tongue

تاحالا به روش های مختلفی علائم مریضی رو بررسی کردیم، روشهایی که خود فرد میتونه با مشاهده عینی به نتایجی حدودی در مورد سلامت بدنش برسه؛ در ادامه میخوایم با در نظر گرفتن رنگ زبون احتمال وجود بیماریای جور واجور رو بررسی کنیم.

به گزارش آلامتو و به نقل از علم ورزش؛ تا حالا به رنگ زبون خود دقت کرده اید؟ زبون شما می تونه اطلاعات بسیاری در مورد سلامتی شما رو در اختیارتون قرار دهد. وقتی که به دکتر مراجعه می کنین اول رنگ پلک ها و علائم ظاهری در پوست شما رو چک می کنن. بعد از وضعیت مزاجی شما آگاه می شن، نبض تون رو می گیرند و در آخرً زبون رو بررسی می کنن. اما به چه دلیل پزشکان واسه تشخیص وضعیت مریض از زبون کمک می گیرند؟ در این مطلب همراه ما باشین تا در این مورد اطلاعات مفیدی به دست بیارید.

پزشکان چینی از زمان قدیم به فکر بودن زبون، یه آینه کوچیک از بدن شماس که مریضی ها رو مشخص می کنه. پس بی جهت نیس که پزشکان در معاینات خود زبون مریض رو می بینن. رابطه مستقیم و نزدیک زبون با معده باعث می شه وضعیت مزاجی بدن از راه زبون قابل تشخیص باشه. پس هر گونه مشکلی در وضعیت گوارشی روی زبون مشخصه.

زبون سالم از نظر اندازه متناسب با دهن و صورتی رنگه و یه لایه شفاف سفید رنگ روی اون رو می پوشاند. اگه بخوایم از زبون به عنوان یه وسیله تشخیص استفاده کنیم باید چهار گزینه رو در نظر بگیریم : فرم، رنگ، لایه پوشاننده و اندازه رطوبت.

شکل و اندازه

فرم زبون اطلاعاتی در مورد متابولیسم مایعات بدن در اختیار ما قرار می دهد. اگه زبون پف کرده و جای دندون ها دور و بر اون به صورت دندانه مشخص باشه بدن از مواد مغذی و ویتامین ها استفاده نمی کنه. در رژیم غذایی شما از فیبر غذایی که در میوه، سبزی و غلات کامل هست به اندازه کافی استفاده نمی شه.

این وضعیت معمولاً بین ورزشکارایی که بیش تمرینی دارن مشاهده می شه، چون واسه رسیدن به کارکرد بهینه مدت زیادی بدن رو تحت فشار قرار داده ان اما هنوز آسیب جدی به بدن وارد نشده است. از طرفی اگه زبون کوچیک و خشک دارین به طور حتم کم آب می نوشید وعلت کم بودن ترشح غدد بزاقی شما هم کمبود آب بدنه و یا دچار مریضی مزمنی هستین که آب بدن رو کم می کنه و ادرار رو افزایش می دهد.

رنگ

صرف نظر از فرق رنگ طبیعی زبون در افراد اگه دمای داخلی بدن بالا باشه، کم خونی و یا سوء تغذیه داشته باشین از رنگ زبون قابل تشخیصه. بنا بر این اگه فرق فاحشی در رنگ زبون تون مشاهده کردین با در نظر گرفتن علائم زیر می تونید شرایط بدن تون رو شناسایی کنین.

زبون قرمز

به شما می گوید گرمای داخلی بدن بالاست. این گرما می تونه حاصل نامتعادلی هورمون ها، تب و یا مریضی هایی باشه که منتهی به بالا رفتن دمای بدن می شن. استرس بالا هم یکی از دلایل قرمز شدن زبون می شن. تحقیقات نشون داده است کسائی که شغل های استرس زا دارن و یا به تازگی جدا شده ان نشونه هایی مثل کودک تب کرده در اون ها دیده می شه و زبون قرمز رنگ دارن.

زبون بنفش

یعنی سیستم گردش خون به دلیل آسیب های حاصل از مریضی و یا درد کشیدن به درستی عمل نمی کنه. استرس معمولاً روی سیستم عصبی مرکزی اثر می گذارد و باعث گرفتگی عضلات می شه. در نتیجه ی ایجاد فشار در عضله و شریان ها، سرعت گردش خون کم می شه و علائم اون به صورت رنگ بنفش در زبون کرد پیدا می کنه. یکی دیگه از دلایلی که منتهی به بنفش شدن زبون می شه التهاب و یا غفونت های داخلیه.

زبون رنگ پریده

زبون رنگ پریده یا بسیار سفید نشونه ی کمبود و یا از دست دادن انرژیه. بیشتر خانوم ها در دوران چرخه ی قاعدگی به دلیل از دست دادن مقدار زیادی خون و آهن، زبون رنگ پریده دارن. انجام تمرینات دراز مدت و مسابقات سنگین هم از دیگر دلایل سفید شدن زبانه چون بدن واسه بازیابی و ریکاوری انرژی مورد نیازش رو دریافت نمی کنه در نتیجه با رسوندن سوخت مناسب به بدن می توان از این آسیب جلوگیری کرد.

لایه پوشاننده

اگه لایه پوشاننده سطح زبون شما بسیار ضخیمه باید این موضوع رو جدی بگیرین چون به احتمال زیاد مقداری از خلط گلو روی زبون رو پوشونده. ممکنه عفونت عامل اصلی این مشکل باشه. اگه عفونت در بینی و یا گوشه های چشم کرد پیدا می کُند روی زبون هم خود رو نشون میده. اگه لایه پوشاننده زبون نازک و شفاف باشه مشکلی شما رو تهدید نمی کنه. اما اگه زبون شما لخته و لایه شفاف نداره دچار کمبود مایعات شده اید.

همونطور که خلط زرد زنگ در بینی و گلو نشونه ی عفونته، لایه پوشاننده زرد رنگ زبون هم به معنی عفونت و یا دمای بالا رفته بدن در اثر التهابات جور واجور می باشه. زبون خاکستری یا مشکی نشون دهنده اون هستش که وقت کنار گذاشتن سیگار و نوشیدن قهوه واسه شما فرارسیده س و یا مشکل بسیار جدی سلامتی تون رو تهدید می کنه. لایه ی کلفت سفید رنگ هم به شما می گوید سرمای بدنتون زیاده و به احتمال زیاد به دلیل کاهش سرعت جریان خون اتفاق افتاده است.

رطوبت

اگردر هر کدوم از موارد بالا زبون زیادتر از اندازه مرطوبه یعنی بدن به طور موثر از مایعات استفاده نمی کنه، درست مثل وقتی که زبون خشکه و بدن کم آبی داره. رطوبت باید در حد کافی سطح زبون رو بپوشونه. با کمک گرفتن از تصویر زیر نواحی مربوط به بخش های بدن رو شناسایی کنین و سلامتی تون رو تحت نظر بگیرین.

tongue-regions-diagnosis

درد بدن نشونه چیه؟

۱۰ نشونه خاموش لوسمی (سرطان خون) که نباید ندیده گرفته شن

علائم مریضی علم ورزش

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *