یه میوه از جنگهای بارانی آفریقا که ظاهر خیره کننده ای داره، به عنوان رنگین ترین گونه بیولوژیکی شناخته شده در علم نامگذاری شد.

رنگین ترین میوه دنیا دارای دانه های کوچیک گرد و رنگ آبی متالیکه که در بالای گیاه نیم متری پولیا کوندنساتا می رید. این گیاه در کشورای اتیوپی تا انگولا و موزامبیک به عنوان گیاه تزئینی استفاده می شه.

سلولهای این میوه نشون دهنده رنگهای مختلفیه که ظاهری رو چون سبک نقطه چینی نقاشی واسه اون جفت و جور کرده، فوت وفن نقطه چینی یا پوینتیلیسم از راه نقاشان امپرسیونیست به کار میره که اون تصویر به وسیله گذاشتن نقطه های کوچیکی از رنگ خالص به صورت جدا از هم ولی در کنار هم شکل می گیرد.

 

 

میوه گیاه نیم متری پولیا کوندنساتا که از اتیوپی تا آنگولا و موزامبیک رشد می کنه و محققان اونو رنگین ترین میوه توصیف کردن که تا الان دیده شده

میکروسکوپهای مدرن پوست رنگین کمانی این میوه رو بررسی کرده و مشخص شده که این میوه از زوایای جور واجور رنگهای جور واجور داره اما هیچ رنگدونه آبی در اون وجود نداره.

شدت رنگ این میوه از برخود نور با الیافهای به هم بافته شده ای ناشی می شه که به عنوان لایه های مارپیچ در دیواره های سلولی پوست میوه کنار هم قرار گرفتن.

فاصله میون این لایه ها هر سلول تا سلول دیگه فرق داره و رنگ مشخص شده از هر نقطه رو تغییر میده و ظاهر خیره کننده پیکسلی و روشنی رو به نمایش میذاره.

دکتر سالیوا ویگنولینی و همکارانش اعلام داشتن که نور از سلولهای سمت چپ و یا راست مشخص شده این میوه مشخص می شه که واسه یه بافت واحد ویژگی بسیار غیر معمولیه.

محققان که یافته های این تحقیق رو در مجله آکادمی ملی علوم منتشر کردن اعلام داشتن که کارکرد رنگ این میوه منحرف کردن پراکنده شدن دانه ها هستش که اونا رو بدون ارائه هیچ جایزه مغذی جذب می کنه.

از طرف دیگه این میوه می تونه پرندگان و حیواناتی رو که آشیانها و لانها خود رو واسه جلب توجه جفت خود می آرایند رو به خود جذب کنه.

دکتر ویگنولینی از دانشگاه کمبریج گفت: رنگ ساختاری در طبیعت گسترده شده و بیشتر از راه حیوانات واسه فرستادن سیگنال، استتار و انتخاب جفت به کار میره، اما نقش اون در گیاهان تا حدی بررسی شده و بیشتر در مورد گله ها و برگها مورد مطالعه قرار گرفته.

این سلولها رنگهای جور واجور رو با ظاهری به سبک نقاشیهای نقطه چینی ارائه میدن

براساس اظهارات این محقق، رابطه بیولوژیکی از راه وسایل رنگ ساختاری طی ۵۰۰ میلیون سال گذشته وجود داشته.

ایشون اضافه کرد: این میوه از این جهت استثنایی و خاص هستش که رنگهای بازتابانده شده در هر سلول اون با سلول دیگه فرق داره.
 

 

شدت رنگ این میوه از برخود نور با الیافهای به هم بافته شده ای ناشی می شه که به عنوان لایه ها ماریچ در دیواره های سلولی پوست میوه کنار هم قرار گرفتن     

noindex

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *