آلامتو : میدونید که دانه های ریز برف چیجوری شکل می گیرن ؟ تاحالا اشکال جور واجور و فوق العاده زیبای دانه های ریز برف رو دیدین ؟ محققان تازگیا به یافته های جالبی در مورد دانه های ریز برف رسیدن که جالبه بدونین …

 

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا یه فیزیکدان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، با کشف دلیل بی ثباتی در رشد بلورهای یخی که در دماهای متفاوت منتهی به شکل گیری طرحهای جور واجور می شه، اسرار دانه برف رو رمزگشایی کرده.

 

 

دماهای جور واجور بر طرح رشد بلور یخ اثر می گذارن. در نزدیک دمای منفی دو درجه سانتیگراد، بلورها به شکل صفحات کوچیک و صاف هستن. در دمای منفی پنج درجه به شکل ستون ها و سوزنهای بلند و باریک درآمده، در دمای منفی ۱۵ درجه به شکل پولکهای نازک و بزرگ مانند تصویر بالا و با پایین رفتن دما تا زیر منفی ۳۰ درجه دوباره به شکل ستونهای یخی در می آیند.

با شکل گرفتن بلور برف در دمای منفی ۱۵ درجه، یه شیار کوچیک در لبه ایجاد شده و به طرف هوای مرطوب تو یه تیغه تیز گسترده می شه. از اون جا که گوشه های شش ضلعی بیشتر از مرکز به جلو اومده ان، رطوبت رو جذب کرده و سریعتر رشد می کنن.

به گفته «کنث لیبرکت»، فیزیکدان دانشگاه صنعتی کالیفرنیا، این یافته ها، گامی ابتدایی در علم دانه های برف حساب می شه و هنوز دلیل این که به چه دلیل دماهای جور واجور منتهی به شکل گیری طرحهای جورواجور بلور برف شده و به ستون، صفحه و دیسک تبدیل می شن، مشخص نیس.

تصاویر دانه های برف بوسیله «لیبرکت» با میکروسکوپ تصویربرداری مخصوص از برفهای اونتاریوی شمالی، آلاسکا، ورمونت، شبه جزیره بالای میشیگان و رشته کوههای سیرا نوادا در کالیفرنیا ثبت شده ان.

 منشور شش ضلعی دانه برف

این طرح، شکل اولیه بلور برف رو تشکیل می دهد که به سختی با چشم غیرمسلح میشه دید.

 

 برف دانه منشور شش ضلعی 

 

این طرح مشابه شکل قبلی بوده اما وجوه اون از فاصله و شیارهایی برخورداره.

برف دانه صفحه ستاره ای

این بلورها به شکل نازک و بشقاب مانند با شش بازوی پهن بوده که اون رو مثل یه ستاره می کنه. این اشکال در دمای نزدیک به منفی ۱۵ درجه سانتیگراد شکل می گیرند.

 برف دانه صفحه سکتوری

این طرح یه برف دانه صفحه ستاره ای با شیارهای مشخص بوده که به طرف گوشه های بین وجوه منشور مجاور، هستن.

– برف دانه ستاره ای با شعب و شاخه های جانبی 

 

این بلورها تا حدی بزرگتر و به اندازه دو تا چهار میلیمتر بوده که با چشم غیرمسلح میشه دیدشون. این بلورها که عادی ترین و بزرگترین دانه های برف حساب می شن، بسیار نازک و سبک بوده و چگالی پائینی دارن.

برف دانه ستونی توخالی

 

این بلور به شکل یه ستون شش ضلعی با نواحی مخروطی توخالی در انتهای اون هستش.

 برف دانه سوزنی 

 

برف دانه های سوزنی، برف دانه هایی بلند و باریک هستن که در دمای نزدیک به منفی پنج درجه سانتیگراد شکل می گیرند.

برف دانه ستونی کلاه دار

این بلورها اول به شکل ستون های سیخ بوده و بعد در مناطق آبی به شکل صفحه ای درمی آیند.

برف دانه ۱۲ وجهی 

 

این شکل نادر واقعا دو دانه چسبیده به همه که یکی با ۳۰ درجه چرخش در کنار دیگری قرار داره.

برف دانه بلوری مثلثی

این شکل به دنبال رشد دانه های بشقابی به مثلث های ناقص در دمای نزدیک به منفی دو درجه به وجود میاد.

بلور یخ زده

ابرها از قطرات بی شمار آب تشکیل شده ان و بعضی وقتا این قطرات با هم برخورد کرده و به برف دانه ها می چسبند که به اونا یخ زده می می گن.

ایسنا دانه برف دانه های برف راز دانه های برف عکس دانه های برف

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *