یکی از مهمترین رموز موفقیت در زندگی و کار «برخورداری از اطلاعات بیشتر» است. وقتی علم و اطلاعات شما بیشتر باشه، تصمیم درست تری اتخاذ می کنه که اینم به نفع شماس و هم به نفع سازمان یا شرکت شماس.

سی سال پیش، گوشی موبایل نبود، فکس نبود، اینترنتی در میان نبود و کامپیوترها به این اندازه نبودن که فقط روی یه میز فضای کمی به خود اختصاص بدن یا حتی قابل حمل باشن.

اما سی، پنجاه یا حتی یکصد سال پیش می تونستید آدمایی رو پیدا کنین که در کار و زندگی شون موفق بودن: اونا چه می کردن که به موفقیت دست می پیدا کردن؟ در اتاق پشتی فروشگاه یا شرکت شون، یه دستگاه کامپیوتر نوت بوک داشتن که به شبکه ی اینترنتی مخفی اون زمان وصل بود؟ نه! همچین چیزی اون زمان ممکن نبود. ما داریم حتی در مورد وقتی صحبت می کنیم که روزنامه ها آنقدرها هم گسترده نشده بودن و صنعت چاپ یه صنعت مدرن و مکانیزه مثل امروز نبود.

اما اگه در مورد افراد موفق تحقیق کنین می بینید که موفق ترین اونا دارای شبکه ای قوی از رابطه با افراد موفق دیگه بودن.

افراد موفق در کار و زندگی فقط اجازه می دادن که افراد موفقی چون خودشون دور و برشان باشن، با اونا مراوده می کردن و از اونا چیز می اموختند. این خودش یه راز موفقیته که نسل به نسل و سینه به سینه این راز رو به همدیگه انتقال می دادن .

تحقیق کنین و ببینین که افراد موفق کسائی بودن که اطلاعات و اخبار و علم و تجربه بقیه رو به طرف خود جذب می کردن. چیجوری؟ خیی ساده : اونا جویای علم و اطلاعات بودن. خیلی راحت و بدون خجالت و رودربایستی چیزی که نمی دونستن رو از آگاهان و ناظران می پرسیدن. پس یه راز موفقیت دیگه همینه که اگه چیزی رو نمی دانی سوال کنین و بعد در باره چیزی که به دست می بیارید، پرس و جو کنین و اطلاعات خودتون رو زیاد کنین .

افراد موفق، افراد موفق دیگه رو زیر نظر می گیرند و منابع خبری و اطلاعات و تجربه های اونا رو شناسایی می کنن و خودشون در صدد این برمی آیند که با اون منابع رابطه برقرار کنن.

در قدیم، وقتی که این تکنولوژی نوین الان در اختیار نبود، مثلاً در دوره کشاورزی، پدران به فرزندان (اکثراً پسران) این علم و اطلاعات و تجربیات رو منتقل می ساختن، در دوره صنعتی، پدران دیگه توانایی این رو نداشتن که همه اطلاعات رو به بچه هاشون بدن پس اونا رو راهی کارگاهها و دانشگاهها می کردن تا مهارتای لازم رو از استادان فرابگیرند.

ما حالا در عصر و دوره ای هستیم که به اون عصر اطلاعات و ارتباطات می می گن، عصری که من اون رو عصر گرداب گسترده گیتی می دانم (که وجود جذب کردن داره و بی چون و به چه دلیل همه رو در آخر به سمت و طرف خود جذب می کنه.) در این عصر، افراد موفق، آدمایی هستن که خیلی سریع و حرفه ای مهارت ها رو به صورتی خودآموخته فرا می گیرند و به کار می بندند.

پدران و دانشگاه ها واقعاً و در عمل نمی تونن همه چیزی که آدما به اون نیاز دارن رو بدن، پدران اگه بتونن فقط می تونن پشتیبانی کنن و تشویق، استادان فقط می تونن راه رو نشون بدن و فرزندانی که جویای علم و موفقیت هستن باید دست به کار شن به جستجو و جستجو در منابع بزرگ اطلاعات موجود و فراگرفتن چیزی که باید بدونن .

پس یکی از دیگر رموز موفقیت اینه جستجو کنیم و خودمون، خودمون رو آموزش بدیم با به کار گیری منابع علمی و کاربردی موجود (مواد و مطالب و کتب آموزشی و منابع انسانی آموزشی ).

اینترنت، امروز فضاییه که شما می تونید در اون همه ی این کارا رو انجام بدین. من این رو معجزه ی موفقیت می دانم. بذارین یه مثال بزنم. در اینترنت الان میلیونها سایت هست با میلیاردها صفحه اطلاعات، هزاران هزار نفر از بهترین استادان و محققان به اون وصل هستن که هریک منابع خاص و تخصصی خود رو یافته ان و خود رو با به کار گیری اون منابع به روز می کنن.

دقیق که نگاه کنیم، اونا رو افراد موفقی پیدا می کنیم و طبق چیزی که در بالا گفتم کافیه خودمون رو به اونا و هم به منابع اونا نزدیک کنیم و از این رابطه و اتصال واسه رسیدن به موفقیت های خود استفاده کنیم .

تکنولوژی RSS یکی از بهترین وسیله ها واسه موفقیت شماس و این حرف منو تحقیق کنین و ببینین که موفق ترین شما کسی ات که در این روزا بیشترین استفاده رو از تکنولوژی RSS داره.

با به کار گیری نرم افزارهای جمع آوری کننده اخبار و اطلاعات و خبرخوانهای RSS اطلاعات، به محض اینکه از طرف منابع خبری، سایت ها یا وبلاگها آپدیت می شن در اختیار شما قرار می گیرند و شما می تونین خیلی راحت فهمیده باشین که افراد موفق (یا رقبای کاری و تجاری) مورد نظر شما روی اینترنت از چه منابعی استفاده می کنن، کافیه راه موفقیت اونا رو دنبال کنین و شما هم با آدمایی یا شرکتها و موسساتی رابطه برقرار کنین که اونا می کنن.

اخبار و اطلاعات رو دریافت کنین و با اونا به روز باشین و مورد موشکافی بذارین. اینم راز دیگه ایه از موفقیت. اینطوری بعد از یه مدت می تونید با رقبا به رقابتی سالم بپردازید چون که ممکنه تحلیل شما از قضایا درست تر باشه به خاطر تنوع بیشتری که از منابع اطلاعاتی و اخبار خود داشتین .

امروزه با به کار گیری روشها و تکنیکای بسیار ساده و عملی میشه در تامین بهداشت روانی و کسب موفقیت در زندگی گامهای مثبت و سازنده ای برداشت کشفیات جدید روان شناسی عقیده داره که رمز موفقیت , برخورداری از هوش و ذکاوت و یا شانس نیس بلکه در به کار گیری توانایی و مهارت در عمله .

به کار گیری تواناییهای جسمی و روانی که دراعماق وجود هر فرد به صورت دست نخورده باقی مونده می تونه فرد رو در راه رسیدن به هدف کمک کنه و اون چیزی که موجب فرق میان فرد عادی و فرد موفق می شه , چگونگی به کار گیری این تواناییهاه که به صورت ویژگیهایی نمایان می شه . این ویژگیها به فرد نیرو میدن تا واسه رسیدن به موفقیت فعالیت کنه .

۱- انگیزه : فرد موفق انگیزه قوی داره که پیوسته اون رو به دنبال خود میکشونه و موجب پیشرفت اون می شه فرد واسه حرکت فعالیت و تلاش خود دلیلی یافته که باعث میشه , از تواناییهای بالقوه خود استفاده کرد و استعدادهای داخلی خود رو شکوفا کنه.وجود انگیزه افراد موفق رو از افراد عادی جدا می کنه و دلیل می شه که زندگی رنگ و روی خاصی بگیره. هیچ عظمتی بدون انگیزه بزرگ به دست نمیاد , خواه در مورد ورزشی باشه خواه هنری و علمی ….

۲- ایمان : ایمان نیروی محرکه ایه که وجود رو به طرف پیشرفت و تعالی حرکت میدن حضرت علی (ع)در نهج البلاغه آمده : (( ایمان , یعنی معرفت و یقین قلبی و اقرار داشتن به زبون و عمل کردن طبق اون )) .

ایمان آدم رو امیدوار بار می اورد و دل رو به خدا و رحمت اون مطمئن می سازه . قانون زندگی , قانون باور و ایمانه . در جزر و مد زندگی, نگرانیها و هیجانات روحی , تکیه به خدا و ایمان به تعالیم الهی , بهترین پناهگاهه . افراد موفق کسائی هستن که ایمانشون محکمه و توجهات دلشون به ساحت قدس الهی زیاده .

۳- روش هدف دار : واسه رسیدن به موفقیت تنها داشتن نیروی محرکه و منابع کافی نیس بلکه باید از منافع به موثرترین وجه استفاده کرد و مسیرو جهت مشخصی رو هم تعیین کرد .

روش هدف دار روشیه که با اون امکانات رو در جهت هدف تنظیم می کنن . روش هدف دار شناخت این واقعیته که با هوش ترین و نیرومندترین فرد هم واسه پیشرفت , نیاز به پیدا کردن راه درست داره.

اگه فرد بدونه که واسه تصمیم گیریا چه قدمهایی رو باید برداره و چگونگی برداشتن قدمها چیجوریه , هر زمان که دچار بی تصمیمی شه , می تونه خود رو به فرد مصممی تبدیل کنه . همه آدما منابع و امکانات برابری رو در اختیار دارن ام روش هدف دار یعنی چگونگی به کار گیری اون منابع و امکانات رو نمی دونن . واسه رسیدن به هدف , کافیه , روش هدف دار خاص اون رو دونست .

۴- درک ارزشها: ارزشها سیستم خاص عقیدتی واسه تشخیص درستیها از نادرستیا هستن. شناخت این ارزشها هستش که زیستن رو توجیح می کنه چیزایی مانند تقوا حب وطن , ایمان به خدا عشق به آزادی , نوع دوستی ارزش نامیده می شن . ارزش , قضاوتی اساسی اخلاقی و عملی در مورد چیزهاییه که مهم هستن.

ارزشها , یه جور داوریه درباره اون چیزی که زندگی رو واسه ما ارج دار می کنه . خیلی از مردم در مورد این که چی در زندگی اونا مهمه قضاوت روشنی ندارن و بیشتر کارایی رو می کنن که بعدا موجب ناخوشنودی اونا می شه و دلیل اونم اینه که به طور ناخود آگاه اموری رو واسه خود و بقیه درست می دونن اما مطلب واسه خودشون روشن نیس .

وقتی که موفقیتای بزرگ از نظر می گذرونیم , تقریبا همیشه به کسائی بر می خوریم که به روشنی می دونن چه چیزایی واقعا مهم هستن , یعنی از ارزشها درک روشنی دارن .

۵- انرژی : انرژی به صورتهای مختلفی خود رو نشون میده , بعضی وقتا به صورت خروش و هیاهوی شادمانه و وقتی به صورت میل به سازندگیه . حرکت به طرف زندگی بهتر و موفقیت , با حالت سستی و افسردگی تقریبا نشدنی و محاله . افراد موفق , همیشه به دنبال فرصتها هستن .

اونا فکر می کنند که آدم هیچ وقت به اندازه کافی وقت نداره . موفقیتای بزرگ رو نمیشه از شور و انرژی جسمی و الهی که دلیل می شن تا فرد از همه توان خود استفاده کنه , جدا کرد . پس هر چی انرژی فرد بیشتر باشه بدن کارایی بیشتر و روحیه بهتری داشته و بهتر می تونه , استعدادهای نهفته خود رو واسه رسیدن به یافته های عالی استفاده کنه .

۶- تسلط به فن رابطه: قدرت ایجاد رابطه یکی از مهم ترین مهارتهاییه که هر فردی می تونه داشته باشه . امروزه محققان علوم رفتاری به این نتیجه رسیدن که رابطه مایه قدرته و کسائی که این فن رو به راه موثر به کار می گیرن می تونن جهان رو به شکلی متفاوت درک کنندو جهان هم اونا رو به شکلی متفاوت درک می کنه .

کسائی که بر اندیشه ها , احساسات واعمال بیشتر آدما تاثیر میذاره آدمایی هستن که می دونن چیجوری از وسیله قوی ارتباطات استفاده کنن .

هر فردی از راه ایجاد دو نوع رابطه , تجربیات زندگی خود رو شکل میدن :

الف ) ارتباطات داخلی یعنی گفتن یا احساس خیالات داخلی .

ب) رابطه خارجی یعنی به کار گیری کلمات , لحن صدا و تغییرات چهره واسه ایجاد رابطه با دنیای خارج .

همچنی بخونین: ۸ راز موفقیت مایکل فلپس

موضوع مهم و قابل توجه اینه که زندگی افراد موفق نشون میده که اتفاقات روزانه تعیین کننده کیفیت زندگی نیس بلکه عکس العملای انان در برابر این اتفاقات تعیین کننده س .

۷- نیروی صمیمیت : آدمایی که بتونن رشته های مودت و صمیمیت رو با مردمی که دارای عقاید و فرهنگ متفاوت هستن محکم کنن , بزرگترین موفقیت رو در زندگی خود به دست آورده ان . تقریبا تموم افراد موفق قدرت فوق العاده در جلب دوستی بقیه دارن و می تونن با آدمایی که خصوصیات و اعتقادات جورواجور دارن ایجاد صمیمیت کنن .

افراد موفق هم اینکه دارای نرمش , انعطاف پذیری و جاذبه خاصی هستن و اینجوری می تونن , توجه افراد کثیری رو به خود جلب کنن . اگر بشه با افراد مناسب , رابطه دوستانه و دوستانه برقرار ساخت میشه هم نیاز اونا رو برطرف کرد هم اونا احتیاج فرد رو بر طرف کنن .

جمع آوری: آلامتو

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

بازنشر روانشناسی

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *