رهبری در برابر مدیریت

مدیر عالی بودن باعث نمی شه فرد به یه رهبر قوی تبدیل شه. بیشتر افراد واژه های مدیریت و رهبری رو به جای هم مورد استفاده قرار میدن. با اینحال این دو واژه تفاوتایی با هم دارن.

دونستن فرق بین رهبری و مدیریت به شما کمک می کنه نقش خود رو تو یه سازمان خوب درک کنین.

به گزارش آلامتو به نقل از lifehack؛ با تعیین تفاوتای موجود، می تونین تواناییای خود رو قوی تر کنین و به بیشترین پتانسیل کاری خود برسین. اینکه بدونین چی بخش مدیریت و رهبری رو از هم جدا می کنه به شما کمک می کنه به بهترین تعادل در این بخش برسین.

در این مقاله تلاش می کنیم شباهتا و تفاوتای بین رهبری و مدیریت رو با هم جستجو کنیم و ببینیم کدوم یکی از اون می تونن بهتر عمل کنن.

مدیریت و رهبری چی هستن؟

قدرت رهبر از توانایی اون واسه جدا کردن خود از بقیه و تشویق اونا واسه پشتیبانی و پشتیبانی نشئت میگیره. این ادما از توانایی و تاثیر خود واسه به رقابت کشیدن هنجارها و هدایت ابداعات و نوآوریا استفاده می کنن. رهبران در بعضی از موارد قوانین رو براساس نیازای خود تغییر میدن.

پیتر داکر در این باره اینجور میگه:

تنها تعریف رهبری، فردیه که واسه خود دنبال کنندگانی دارن. واسه رسیدن به این دنبال کنندگان، فرد نیاز به تاثیرگذاری داره اما نباید حس اتحاد رو ندیده گرفت. مدیران اطمینان حاصل می کنن که کارمندانشان استانداردهای موجود رو درک کردن و به سیاستای موجود معتقد هستن. اینا مطمئن می شن که هدف رهبرانشان به درستی برآورده می شه. این افراد توانا هستن.

این دو مورد برتریایی نسبت به هم دارن؟

همونطور که فهمیدین، تفاوتای زیادی بین مدیریت و رهبری هست اما این دو مکمل هم هستن. رهبران خطر پذیر، ایجاد کننده و تغییر دهنده شرایط موجود هستن. از طرف دیگه، مدیران به ایجاد روند در شرکت کمک می کنن.

این موضوع بدین معنی نیس که یکی از این نقشا بهتر از دیگر ایه. شرکتا به مدیران و رهبران نیاز دارن تا خیلی راحت اجرا شن.

از دست دادن مدیریت، سازمان رو در خطر شکست قرار میده و اهداف رو برآورده نمی کنه.

از دست دادن رهبری باعث ایجاد یه فضای کار نا امید می شه.

وقتی که صحبت از اتوریتی و قدرت به میان می اید رهبران و مدیران ممکنه در دو سمت مخالف یه طیف باشن اما اونا در همون تیم هستن. یه رهبر می تونه چشم انداز بزرگی داشته باشه، اما بدون وجود یه مدیر با تجربه واسه اجرای این موارد، چشم انداز و بینش شرکت به واقعیت تبدیل نمیشه.

مدیران باید به استانداردها احترام بذارن، اما اگه اونا از رهبری الهام نگرفته باشن، نمی تونن دیدگاه خود رو با نیروی کار به اشتراک بذارن.

چیجوری میشه تعادلی بین رهبری و مدیریت درست کرد؟

یه رابط خوشحال بین رهبری و مدیریت هست. در بعضی از موارد شما به فردی نیاز دارین که کارا رو به درستی به پیش ببره.

چه وقتی باید از مهارتای رهبری استفاده شه؟

اینکه چه وقتی از مهارتای رهبر استفاده شه به نیروی کار و راه اجرای شرکت بستگی داره. اگه اعضای شما در مورد بینش و اهداف شرکت درک واضحی دارن، می تونن از یه رهبر کمک بگیرن. اونا باید به فردی اعتماد کنن که در مورد سیاسیتای فعلی شرکت آگاهه.

اگه دائم اعضای تیم خود رو واسه انجام وظایف عادی خود تشویق می کنین، تشویق تفکر آزادانه براتون کمی سخت هستش. وقتی که یه تیم از اعضای حرفه ای تشکیل شده که هر کدوم از اونا نقش خود رو خوب می شناسن، شما راه راحت تری پیش رو دارین.

این افراد می تونن با حفظ مسئولیتای خود، در ابداعات و خلاقیتا هم شرکت کنن. وقتی که رهبر وارد کار می شه می تونه مسائل جدیدی رو بسازه.

چه وقتی به نقش مدیر نیاز دارین؟

وقتی که تو یه بخش کاری جدید هستین، به کسی نیاز دارین که به شما بگه چیجوری باید کاراتون رو انجام بدین. وقتی اعضای تیم شما جدید هستن، وجود مدیران لازمه. اونا می تونن به کارکنان کمک کنن تا کارشون رو با کارآمدترین راه ممکن بکنن.

مدیران هم اینکه می دونن که کارکنان اونا چقدر کار می تونن بکنن. اونا می دونن که دادن مسئولیتای زیادتر از اندازه به افراد می تونه تاثیر منفی بر کارکرد و روحیه اونا داشته باشه. اونا از بهره وری کارکنان مواظبت می کنن و درک می کنن که چیجوری هر فرد کار می کنه و به استرس جواب میده.

سازمانا همیشه به مدیران نیاز دارن تا به کارمندانی که درباره کارشون قطعیت ندارن، کمک کنن. مدیر شخصیه که می تونه شما رو در پیدا کردن راه حلای یه مشکل کمک کنه.

شرکتی که فقط از رهبران تشکیل شده باشه نمی تونه همه درک و شناخت ها و اهداف خود رو به واقعیت تبدیل کنه. وجود مدیر می تونه کارا رو بیشتر از قبل به جلو ببره. سازمانا واسه رسیدن به پتانسیل کامل خود به وجود مدیران و رهبران نیاز دارن. شما نمی تونین یکی از این نقشا رو بدون دیگری، اجرا کنین.

چیجوری برنامه ریزی کنیم؟

رمز و راز موفقیت آنتونی رابینز

اختصاصی مدیریت چیجوری

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *