دانلود پایان نامه درباره جرم در قرآن

دانلود پایان نامه

دانلود پایان نامه

عنوان کامل پایان نامه کارشناسی ارشد :مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان 

تکه ای از متن پایان نامه :

جمع بندی:

آن چیز که از مطالب این بند به دست می آید این می باشد که واژه جرم فقط یک معنا دارد وآن قطع می باشد و گناه هم  بسبب این که شخص را از سعادت و رحمت خدا قطع مى‏کند جرم گفته می گردد. گناه کار را مجرم مى‏گویند زیرا در اثر گناه، خود را از رحمت و سعادت و راه صحیح انسانیّت قطع مى‏کند.

در قرآن کریم این واژه به صورت «لا یَجْرِمَنَّکُمْ» سه مورد آمده می باشد، زیرا به مفعول دوّم با «على» متعدى شده لذا معناى حمل (وادار کردن) می باشد. ماده «حمل» بر مفعول دوّم با «على» متعدى مى‏گردد، «حَمَلَهُ عَلَى الاَمْرِ» یعنى او را به فلان کار وادار کرد. البته «على» در آن سه آیه، یک مورد مذکور و دو مورد مستتر می باشد.

 

بند4. جرم در اصطلاح فقهی:

در اصطلاح فقه اسلامی و فتاوای علمای شریعت جرم عبارت می باشد از «هر نوع فعل و یا قول و یا ترک فعلی که قرآن و شرع آن را حرام دانسته و دارای کیفر دنیوی همچون حدّ، تعزیر، قصاص، دیه و کفّاره و یا جزای اخروی باشد» می باشد. خواه در ارتباط با خود مجرم مانند؛ ترک نماز، روزه، شرب خمر باشد و یا در ارتباط با دیگران همچون؛ ضرب و جرح، تهمت و توهین و یا قتل نفس. بنابر این جرم در اصطلاح شرعی، مرادف معصیت خواهد بود[1]. در نتیجه هر نوع مخالفت با فرامین الهی جرم تلقی می گردد.

فقهای اسلامی با در نظر داشتن مبانی اسلامی جرم را چنین تعریف کرده‌اند: «جرم عبارت می باشد از انجام دادن فعل، یا گفتن قولی که قانون اسلامی آنرا حرام شمرده و بر فعل آن کیفری مقرر داشته می باشد، یا ترک فعل یا قولی که قانون اسلام آن را واجب شمرده و بر آن ترک کیفری مقرر داشته می باشد و این از آنجا نشأت گرفته که هرکس از اوامر و نواهی خدای تعالی سرپیچی کند برای او کیفر و مجازاتی معین شده می باشد و آن کیفر یا در دنیا گریبانگیر مجرم می‌گردد و دراین صورت بوسیله امام علیه السلام یا جرم می باشد، در حالی که از منظر حقوقی جرم محسوب نمی‌شوند،

مطالعه تطبیقی جرم در قرآن و قوانین تاجیکستان

برای دیدن تکه های بیشتری از این پایان نامه و دانلود فایل پایان نامه با فرمت ورد ، خرید و دانلود آنی فایل متن کامل با فرمت ورد می توانید به لینک پایین صفحه مراجعه نمایید:

 دانلود از لینک پایین صفحه