تازگیا شهر فرهنگی  تاریخی ادین بورو در اسکاتلند میزبان بزرگترین نمایشگاه از طراحیای آناتومیک و پژوهشی لئوناردو داوینچی  شده. این واسه اولین باره که مجموعه ایی کامل از آثار تحقیقاتی لئوناردو پس از پانصد سال بدین شکل و با این وسعت به نمایش در میاد. دفتر یادداشتای آناتومی لئوناردو شاید منحصر بفردترین سند در مورد پزشکی و شناخت دقیق بدن آدم باشه. تصاویر و طراحیای این نخبه دوران رنسانس در ایتالیا اگه بخوایم مقایسه کنیم هیچ دست کمی از تصاویر مجازی سیستمای تصویر نگاری و مدل سازی  قرن بیست و یکم نداره و گاه از اونا هم دقیق تره. این آثار نشون میده که ایشون چقدر و با چه درجه ایی از دقت به بررسی و ترسیم ساختمون بدن پرداخته.بیشتر از سی اثر نشون داده شده در گالری کویین ادین بورو واسه اولین باره که در اسکاتلند در برابر دید عموم قرار میگیره. این آثار که بین سالای ۱۵۱۰ تا ۱۵۱۱ خلق شدن  و تعداد شون به دویست و چهل اثر می رسه، مانند آینه ایی می تونه ذهنیات نخبه رنسانس رو به مخاطب نشون بده.

رمز داوینچی هنوز ناگشوده باقی مونده

لئوناردو در گروه های جور واجور همه استخوانای بدن رو به دقت بازنمایی کرده. ایشون در اول تحقیقات خود در مورد آناتومی رو هم جهت با هنر نقاشی شروع کرد اما کم کم نگاه اش به سمت کشف جوهره طبیعت و حقایق مربوط به اون معطوف شد. داوینچی بزودی راضی شد تا دست به کار نوشتن متابی در مورد آناتومی بزنه.

لئوناردو در بین سالای ۱۵۰۷ تا ۱۵۱۳ حدود سی جسد آدم رو کالبد شکافی کرد. اما با فرا رسید مرگ اش در ۱۵۱۹ روند تالیف این کتاب هم متوقف شد. آثار آناتومیک و یادداشتای مربوط به اونا در اروپا و طی صدها سال پراکنده و بدیش اینه تعدادی از اونا هم هیچ وقت کشف نشد.

رمز داوینچی هنوز ناگشوده باقی موندهتکنولوژی امروز پزشکی به محققان اجازه میده تا در عرض چند دقیقه بشه همه زوایای نادیدنی بدن آدم رو مشاهد کرد اما در زمان لئوناردو پژوهشایی اینطوری تنها یه رویا به حساب می اومد.ایشون در این مجموعه آثار ایده ایی مثل تصویرسازی سه بعدی رو روی کاغذ اجرا کرده تا مهارت و نبوغ خود رو هم به نمایش بزاره.داوینچی از معماری هم بهره های فراونی گرفته بود تا بر این پایه بتونه سازه اصلی بدن یعنی استخوانا رو با دقت و در نماهای مختالف به تصویر بکشه. ایشون به عنوان ویک مهندس مکانیک تونست تا رابطه بین اجزای سازه های بدن رو در بین حرکت و ایستادن نمایان کنه. در همین طراحی هاست که مخاطب واسه اولین بار می تونه تناسبات داخلی بدن آدم و ارتباطات پیچیده این دستگاه مکانیکی جاندار رو مشاهده کنه.

طراحیای آناتومیک داوینچی دارای چهار بخش یا لایه س که از استخوانا شروع می شه و در لایه دوم سلسله اعصاب و بعد عضلات رو اضافه کرده و بعد از اون در آخر به لایه سطحی پوست رسیده.این حیرت آوره که بدونیم تکنولوژی اسکنای لیزری تونسته نشون بده که هر چهار لایه از طراحیای  داوینچی به طور کامل بر یه دیگه منطبق هستن.

بخش دیگری از این نمایشگاه به دست نوشته های لئوناردو اختصاص داره موضوع بیشترشون به طور کامل پزشکیه و میشه با جربزه گفت که از جمله مهمترین اسناد در تارخ علم هستن.

اثر مشهور ایشون” جنین درون رحم” که در سال ۱۵۱۱ خلق شده در کنار خود یادداشتایی رو هم داره. اگز امروزه بخوایم اینجور تصویری رو بوجود بیاریم باید با دستگاه ها اولترا ساند (ماوراء صوت) بهره گیریم.جایگیری جنین در رحم در طراحی لئوناردو با واقعیت به طور کامل منطبقه.

بخشی از این طراحیا  که تعدادشون چیزی حدود ششصد اثره در سال ۱۶۹۰ به انگلستان و دربار چارلز دوم می رسه و تا به امروز به شکل یه آلبوم در گنجینه سلطنتی بریتانیا نگه داری می شه. نمایشگاه داویچی در ادین بورو تا آخر پاییز امسال برپا هستش.

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *