دانلود پایان نامه :بررسی تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

مورد نیاز بشر ها از سوی دیگر، خواه ناخواه به اختلاف می انجامد؛ اختلاف در اینکه از فلان شیء، چه کسی، چه قدر و چگونه بهره گیری کند. در چنین شرایطی می باشد که ضرورت وجود نظام حقوقی به مقصود تعیین حق و تکلیف بشر ها در زندگی جمعی اجتناب ناپذیر می نماید. و از این روست که در ابتدایی ترین جوامع انسانی نیز ضوابط و مقرراتی هر چند ساده و ابتدایی وجود داشته می باشد و بشر ها خود را ملزم به اطاعت از آن ها می دانسته اند و تخلّف از آن ها کیفر و مجازات های گوناگون و گاه بسیار سختی را به دنبال داشته می باشد[1].

امروزه به آسانی می توان این مسأله را ثابت نمود، در تمام سرزمین ها، قوانین حقوقی و مقررات خاصی حاکم می باشد. تا آنجا که تاریخ و شواهد تاریخی به آن گواهی می دهد، شبیه همین وضعیت در سده های پیش و بلکه در هزاره های گذشته نیز حاکم بوده می باشد، به گونه ای که هیچ جامعه ای و هیچ اجتماع مدنی شکل نگرفته، مگر اینکه آن جامعه دارای مقررات و آداب و رسوم خاصی برای تعامل و ارتباطات خود بوده اند.

اولین قانون کشف شده هم می تواند همان مجموعه قوانینی باشد که با نام «قانون حمورابی» شناخته شده می باشد. مجموعه قوانین مکتوبی که حدود شش هزار سال پیش از میلاد مسیح (علیه السلام) تدوین گشته می باشد[2].

اما همانطور که اظهار گشت، مقتضای مدنی بودن و ضرورت رفع نیاز ها فردی و اجتماعی بشر این می باشد که همیشه قوانین و مقرراتی وجود داشته باشد، هر چند غیر مکتوب. لذا می توان گفت، قطعا قبل از این مجموعه مکتوب هم قوانین و مقرراتی، اعم از نوشته یا نانوشته وجود داشته می باشد که روابط مردم آن برهه از تاریخ را شکل می داده می باشد. در واقع شاید بتوان گفت، بشر نه با خواست و اختیار حقوق، قوانین و محدودیت هارا برای خود اعمال نمود بلکه در اثر عدم توان رفع نیاز ها بدون وجود مقررات مجبور به تدوین و یا پزیریش آن ها گشت. پس این حکم، یعنی حکم بشر به اجتماع مدنی و عدل اجتماعی، حکمی می باشد که اضطرار، بشر را مجبور نمود به اینکه آن را بپذیرد، زیرا اگر اضطرار نبود هیچگاه هیچ انسانی حاضر نمی گردید دامنه اختیار و آزادی خود را محدود کند. این می باشد معنای آن عبارت معروف که می گویند “الانسان مدنی و بیش از تعالیم پیامبران متأثر بوده می باشد. برای مثال،

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه