این معنی که، هر اتفاقی که در اثر اقدام و یا ترک اقدام شخصی واقع گردد و آن اقدام مخالف قوانین باشد، جرم گفته می گردد. در توضیح اصطلاح «بی حرکتی» که در قانون تاجیکستان آمده می باشد، بایستی گفت: مثلا اگر مأمور انتظامی با عدم ورود به حادثه ای که در نزد او در حال وقوع می باشد زمینه جرم و یا اتفاق بعدی را مهیا کند، از نظر قانون این کردارش (که بی حرکتی می باشد) جرم تلقی می گردد[2]. در همین تعریف، جرم به انواع آن یعنی، مدنی، کیفری، سازمان یافته، عمومی و غیره تقسیم گشته و هر کدام با تناسب خود و برداشت قانونگذار مجازات های خود را دارا می باشد.

در قوانین تاجیکستان برای رفتارهای خلاف قوانین، واژه جنایت بهره گیری می گردد و مجرم جنایتکار شنخته می گردد. نمونه قوانین مصوب قانونگذار در تاجیکستان:

  1. مرتکب تهمت و توهین به شخصان حقوقی و یا حقیقی بر اساس قانون به جزای جنایتی کشیده (مجرم تلقی) و از 3 تا 5 سال محرومیت از آزادی حکم کرده می گردد [3].

ورود کودکان به مساجد و همچنین تعلیم (آموزه های دینی) به آنها بدون اذن دولتی به جوابگری کشیده می گردد و سرپرست آن ها به جزای نقدی و زندان محکوم می را

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه