رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

شش و نیم هفته قبل از مصاحبه، رابینز به بیشتر از ۱۵ کشور سفر کرد. بعضی کشورهایی که اون بدانا سفر کرد عبارت بودن از برزیل، پاناما، اسکاتلند، روسیه، صربستان، استرالیا، فیجی و خیلی از کشورای دیگه. اون تونست در طول این مدت به ده ها هزار نفر انگیزه بده و اونا رو راهنمایی کنه.

با وجود سفر به مناطق جور واجور جهان، رابینز هنوزم واسه مدیریت ۵۴ کار و کاسبی خود که دارای سرمایه ای بالغ بر ۶ میلیارد دلار فروش هرساله هستن وقت داره و علاوه بر این؛ وقت خود رو به همسر خود، و چهار بچه و چهار نوه اش هم اختصاص میده؛ پیشنهاد هایی رو به افراد مشهور و سیاستمداران سراسر کشور ارائه داده؛ و سمینارهایی رو برگزار می کنه که میزبان میلیونا نفر از مردم جهان هستن.

اون چیجوری تونسته در تموم این کارا موفق باشه؟ اون میگه که سؤال درست چیجوری نیس بلکه باید سوال کنیم به چه دلیل تونسته؟

اون میگه: “من علاقه زیادی به این کارا دارم.” “این جور کارا به من انرژی زیادی میده و از این که بتونم زندگی مردم رو تغییر دهم، چیزای جدید بسازم و به مردم کمک کنم بسیار خوشحال می شم. این شور و شوقا دلیل می شن تا با کمال میل انرژی خود رو صرف انجام دادن این کارا کنم.

رابینز که به خاطر صدای گیرا و پر جذبه و چهره منحصر به فردش شناخته شده تا کنون پنج کتاب رو به رشته تحریر در آورده، که چهار مورد از اونا جزو پرفروش ترین مقالات نیویورک تایمز بودن. اون کار مشاوره رسوندن به افراد مشهور زیادی مثل بیل کلینتون، سرنا ویلیامز و پیت بال رو رو دوش داشته. اما اون چه که دلیل معروفیتش شده و اون چه که چند سال پیش در مستند نتفلیکس بررسی شد، اینه که اون همیشه میگه من معلم شما نیستم و درست همین چند هفته پیش هم در یکی از سمینارهایش بدون اشاره کرد.

این سمینارها از جمله جلسه رهاسازی قدرت داخلی، ساخت تاریخ از راه سرنوشت، آکادمی تسلط بر زندگی و ثروت، صدها هزار نفر رو با یه هدف مشترک به دور هم جمع کرده و اون هدف چیزی نیس جز: زندگی خود رو بهتر کنین.

رابینز در دهه گذشته، بخش بزرگی از حرفه خود رو صرف تلاش واسه کمک به مردمی کرده که در بحران مالی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ همه چیز خود رو از دست دادن.

اون گفت: وقتی که با صحنه های پس از بحران مالی مواجه شدم، با خود گفتم که من باید تا جای ممکن به بقیه کمک کنم. اما قبل از اون باید می دونستم که چیجوری میتونم به آدمایی که به کمکم نیاز دارن کمک کنم. چیجوری باید اونا رو آموزش دهم؟ چیجوری میتونم راه رو واسه اونا باز کنم؟ چیجوری قدرت درونیشان رو رها کنم؟”

اون به افکار کارشناسان مالی مثل وارن بافت، کارل ایکان و ری دالیو به خاطر یادگیری در مورد چگونگی کمک به مردم مراجعه کرد. و سمینارهایی رو در مورد امور مالی شخصی برگزار کرد و کتابایی رو در این رابطه منتشر کرد.

الان، رابینز، اهداف خود رو در قلمرو جدیدی متمرکز کرده.

اون میگه: “من به کاری که انجام دادم افتخار می کنم ، چون که مطمئنا تونستم زندگی افراد زیادی رو از دید مالی تغییر دهم” و حالا، باید روی سلامت و آزادی روح تمرکز کنم. الان بعضی پیشرفتا در مورد سلامت روی داده که بیشتر مردم از اونا بی اطلاع هستن.

علاوه بر این، رابینز یه شرکت تحقیقاتی رو در مورد سلولای بنیادی با عنوان Celularity راه اندازی کرده و یه تیم از تکنسینای با استعداد رو واسه ایجاد یه سیستم هوش مصنوعی منحصر به فرد به خدمت گرفته و علاوه بر این، کتابی رو هم در این مورد منتشر کرده.

هر ساله با اغاز سال جدید، شک نداشته باشین بهتر شدن وضعیت سلامتیتان یکی از مواردیه که در لیست کارایی که باید انجام بدین قرار داره. اما رسیدن به این هدف مهم، موضوع دیگه ایه.

رابینز بیشتر سوالات زیادی رو درمورد تغییرات کلی ای که ما می خوایم از ۱ فررودین در زندگی خود اعمال کنیم مطرح می کنه: سوالاتی مثل این که چیجوری میتونم قوای روحی خودمو در سال جاری بازسازی کنم؟ راز رسیدن به اهداف در سال جدید چیه؟ چیجوری میتونم سال فوق العاده ای رو پیش رو داشته باشم؟ من همیشه در زندگی ام اشتباه می کنم؟

اما ، جدا از اون چه که در تلاش واسه رسیدن به اون هستین، بهتره سال نوی خود رو با یه رفتار جدید شروع کنین و اون چیزی نیس جز داشتن چشم اندازی جدید.

رابینز میگه: اگه شما می خواین بهترین سال عمرتون رو تجربه کنین، بهتره اول چشم انداز جدیدی داشته باشین. یعنی اول بدونین از زندگی چه می خواین؟ در سال جاری چی باید در شما عوض شه؟ به چی می خواین برسین و چی رو می خواین از ان رو به اون رو کنین؟ از نوشتن یه برنامه ساده شروع کنین تا بتونین امسال رو به یه سال عجیب واسه رسیدن به اهدافتون تبدیل کنین، رابینز به به همه چیزایی که واسه رسیدن به موفقیت بدانا نیاز دارین اشاره می کنه و به شما کمک می کنه تا بهترین سال عمرتون رو داشته باشین.

طرح ۵ مرحله ای واسه داشتن یه سال فوق العاده

رابینز میگه تبدیل شدن به فردی که می خواین باشین ان هم فقط تو یه سال سخته و تا وقتی که فداکاری، دقیق شدن و فوکوس کردن ووسیله درست رو در اختیار نداشته باشین ممکن نخواد بود. اما همیشه باید یادتون باشه که چشم اندازای خود رو براساس چیزی که می خواین تنظیم کنین.

اون میگه: “بیشتر مردم اون چه رو که می تونن درزمان یه سال بدون برسن بسیار دست بالا می گیرن و پس از اون در پیدا میکنن که تو یه دهه، یا دو یا سه یا چهار سال می تونن به اینجور اهدافی برسن.”

پس بهتره نقشه ای رو که رابینز میگه دنبال کنین تا بتونین به تموم چیزایی که می خواین برسین.

 1. ذهن خود رو تغذیه کنین

رابینز که در شمال هالیوود، جایی در کالیفرنیا به دنیا اومده دوران کودکی سخت و به هم ریختی داشت. در کریسمس سالی که در دبیرستان تحصیل می کرد، مادر و پدرش رو از دست داد و تنها تو یه سال به نون آور خونواده تبدیل شد. رابینز به عنوان یه سرایدار مشغول به کار شد و چندین هفته هم در اتاق لباسشویی اقامت کرد تا بتونه اتاق خودشو تحویل بگیره.

اون میگه: انچه منو عوض کرد این بود که فهمیدم خیلی دپرس هستم. من خیلی غمگین بودم و همیشه از همه چیز ترس داشتم و آینده رو تاریک می دیدم و درست همین جا بود که فهمیدم باید ذهنم رو پرورش دهم. رابینز میگه پرورش ذهن می تونه چشم انداز شما رو عوض کنه.

فوت وفن تنفس و مدیتیشن واسه آرامش مغز

تقویت ذهن واسه ساختن بهترین سال زندگی

اون میگه: شما باید همیشه به ذهنتون چیزای جدیدی واسه تفکر بدین وگرنه، از عقیده های قدیمی، اندیشه های کهنه و بی اعتبار شده و احساسات رنگ باخته ای که شما رو به سطح فعلیتون رسونده ان هیچ سودی نمیبرین. مرحله ۱ فقط امیدوار نباشین که همه چیز به همون روش هایی که می خواین انجام شه. باور داشته باشین که شرایط همون طوری می شه که شما می خواین.

وقتی که رابینز واسه اولین بار خونه رو ترک کرد، جادوی باور کلود بریستول رو مطالعه کرد، و با اینکه اون در حال کار کردن بود، ذهنش رو تقویت کرد و با همون وضعیت به هم ریخته اش، پیامای مثبتی واسه آینده اش می نوشت، کتابای افراد موفق رو مطالعه می کرد و همیشه از اطلاعات و پیامایی استفاده می کرد که واسه ذهنش به درد بخور باشن.

اون میگه: “هر روز باید ذهن خود رو پرورش بدید.” چون که پرورش ذهن باعث وسیع تر شدن چشم اندازتون می شه.

 1. بدن خود رو تقویت کنین.

تقویت ذهن خیلی با اهمیته. اما در کنار اون، تقویت بدن هم از اهمیت زیادی برخورداره.

رابینز میگه: با خود فکر کنین که اگه بخواین به پیاده روی برید، اگه وزن بالایی داشته باشین نمی تونین با سرعت پیاده روی کنین پس یادتون باشه که واسه داشتن ذهنی سالم اول باید بدنی سالم داشته باشین.

به خاطر همین رابینز همیشه به پیاده روی میره و اگه در خونه نباشه به رودخانه کنار خونه اش رفته و یا در برف پیاده روی می کنه.

اون میگه: من این کار رو به خاطر این که سرگرم کننده س انجام نمی دم. بلکه این کار رو انجام میدم تا بدن ورزیده ای واسه مقابله با مشکلات داشته باشم.

تغییر شخصیت فیزیکی تون می تونه باعث تغییرات ذهنی و روحی مناسب در شما شه.

اون میگه: اگه بدن خود رو رها کنین تن پرور میشین و از همه چیز ترس دارید همین امر باعث می شه که، دپرس شید. اما اگه می خواین که واقعا به هدفتون برسین باید هم روی بدن و هم روی ذهنتون تمرکز کنین تا در هر دو جهت پیشرفت داشته باشین.

 1. یه الگو و سرمشق واسه خود پیدا کنین

رابینز میگه: اگه می خواین بهترین سال زندگی خود رو تجربه کنین، باید واسه خود یه الگوی بزرگ انتخاب کنین تا بتونین به نتایجی که می خواین برسین.

رابینز به یاد می اورد که پدر و مادرش همیشه در روز شکرگذاری به خاطر نداشتن پول کافی واسه جفت و جور غذا ناراحت بودن.

اون به یاد می اورد که با این که کودکی بیش نبود اما به خودش قول داد تا هیچوقت این استرس رو در بزرگسالی تجربه نکنه و واسه داشتن چیزای لازم در زندگی اش دست از تلاش بر نداره.

رابینز میگه: واسه به دست آوردن یافته های بهتر تلاش کنین کسی رو الگوی خود قرار داده و از اون پیروی کنین. سوالی که پیش می اید اینه که الگوی رابینز کی بود؟ رابینز سر جون تمپلتون رو که بزرگترین سهامدار قرن بیستم بود به عنوان الگوی خود در زندگی حرفه ایش انتخاب کرد.

اون میگه با مطالعه بیوگرافی این مرد دریافتم که اون زندگی خود رو درست از جایی که من در اون قرار دارم شروع کرد و تونست ملیاردر شه. پس با خود گفتم به چه دلیل من نتونم؟

 1. اقدام بزرگی انجام بدین.

این قدم یه قدم ساده س!: بهتره یه قدم بزرگ به جلو وردارین چیزی مانند ساخت سایت واسه شرکتتون. واسه تبدیل شدن به یه سرمایه گذار بزرگ با همسر خود مثل یه مشاور صحبت کنین. و یا واسه تعطیلات خود از قبل برنامه ریزی کنین.

اما، رابینز میگه، در عین حال باید بتونین در این راه انعطاف پذیر باشه و در صورت ضرورت راه و برنامه هاتون رو تغییر بدید. واسه نشون دادن مهم بودن این نکته، رابینز بیشتر از یه مثال استفاده می کنه. بیایید این جور فکر کنیم که هدف شما تماشای غروب خورشید و یا شروع دوباره کار با طلوع اون از طرف شرقه.

درمان افسردگی

کمک به بقیه واسه افزایش اعتماد به نفس

 1. برون گرا باشین و از غوغای درون خود بیرون بیایید

به جای تمرکز ۱۰۰ درصد بر اهداف خود و رسیدن به چیزی که می خواین ، شما باید راهی رو در پیش بگیرین که در اون بتونین به بقیه هم کمک کرده و کارشون رو ارج بنهید.

رابینز میگه: همونجوریکه همه آدما ذاتا میدونیم ، روح زندگی بخششه و این چیزیه که ما رو زنده نگاه می داره. رابینز به عنوان یه جوون ۲۱ ساله واسه خدمت در زندانای کالیفرنیا داوطلب شد.

در انجا اون با مردی که به قتل محکوم شده بود دوست شد و تلاش کرد تا از دید عاطفی به اون مرد کمک کنه. رابینز میگه که با کمک به بقیه مشکلات شما هم یکی یکی برطرف می شه و در واقع به دو هدف اصلی دست پیدا می کنین.

اول اینکه، مشکلات شما شدیدا کم میشه.

و دوم اینکه زندگی شما معنی بیشتری داره.

رابینز میگه زندگی در مورد من نیس؛ زندگی در مورد ماه، پس، من نباید فقط به فکر رشد خودم باشم بلکه باید به رشد بقیه هم کمک کنم.

 1. شک و تردیدهای خود رو در اغوش بگیرین

یکی از مهم ترین کارایی که می تونه سال ۱۳۹۸ رو به یکی از بهترین سالای زندگیتون تبدیل کنه اینه که، خاطر جمع نبودن خود رو در آغوش بگیرین. رابینز میگه این کار ساده س!. من به مردم می گم: کیفیت زندگی شما مستقیما به اندازه شک و تردیدهایی که می تونین با اونا زندگی کنین ربط داره چون اگه بخواین هر لحظه در مورد همه چیز مطمئن باشین، نمی تونین کار جدیدی انجام بدین و بنابر این هیچوقت پیشرفت نمی کنین.

اینجا رابینز این سوال رو مطرح می کنه که تا حالا به اسکی رفته اید؟

حتما تعجب کردین که به چه دلیل اون این سوال رو مطرح می کنه و ربط اون به موضوع بحث ما چیه.

رابینز میگه بیشتر آدمایی که اسکی یا اسنوبرد آموخته ان همیشه در همون سطح ابتدایی و متوسط باقی خواهند موند.

اون میگه اونا هیچوقت از سطح خاصی بالاتر نمی رن و دلیلش هم اینه که همیشه تنها کارایی رو که براشون راحته انجام میدن. اما اگه اونا در سرازیری باشن و یهویی یه شیب تند و تیز ببینن اون وقت چه اتفاقی میفته؟ در خیلی از موارد، اونا یاد می گیرن که چیجوری خود رو از موقعیت نجات داده و سر و صورتشون رو زخمی نکنن. و در واقع می تونن با اون چه که از اون می ترسیدن مواجه شن.

رابینز میگه که بیشتر مردم وقتی که با شک و دودلی مواجه می شن تلاش می کنن به کل موضوع رو از یاد ببرن. اما اگه بتونین خود رو مجبور به انتخاب یکی از گزینه ها کنین، اون وقته که تو زندگیتون یه قدم جلوتر رفته اید.

سوالی که پیش میاد اینه که به چه دلیل آدم در برخورد با شک و تردیدهایش معمولا خوب وارد عمل نمی شه. جواب وجود ذهنه، مغز ما واسه آزمایش و مقابله با خطر طراحی شده و در صورت ضرورت حالت مقابله یا فرار به خود میگیره. اما ما فقط از ذهن تشکیل نشده ایم. ما روح داریم. قلب داریم. جسم داریم و می تونیم از همه اونا واسه شکست دادن تردیدهایمان استفاده کنیم. اگه هیچی مبهمی در زندگی نبود ، زندگی واقعا ارزش زندگی کردن رو نداشت

رابینز در ادامه سخنانش میگه هممون می خوایم از همه چیز مطمئن باشیم. اما اگه زندگی شما پر از چیزای مطمئن باشن، چه اتفاقی می افته؟ من به شما می گم که شک نداشته باشین از اینجور شرایطی خسته میشین و به دنبال تنوع هستین.

شش سؤال مهم

از اونجا که رابینز در سال ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ تماشاگر بحران مالی پیش اومده بود، می دونست که می خواد در این وضع دخالت کنه و به مردم کمک کنه. اما امور مالی تخصص اون نبود. بنابر این اون عزمشو جزم کرد تا انرژی خود رو روی قلمروی جدیدی متمرکز کنه.

رابینز میگه: من روی احساسات عمیقم تمرکز نمودم و از خود پرسیدم که واسه کمک به مردم به چه چیزایی نیاز دارم.. و پس از اینکه از مهارتایی که باید می داشتم مطمئن شدم به دنبال آموختن اونا رفتم.

کلمه بازسازی می تونه بسیار گسترده باشه. یه مادر ممکنه بخواد خود رو طوری عوض کنه که بتونه علاوه بر خونه داری روی حرفه خود هم تمرکز کنه، یه حسابدار ممکنه بخواد در کنار حرفه اش بر زندگی شخصی خود تمرکز کنه، یه نقاش ممکنه بخواد خود رو دوباره طوری بازسازی کنه تا بتونه دیدگاه های جدیدی داشته باشه. اما بازسازی اصلی به چیزای کوچیک موجود در اجتماع باز نمی شه.

رابینز میگه: من فکر می کنم بازسازی بیشتر در مورد تغییر ظاهر چیزها نیس بلکه به اتصال عمیق تر فرد با درون خود برمیگرده. اینکه بدونی واقعا کی هستی؟ واسه چه کاری ساخته شدین؟ و واسه چی اینجایی؟” رابینز میگه که جواب دادن به این شش سوال واسه موفقیت شما در سال ۱۳۹۸ لازمه.

 1. من واسه خدمت کردن اینجا هستم؟

جواب دادن به این سوال سخته اما این که بتونین بدون جواب بدید خیلی با اهمیته. به جای فکر کردن در مورد این که، می خوام ثروتمندتر، هوشمندتر و یا موفق تر شوم، تلاش کنین اول هدف خود از خلقت رو بدونین

 1. چی منو از درون تحریک می کنه؟

وقتی که دریافتید واسه خدمت رسانی آفریده شدین، به ندای داخلی خود پیوند می خورین. و حالا باید از خودتون سوال کنین که باید چه کنین؟ رابینز میگه: موفق ترین افراد در زمین آنایی هستن که می دونن واسه چه خلق شدن و باید چه کنن. پس از اون می تونین راه خود رو پیدا کنین.

 1. چه منابعی در دسترس منه؟

قبل از مبادرت به انجام کاری، اول داراییایی که در اختیار دارین رو سبک سنگین کنین و ببینین چه چیزایی در اختیارتون قرار داره؟ با کی می تونین مشورت کنین؟ و چه چیزایی می تونن در این راه کمک بخش شما باشن؟

 1. بهتره چی رو در درون خود تغییر دهم؟

واسه رسیدن به یه احساس تازه ، تلاش کنین کار متفاوتی انجام بدین تا چیزی در درونتون عوض شه. چه مهارتایی نیاز دارین؟ شما باید چه کارایی انجام بدین؟ چیزی هست که بتونه ذهن شما رو تحت اثر بذاره؟

 1. باید چه کنم؟

یادتون باشه: این مرحله نباید قبل اینکه شما چرایی وجود خود رو درک کنین تحقق یابد..

رابینز میگه: چشم انداز خود رو گسترش بدید و چیزی رو پیدا کنین که بتونه شما رو هدایت کنه و بعد تلاش کنین واسه تحقق اهدافتون تموم نیروی خود رو به کار گیرید.

تنها وقتی که شما واقعا خود رو شناخته اید – اشتیاق و هدف اصلی و وجودی خود رو درک می کنین و می تونین درباره چگونگی تحقق هدفتون فکر کنین. بعد از اون می تونین فکر کنین که چیجوری باید این کارا رو به مرحله اجرا برسونین؟ و چیجوری می تونین منابع، شور و مهارتای خود رو واسه انجام آرزو هاتون بسیج کنین؟

 1. چیجوری میتونم این کارا رو انجام دهم؟

وقت اون هستش که دست به کار شین و یادتون باشه که اگر کارا برابر میلتون پیش نرفت ، باید تغییر راه بدید.

رابینز میگه: همونجوریکه شما در حال اجرا اهدافتون هستین، باید بدونین چه کارایی رو انجام بدین و چه کارایی رو انجام ندین و در صورت امکان بتونین تغییر راه بدید. جدا از اون چیزی که در زندگی شما تغییر می کنه، باید مطمئن شید چیزی که واقعا براتون اهمیت داره انجام شه نه فقط کارای روتین و معمولی روزانه.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

اختصاصی خبرهای داغ روز روانشناسی مدیریت موفقیت چیجوری

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *