مغز آدم با آزمایش کردن آمیخته شده و به همین خاطره که به محض دیدن افراد شروع به تحلیل رفتار و ظاهر اونا می کنیم.

بیشتر مردم فکر می کنن که با صحبتا، نظرها و رفتارهایی که عمدا از خود میدن، آزمایش می شن؛ در حالیکه تحقیقات علمی برعکس این مطلب رو نشون میدن. بر این پایه، آدما همدیگه رو از کارا و رفتارای عادی مانند دست دادن و زبون بدن، می شناسن.

طبق تحقیقی که چندی قبل در دانشگاه کانزاس انجام شد، شرکت کنندگان صفاتی مثل برون گرایی/درون گرایی، ثبات عاطفی، نرمی، پذیرش و وجدان بقیه رو خیلی راحت از روی کفشی حدس زدن که به پا داشتن.

رفتار ناخودآگاه، که سازنده هویت انسانه، زبون گویاییه که گاه با کلمات خوبی ادا نمی شه؛ پس باید با دقت به این رفتارها توجه کرد چون که می تونن بر کار فرد تاثیر زیادی بذارن.

واسه آشنایی بیشتر، بعضی از راه های فهمیدن به صفات آدما در زیر آورده شده:

  1. چگونگی رفتار با پیش خدمت یا مسئول پذیرش

این روزا چگونگی برخورد فرد با کارمندان بخش خدمات، تاکتیک عادی مصاحبه های شغلی شده. مصاحبه گرها با دیدن چگونگی برخورد شما با کارکنان خدمات در زمان ورود و خروج تون از ساختمون، تموم رفتار شما با بقیه رو در پیدا میکنن.

بیشتر مردم فقط با افراد مهم مانند مدیران یا مصاحبه گرها رفتار با ادب ای نشون میدن و با بقیه کارمندان برخورد شایسته ای ندارن. سالن غذاخوری شرکت هم بخش دیگه ایه که می تونه نوع رفتار فرد با بقیه رو به بوته آزمایش بزاره.

  1. تعداد دفعات بررسی موبایل

هیچی بدتر از این نیس که بین صحبت، موبایل تون رو درآورده و چک کنین. این کار، بی احترامی، بی توجهی و بی ارادگی شما رو نشون میده، مگه اینکه خیلی لازم باشه. طبق تحقیق دانشگاه الون (واقع در کارولینای شمالی آمریکا) بررسی موبایل بین صحبت، باعث کم شدن کمیت و کیفیت ارتباطات روبرو می شه.

  1. عادتای عصبی تکراری

لمس کردن ناخنا، صورت و بازی با پوست نشون دهنده عصبی بودن شماس. تحقیق انجام شده به وسیله دانشگاه میشیگان نشون دهنده اون هستش که عادتای عصبی نشون دهنده شخصیت کمال گراست و این نوع آدما وقتی که حوصله شون سر رفته و یا درمونده ان این عادات عصبی رو از خود میدن.

  1. تعادل میان مدت زمان سوال کردن و جواب دادن

آنایی که تعادل خوبی میان سوال پرسیدن و جواب دادن، برقرار می کنن؛ سخنوران خوبی هستن.

تا حالا با کسائی صحبت کردین که تموم مدت از خودشون حرف زده ان؟ این افراد، پر سر و صدا و خود عاشق هستن (گیرنده). کسائی که همیشه سوال می پرسن و در مورد خودشون جوابای کوتاهی میدن، معمولا آروم و فروتن هستن (دهنده).  کسائی که تعادل خوبی میان دادن و گرفتن برقرار می کنن سخنوران قابل و شایسته ای هستن.

  1. چگونگی دست دادن

کسائی که خوب دست نمی فشارند، اعتماد به نفس و انرژی کمی دارن. براساس تحقیق انجام شده به وسیله دانشگاه آلاباما، با اینکه آزمایش کفایت و لیاقت افراد، فقط از روی دست دادن شون، خالی از اشکال نیس اما میشه به بعضی از صفات ایشون رسید. کسائی که خوب دست میدن اجتماعی، آروم و برون گرا هستن.

  1. بی توجهی به قرارها 

دیر رسیدن بر سر قرار، بی احترامی، بی اهمیتی، تنبلی و بی میلی شما رو نشون میده. برعکس، طبق تحقیقی که به وسیله دانشگاه ایالت سندیگو (نوشته Jeff Conte پروفوسور مقطع پی اچ دی روان شناسی) انجام شد، افراد معمولا به خاطر توانایی شون در انجام همزمان چندکار یا آرامش بیشتر از حدشانه که دچار تاخیر می شن و در آخر این گروه از افراد در تیپ شخصیتی B قرار گرفتن. این تحقیق میگه افراد نوع B زمان رو نسبت به بقیه مردم، به آرومی پیش می برن. با در نظر داشتن چیزی که گفته شد، تو یه جمله میشه گفت که بهتره قبل از برداشت اشتباه از فرد، دلیل تاخیرش رو سوال کنین.

  1. دستخط

خیلیا به اشتباه، دستخط افراد رو به شخصیت شون ربط میدن. مثلا، فشار دادن خودکار روی کاغذ رو نشون دهنده عصبانی و مضطرب بودن فرد، کج نوشتن رو نشون دهنده برون گرایی یا درون گرایی، و تمیزی یا کثیفی دستخط رو نشون دهنده منظم بودن یا نبودن فرد می دونن. تحقیقات نتیجه ای در این باره نداده ان؛ از این رو اگه باید نامه ای بفرستید بهتره که اونو تایپ کنین.

  1. رابطه چشمی

نکته مهم در رابطه چشمی، ایجاد تعادل در اون هستش. با در نظر گرفتن مهم بودن این موضوع، اگه همیشه به فرد مقابل نگاه کنین؛ شاید برداشت اون، سلطه جو و وحشتناک بودن شماس. برعکس این کار هم نشون دهنده خجالتی و یا بی علاقگی به موضوعه. تحقیقات نشون داده که بهترین رابطه چشمی اون هستش که در حد ۶۰ % باشه. این اندازه علاقمندی، دوستانه بودن و قابل اعتماد بودن فرد رو ثابت می کنه.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *