تازگیا به راه افتادن هشتگ #پزشک_فراری_از_کارتخوان در توییتر فارسی موجی از اعتراضات مردمی رو به راه انداخته و بیشتر از همه کارمندانی رو عصبانی کرده که هرماه قبل اینکه دستمزد خود رو ببینن، مالیات رو به صورت خودکار از اونا کسر می شه.

کارت خوان نداریم، کارت خوان خرابه و هر جمله ای که مراجع رو مجبور به پرداخت نقدی کنه، شائبه ای‎ست از فرار مالیاتی؛ چه دکتر باشه، آرایشگر یا حتی یه رستوران. البته موارد دیگری مثل اینم دیده می شه. منشیا و صندوق دارانی که شماره کارت بانکی شخصی میدن و از مراجعه کنندگان میخوان که پول رو به کارت شخصی واریز کنن.

موضوع بسیار ساده س!، کارت خوان که نباشه و پولی به حساب اصلی صاحب کار واریز نشه، خبری از ثبت گردش مالی و محاسبه مالیات نیس. فرار از مالیات به همین سادگی ممکن می شه.

بیشتر از نصف بودجه دولت باید از راه اخذ مالیات به خاطر پیشرفت و اداره کشور تامین شه. همین جمله کافیه تا بفهمیم مالیات دادن تا چه حد مهمه و وقتی که در فضای مجازی موضوعی درباره فرار مالیاتی مطرح می شه، به چه دلیل موجی علیه مالیات گریزان به راه میفته.

در این چند روز، گسترش اعتراضات و افزایش حساسیت‎های مردمی موجب شد که سازمان مالیاتی کشور از مردم دعوت کنه تا متخلفانی که می شناسن رو به این سازمان معرفی کرده تا به پرونده اونا رسیدگی شه. اطلاع رسانی به سازمان امورمالیاتی کشور در مورد متخلفان مالیات فرار یا به بیان بهتر شکایت از اونا بسیار ساده س!. فقط باید اطلاعات متخلف و گزارشی کامل از چگونگی تخلف رو داشته داشته باشه.

واسه شروع به سایت «سازمان امور مالیاتی کشور» مراجعه می کنین و پس از اون وارد «پرتال اطلاع رسانی» میشین.

از بین گزینه های موجود در باکس آبی رنگ سمت راست گزینه «سامانه رسیدگی به شکایات (موضوع‏ ماده ۲۵ قانون ارتقای سلامت اداری و مقابله با فساد) » رو انتخاب می کنین. در این صفحه از شما خواسته شده تا شکایت خود رو تنها یه بار و به طور دقیق و کامل وارد کنین تا قابل بررسی باشه. هم اینکه گزارش شکایت خود رو بیشترین حد در ۱۵۰۰ کلمه از قبل آماده کنین. مورد دیگری که در این صفحه بر ان تاکید شده، کاربری این سامانه یعنی رسیدگی به «نقض قوانین و مقررات، نبود انجام وظیفه، درخواست وجه غیر قانونی و گزارش سوء جریان یا فرار مالیاتی» است و این سامانه مسئولیت رسیدگی به دعاوی بین افراد حقیقی و حقوقی رو نداره چراکه رسیدگی به اختلافات و احقاق حقوق اونا برعهده مراجع دادگستری بوده و در صلاحیت این سازمان نیس.

حالا واسه ثبت شکایت گزینه «ثبت شکایت و رابطه با سازمان» که در پایین توضیحات قرار گرفته رو کلیک کنین.

بعد وارد صفحه اصلی ثبت شکایت میشین. در این صفحه دو دسته اطلاعات از شما خواسته شده. در قسمت بالایی اطلاعات خود شما به عنوان شاکی یا اطلاع رسانه که باید وارد شه و قسمت پایینی نوع درخواست و اطلاعات فرد متخلفه که باید به طور دقیق وارد شه. در آخر پس از اینکه اطلاعات رو به طور کامل وارد کردین، گزینه ثبت رو کلیک کنین.

حالا شکایت شما ثبت شده، کد رهگیری و بقیه اطلاعاتی که ثبت کردین در صفحه نشون داده می شه. همونطور که در بالای جدول تاکید شده حتما کد رهگیری رو یادداشت کرده و اگه می تونین از همون صفحه پرینت جفت و جور کنین تا بتونین در آینده پیام خود رو پیگیری کنین.

واسه پیگیری شکایت خود هم می تونین دوباره به صفحه «سامانه رسیدگی به شکایات و رابطه مردمی سازمان امور مالیاتی» مراجعه و گزینه «پیگیری شکایت» رو انتخاب کنین. کد رهگیری که قبلا صادر شده بود رو وارد کرده و نتیجه شکایت خود رو جستجو کنین.

اعتراض مدنی به فرار مالیاتی از یه توییت شروع شد، پس از اون توجه مردم به این موضوع، جلب شد و مردم خواهان رسیدگی به این قیبل تخلفات شدن. در همین میان هم سازمان امور مالیاتی کشور از مردم خواست تا با مراجعه به «سامانه رسیدگی به شکایات و اعتراضات مردمی» که قبل از اینم در پرتال سازمان وجود داشت، شکایات خود رو از مالیات گریزان ثبت کنن و این سازمان رو در رسیدگی بهتر به تخلفات کمک کنن. حالا نوبت مردمه تا شکایات و پیامای خود رو به مسئولان اطلاع بدن و با امید به اینکه مسئولان هم بتونن به درستی این خواسته مردم رو پیگیری و به نتیجه برسانند.

دسته‌ها: فناوری

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *