اگه به سراغ مادربزرگ خود برید و از اون در این باره سوال کنین، شک نداشته باشین بیشتر از ۱۰ گیاه دارویی با رنگ های متفاوت و قشنگتر رو به شما معرفی می کنه که به کار گیری اون ها موجب تغییر رنگ موها و ایجاد تغییر در ظاهر شما می شه. قبل از تولید و عرضه رنگ موهای شیمیایی در جهان خیلی از زنان در کشورای جور واجور متناسب با نوع فرهنگ و رویش گیاهان دارویی همون منطقه از این خاصیت گیاهان دارویی واسه رنگ کردن موهای خود استفاده می کردن.

این ادما از حنا واسه حنایی کردن موها، از روناس واسه مشکی کردن و از دانه های قهوه واسه قهوه ای کردن موهای خود استفاده می کردن. در این مقاله شما رو با بعضی از رنگ موهای طبیعی که از گیاهان دارویی جفت و جور می شن، آشنا می کنیم. رنگ موهایی که خیلی راحت در آشپزخانه شما جفت و جور می شن و کاربردی موثر و سالم در حفظ سرحالی و نشاط مو و تغییر رنگ اون ها داره.

تست رنگ طبیعی بر موها

نکته ای که قبل از رنگ کردن موها با گیاهان طبیعی باید به اون دقت کرد اینه که همیشه قبل از رنگ کردن کل موها با گیاه دارویی مورد نظر، بهتره اون گیاه دارویی رو روی بخش کوچیکی از موهای تون امتحان کنین. واسه این منظور کافیه کمی از موهای سرتون رو بچینید و روی اون رنگ مورد نظر رو امتحان کنین. در این حالت اگه از رنگ به دست اومده احساس رضایت داشتین اون رو روی موهای تون بذارین. بهترین شرایط واسه رنگ کردن موها با عصاره گیاهان طبیعی اون هستش که در محیطی که به دمای بدن نزدیکه و به اصطلاح ۳۷ درجه سانتی گراد دما داره موهای خود رو رنگ کنین. در این حالت نتیجه بهتری بعد از رنگ کردن موها به دست میاد.

رنگ بور با گیاه اسپرک

اگه در گروه آدمایی قرار دارین که از رنگ های روشن لذت می برید و تصمیم دارین رنگ موی خود رو به رنگ زرد یا بور در بیارید بهترین روش به کار گیری گیاه اسپرکه. گیاه اسپرک شکل های جور واجور مختلفی داره که از بین اون ها تنها یه نوع واسه رنگ آمیزی موی سر مناسبه. پس هنگام جفت و جور این گیاه حتما به فروشنده پیشنهاد کنین که اسپرک واسه رنگ مو نیاز دارین. واسه جفت و جور عصاره اسپرک هم لازمه ۴ قاشق غذاخوری از اون رو در ۳ لیوان آب بجوشونین و پس ازصاف کردن و سرد شدن اون رو روی موهای خود ماساژ بدید. با ماساژ این عصاره روی موهای تون به مرور موها به رنگ زرد و پس از اون به رنگ بور در می آیند.

با موهای سفید چه کنیم؟

قبل از پیدایش رنگ های شیمیایی در جهان خیلی از مردم از گیاهان دارویی جور واجور واسه رنگ آمیزی موهای خود استفاده می کردن. امروزه هم خیلی از پزشکان طب سنتی به کار گیری این رنگ های طبیعی و گیاهی رو در مقایسه با رنگ های شیمیایی که مصرف اون ها مشکلات جانبی هم به همراه داره، پیشنهاد می کنن. این پزشکان واسه پوش,ندن تار موهای سفید به مراجعه کنندگان خود پیشنهاد می کنن ۲ قاشق غذاخوری تنباکو رو با ۲ لیوان آب به مدت نیم ساعت بجوشونن و بعد موهای خود رو با محلول خنک شده تنباکو ماساژ بدن تا تارهای موی سفید شده به رنگ مشکی در آیند.

مشکی پرکلاغی با روناس

اگه تمایل دارین موهای تون رو به رنگ مشکی تیره یا به اصطلاح پرکلاغی در بیارید، پیشنهاد می کنیم از محلول گیاه دارویی روناس استفاده کنین. این محلول می تونه در مدت زمان کوتاهی رنگی تیره و مشکی به تار موی شما ببخشد. واسه جفت و جور این محلول کافیه ۴ قاشق غذاخوری روناس رو در ۳ لیوان آب بریزین و اون رو روی حرارت بذارین تا بجوشه. این محلول رو پس از سرد شدن روی موهای تون ماساژ بدید. قبل از این مردم بسیاری در شرق آسیا و شمال آفریقا از این گیاه واسه رنگ آمیزی پارچه استفاده می کردن.

های لایت آبی با گیاه دارویی

آدمایی که تارموی سفید دارن و تعداد این تار موها در سر اون ها به حدیه که موجب نارضایتی اون ها می شه، می تونن واسه نابود کردن این مسئله از عصاره گیاه آقطی واسه جلوه بیشتر موهای شون استفاده کنن.

واسه این منظور کافیه گیاه آقطی رو از نزدیک ترین عطاری به منزل خود جفت و جور کنین و اون رو با نیم لیتر آب روی حرارت ملایم بذارین تا بجوشه. پس از ۱۰ دقیقه عصاره ای از این گیاه به دست میاد که ماساژ این عصاره روی سر و موها موجب تیره رنگ شدن موهای سفید می شه. البته باید توجه داشت که گیاه آقطی به دلیل توناژ آبی که در خود داره موجب آبی شدن تارهای سفید شده و جلوه ای خاص به موهای شما می بخشه.

موهای طلایی با عصاره گل بابونه

آدمایی که علاقه مندند موهایی طلایی رنگ داشته باشن می تونن از عصاره گل بابونه و گل ریواس واسه این منظور کمک بگیرن. ترکیب این ۲ عصاره یکی از بهترین رنگ موهای طبیعی واسه افرادیه که موهای سفید دارن. ماساژ این عصاره بر موهای سفید و بی رنگ موجب طلایی شدن موها می شه.

واسه جفت و جور این عصاره تنها باید ۵ قاشق گل بابونه و ۵ قاشق گل ریواس رو درون ۳ لیوان آب بریزین و این مخلوط رو روی حرارت ملایم بذارین تا آماده شه. بعد از گذشت ۲۰ دقیقه که گل بابونه در آب جوشید این محلول آماده س. اون رو صاف کرده و پس از خنک شدن روی موهای خود ماساژ بدید. این کار رو تکرار کنین تا رنگ طلایی مورد علاقه تون روی موها ظاهر شه.

حنا، معروف ترین رنگ طبیعی جهان

حنا یکی از معروف ترین و پرمصرف ترین گیاهانیه که واسه تغییر رنگ موها و روشن کردن اون ها بوسیله زنان در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. آدمایی که علاقه مند به به کار گیری رنگ های طبیعی و بی خطر واسه سلامت شون هستن تمایل زیادی به به کار گیری این رنگ دارن. رنگی که نه فقط موجب قرمزی پوست و التهاب پوست سرشون نمی شه بلکه به بازسازی ساقه موها و کلفت تر شدن اون ها کمک کرده و فایده های درمانی فوق العاده ای واسه مو داره.

آدمایی که موهای تیره رنگ دارن با کمک حنا می تونن رنگ موهای خود رو به قهوه ای نزدیک کنن. رنگ حنا وقتی روی موهای تیره رنگ قرار می گیرد اون ها رو قهوه ای تیره و براق می کنه. این رنگ درصورتی که روی موهای روشن امتحان شه متناسب با روشنی مو به رنگ های قهوه ای روشن، حنایی و قرمز تبدیل می شه.

رنگ طبیعی واسه دوستداران رنگ مسی

آدمایی که علاقه مند به رنگ موی مسی هستن می تونن از یه نسخه گیاهی بسیار ساده واسه به دست آوردن این رنگ واسه موهای شون استفاده کنن. واسه جفت و جور این ترکیب کافیه که به ترکیب گل ریواس و گل بابونه مقداری حنا اضافه کنین.

واسه این منظور کافیه به اندازه مساوی (۴ قاشق غذاخوری) از هر ۳ گیاه دارویی گل ریواس، گل بابونه و حنا رو در ظرف ریخته و اون رو با ۳ لیوان آب مخلوط کرده و روی حرارت بذارین. پس از جوشیدن این مخلوط اون رو صاف کرده و روی موهای تون ماساژ بدید. این ترکیب موجب به دست اومدن رنگ مسی شده و جلوه زیبایی به موهای تون می دهد.

رنگ موی مناسب واسه رنگ پوست شما چیه؟

در مورد دکلره مو همه چیز رو بدونین

رنگ مو زیبایی مو مجله سیب سبز

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *