رهبر داعش زمانی ستارۀ فوتبال بود!

بغدادی در سال ۲۰۰۷ واسه پایان رساله دکترایش در رشته علوم قرانی به بغداد برگشت و در همون زمان به ایجاد ارتباطات سیاسی مشغول شد.

روزنامه ایران در ویژنامه نوروزی خود نوشته: داعش و رهبر اون، ابوبکر بغدادی از واژه هایی بود که بیشتر از هر نامی و واژه ای در سال گذشته در فضای مجازی رد و تبدیل شد و در موتورهای جست وجوگر جا گرفت. اما بغدادی کیست؟ از کجا اومده چیجوری تونسته این جوری جهان رو با نام خود به ترس اندازد. اینجا مروری داریم بر زندگی مخوف ترین رهبر یه گروه تروریستی در جهان.

ابوبکر بغدادی

ابراهیم عواد ابراهیم البدری درسال۱۹۷۱در شهر سامرا به دنیا اومد. اون کودکی بسیار گوشه گیر و کم حرف بود. همسایگانی که ابراهیم رو می شناسن اونو فردی منزوی به یاد می یارن که با جمع مشکل داشت. کودکی که وقتی در فوتبال، ورزش مورد علاقه اش از طرف بازیکنان حریف دچار آسیب می شد بدون هیچ سختی ای از درگیرشدن با اونا دوری می کرد و واکنشی نشون نمی داد. ابراهیم به گفته آشنایانش شخصیت مرموزش رو پشت چهره سبزه، چشمون مشکی و انبوه موهای مجعدش مخفی می داشت.

از سال ۲۰۱۴ که بغدادی به معروفیت رسیده جهان همیشه حوادث تلخ و دهشتناکی رو از اون و پیروانش تماشاگر بوده. وقایعی که داعش دلیل اونو اشغال عراق از راه امریکا در سال ۲۰۰۳ می دونه. اما بواقع بغدادی قبل از سقوط صدام با گرایشای افراطی، سلفی خود، تمایلات سلطه طلبانه و خشونت گرا در سر می پروراند.

آموزشای ایدئولوژیک

خونواده بغدادی گذشته مذهبی داشت. بغدادی مانند بسیاری دیگه در عراق در اختلافی اعتقادی بین شیعه و سنی رشد یافت. اختلافی که القاعده با توسل به اون زمینه درگیریای شیعه و سنی در عراق و انفجار حرمین سامرا در سالای بعد از حمله امریکا به عراق رو به وجود آورد. ساعتا آموزش ایدئولوژیک ایشون رو واسه نصیحت و وعظ در سالیان آینده آماده ساخت.

خونواده بغدادی، با وجود گذشته مذهبی تمایل بسیاری به حزب بعث داشت. حزب بعثی که اصول سکولار و زمینه های سوسیالیستی واسه رسیدن به «امت واحد عربی»، بنیان اصلی اونو تشکیل می داد.

دو تن از عموای ابوبکر بغدادی در سازمان امنیت رژیم صدام مشغول به کار بودن. یکی از برادرانش هم افسر ارتش بود و داداش دیگه ایشون در جنگ علیه ایران کشته شده بود.

خونواده بغدادی در جهت بندیا و طرفداریای سیاسی بسیار متغیر و بی ثبات بودن. اصلی مهم که واسه باقی موندن در حکومت تحت حاکمیت صدام لازم بود. اونا نه فقط از وابستگان به حزب بعث بودن که تعهد شون به اعتقادات سلفی از خصوصیات روشن این خونواده به حساب می اومد. سلفی گری که بنیادهایش در عراق از عربستان سعودی نشأت میگیره، در موصل قرن ۱۸ پایه ریزی شد تا جایی که در قرن بیست پیروان سلفی در سراسر عراق گسترده شدن.

اکثریت سلفیا مردم رو به پیروی از حکومت حاکم (حتی حکومت ظالم) فرا می خونن، اما صدام در برههایی از زمان اونا رو هم تهدید می دونست چون سلفیا اجرای شریعت اسلامی منطبق با عقاید خود رو لازمه یه حکومت می دونن. صدام هم طبق شرایط خود برخوردی به طور کاملً مخالف با سلفیا داشت.

صدام با تشکیل «دانشگاه تحقیقات اسلامی صدام» در سال ۱۹۸۹، هم اینکه با بستن کلوپای شبونه، ممنوع کردن مصرف الکل، اجرای مجازات قطع دست در صورت دزدی و… تلاش در نزدیکی هر چی بیشتر با طبقه دینی تندرو مخصوصاً اهل سنت جامعه عراقی داشت.

هم جهت با این دسته ظاهرسازیا، صدام، از اونجا که تلاش داشت خود رو مدافع شریعت جلوه دهد، ۳۰ هزار معلم قرآن استخدام و ۲۸ لیتر از خونش رو هم واسه نوشتن نسخه ای خطی از قران به موزه عراق (مسجد ام المعارک) اهدا کرد. در همین اثنی بغدادی وارد شغل معلمی قرآن شد، شغلی که شانس بزرگی واسه ابوبکر بود که نمی تونست وارد رشته حقوق در دانشگاه بغداد شه. ایشون به دلیل نمرات پایین مخصوصاً در درس انگلیسی، تنها تونست رشته علوم قرآنی رو واسه تحصیلات آکادمیک انتخاب کنه.

اون سال ۱۹۹۹ در همون رشته به تحصیل دکتری در همون دانشگاه پرداخت. در همون سالیان تحصیل به اصرار عمویش اسماعیل بدری به «جماعت اخوان المسلمین» ملحق شد. اخوان المسلمینی که از اعضایی لیبرال تا سنتی و زیاده روی گرا، همه گروه های اسلامی رو به تغییر از داخل حکومتا تشویق می کرد. در بین اخوان المسلمین عراق سلفیا هم عضویت داشتن، بغدادی نیزسریعاً جذب اونا شد. این آدما که خود رو «جهادیون سلفی» نامیده بودن تحت رهبری «محمد حردان» که در جنگ علیه شوروی در افغانستان (دهه ۸۰ میلادی) شرکت جسته بود، به فعالیت مشغول شدن.

در سال ۲۰۰۰ بغدادی خود رو آماده واسه جنگای ایدئولوژیک می دید. ایشون تحت اثر همقطارهایش هر روز به عقاید تند سلفی بیشتر نزدیک شده و از اخوان المسلمین که اونا رو بی خاصیت می شمرد فاصله گرفت.

بغدادی، ستاره فوتبال

چیزی که از شخصیت ابوبکر بغدادی بین سالای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۴ میدونیم، محدوده. ایشون دو همسر و شش بچه داره، همسر اولش اسماء دختر دایی اونه. منزل قبلی اون در منطقه حاج زیدان در محله متوسط نشین طوبجی بغداد، در فاصله کمی از مسجد قرار داشت. اون در تیم فوتبال محل معروف بود. به گفته دوستانش هنگام بازی فوتبال، در صورت گل نزدن بسیار عصبانی می شد. زمان دیگه واسه عصبی شدن بغدادی وقتی بود که رفتارهایی به ظن خودش غیر اسلامی می دید. با مراسم رقص و پایکوپی که در محله برگزار می شد با عصبیتی، توصیف ناپذیر برخورد داشت.

البغدادی در سال ۲۰۰۳ بعد از اشغال عراق با همفکرانش «ارتش جماعت اهل سنت» رو تشکیل داد. گروهی که هدفش مقابله با حکومت حاکم شیعه و امریکاییان در شمال و عراق مرکزی بود.

در سال ۲۰۰۴ در فلوجه وقتی که در منزل یکی از دوستانش که در فهرست تروریستی امریکاییان بود، بسر می بره، به عنوان زندانی غیر نظامی بازداشت شد و به زندان بوکا انتقال یافت. در ۱۰ ماهی که در زندان بسر می بره، پرده از افکار خود بر نداشت.

به گفته یکی از هم بندانش در مصاحبه ای با روزنامه گاردین «بغدادی شخصیتی کاریزمایی و خود پنداردارد». یا در جایی میگه «بغدادی خود رو مجبور به ایراد نصیحت واسه بقیه زندانیان می دونست.»

در زندان فوتبال بازی می کرد و تلاش در ایجاد رابطه ای دوستانه با بقیه زندانیان سنی و مسئولان امریکایی داشت. «میخواس که رئیس زندان باشه. در هر مشکلی که در زندان به وجود می اومد جزیی از اون بود. ایشون با سیاست تفرقه بنداز و حکومت کن به هر اون چیزی که میخواس می رسید و همین امر موجبات خلاصی اش رو جفت و جور آورد.»

بغدادی در جایگاه فرمانده

بغدادی، دو ماه قبل از آزادی وقتی که القاعده عراق با رهبری ابو مصعب الزرقاوی اقدامای تروریستی رو شروع کرد و از حموم خونی که در عراق به راه انداخته بود در جهت تفرقه گرایی شیعیان و سنیا بهر ه ورداری کافی رو برد، هیچکی تأسیس داعش رو پیش بینی نمی کرد.

ً بغدادی در بوکا با گروه زرقاوی آشنا شده بود و به محض آزادی طی تماسی با اونا به دمشق واسه انجام مأموریتی واسه القاعده اعزام شد. درواقع بغدادی مهره ای ناشناس واسه تشکیل شاخه القاعده در سوریه بود.

ایشون باید با کمک اینترنت به جذب نیروهایی مخلص از سراسر جهان واسه جهاد می پرداخت.

وقتی که زرقاوی در حمله هوایی امریکا کشته شد، یکی از همفکران مصری اون به نام ابو ایوب مصری جانشینش شد. اون تأسیس داعش رو در ماه اکتبر اعلام داشت، مصری با اینحال که اداره امور اصلی رو مسئول بود، وزیر جنگ تعیین شد. به صورتی ظاهری اعضای داعش تازه تأسیس خود رو وارثان اسامه بن لادن نامیده تا بتونن پشتیبانی همه گروه های مثل خود رو به دست بیارن.

سابقه بغدادی اونو به ریاست امور ایدئولوژیک داعش رساند، منصبی که قلب یه گروه تروریست هستش. جایگاهی که دستور همه حکما، از گردن زدن و سنگسار و… از اون صادر می شه.

بغدادی در سال ۲۰۰۷ واسه پایان رساله دکترایش در رشته به اصطلاح علوم قرانی به بغداد برگشت و در همون زمان به ایجاد ارتباطات سیاسی مشغول شد. تحصیلات دانشگاهی بغدادی توجه ابو ایوب رو جلب کرده و اونو در کارا و مسائل گسترده تری مشارکت داد. ایشون هم اینکه بغدادی رو به عضویت مجلس شورای ۱۱ نفره داعش درآورد. با عضویت بغدادی در مجلس، عراقیای داعش هم دور اون جمع شدن. مانند روزای اسارت در بوکا بغدادی در زمان کوتاهی تونست اعتماد ابی عمر از دیگر بزرگان این گروه رو جلب و در تصمیمات عالی داعش وارد شه.

شورای هماهنگی در اون زمان در اختیار گروهی سه نفره بود. خیلی از تصمیمات این شورا به اطلاع اسامه بن لادن و بقیه طرفداران (السعاه)در سراسر استانای عراق می رسید. یکی از این افراد «مناف الراوی» در سال ۲۰۱۰ به دست دولت عراق بازداشت شد، دستگیری مناف که مسئول انتقال پیاما بین ابو عمر و رهبران داعش بود موجب لو رفتن ابو عمر و ابو ایوب در تکریت شد. در آوریل ۲۰۱۰ این دو با انفجار خود به جای دستگیری راه جدیدی رو پیش روی بغدادی گذاشتن. به نقل از بعضی محافل، بغدادی که از طرف بعضی منابعش در جریان لو رفتن مناف بود، در اطلاع رسانی به ابوعمر و ابوایوب دست دست کردن کرد.

با کشته شدن این دو رهبر، بن لادن که هنوز داعش در بیعتش بسر می بره فرمون تعیین امیری جدید واسه خلافت خودخوانده رو داد.

با مرگ این دو «حجی بکر» که رئیس شاخه نظامی داعش بود و داعیه رهبری رو در سر می پرواند کاندیدای رهبری داعش شد اما حجی بکر که از افسران قبلی صدام در زندان بوکا هم بود، واسه رهبری مورد پشتیبانی قرار نگرفت چون ایشون سابقه خدمت در نظامی غیر اسلامی رو در کارنامه خود داشت.

ایشون به رویارویی با بن لادن پرداخته و بغدادی رو بهترین گزینه واسه رهبری داعش معرفی کرد، چون فکر می بره از جوونی بغدادی می تونه به نفع خود استفاده کنه. ایشون تو یه بازی سیاسی رقیبان بغدادی رو کنار زد و زمینه رو واسه رهبری اون جفت و جور ساخت.

مجلس شورا با اکثریت ۹ به ۲ «ابوبکر بغدادی» ۳۹ ساله رو به رهبری انتخاب کرد. نام و لقبی که مناسب با جایگاه و وطنش به اون معروف شد.

بغدادی واسه اون نامی پرطمطراق بود که از دید تاریخ سیاسی می تونست مهم باشه. اون میخواس که نام جدیدش، دوباره تاریخ رو تکرار کنه یعنی وقتی که خلافت عباسی درعراق و وسعت جهان اسلام یکه تاز بود.

حجی بکر با پشتیبانی بغدادی، شاهزاده سایه یا وزیر خاص نام گرفته بود، ایشون تونست به تسویه خشن خیلی از مخالفانش در گروه بپردازه، روش هایی که از رهبر سابقش صدام به ارث برده بود.

که دارای رهبریتی عراقی شده بود با به کار گیری دیگر زندانیان بوکا و افسران قبلی صدام با ظاهری متفاوت از گذشته و تحت لوای عناصر اسلامی خلافتی جدید رو در عراق پی ریزی کردن.

حال، بغدادی و حجی بکر به سرزمینی واسه خلافت خود خونده شون نیاز داشتن که حوادث بعد از بهار عربی در سوریه زمینه رو واسه اونا مناسب ساخت.

اعضای فعال به سوریه فرستاده شدن، تا بتونن زمینه رو واسه تشکیل سرزمینی واسه خلافت شون آماده کنن.

اول با همکاری «جبهه النصره» تونستن به کامیابیای اولیه برسن. گروهی از شاخه های القاعده در سوریه که دیگه با ایمن الظواهری جانشین بن لادن همکاری نداشت و خود جداً در سوریه جولان می داد.

بعد از یه مدت، بغدادی دیگه در سوریه احتیاجی به چتر حمایتی جبهه النصره نمی دید و در سال ۲۰۱۳ این گروه رو جزئی از دولت اسلامی عراق و سوریه خواند.

ظواهری به داعش اعلان جنگ داد و از بغدادی خواست، در همون عراق به خلافت بپردازه، داعش با رهبری بغدادی در این رویارویی پیروز شد و ظرف مدت کوتاهی تونست به بخشای بزرگی از سوریه تسلط یابد.

بغدادی که بر شرق سوریه مسلط شده بود به قلع وقمع گسترده گروه های دیگه مخالف اسد تا مردمانی عادی پرداخت. کشتاری بی رحمانه از مسیحیان ودیگر کمترینا تا مذاهب اسلامی دیگه، از خلافکاران عادی تا مخالفان فکری.

مجازاتایی با عنوان مجازات اسلامی که در مرام و راه و روش هیچ دولت معاصردر جهان اسلام سابقه نداشت. بغدادی با شدت به اعمال قوانین خاص خودش اصرار داشت. اعدامای دست جمعی مخالفان از مجازاتای مورد علاقه بغدادیه.

خلافت خود خونده

از اوایل سال ۲۰۱۴ داعش با پشتیبانی گروه هایی از سنیان مخالف دولت شیعه تونست به یه باره بر بخشایی از عراق تسلط جوید. با تصرف رمادی و فلوجه، بالاترین درجه وحشیگری داعش در کشتار نیروهای دولتی عراق و منتشر کردن اون در فضاهای مجازی، ترسی گسترده میان نیروهای دولتی و نظامی عراق ایجاد شد و همین امر موجبات خالی شدن موصل از نیروهای ارتش عراق ظرف مدت کوتاهی و سقوط شهر رو جفت و جور آورد و این جور خلافت خود خونده داعش بر بخشای بزرگی از سوریه و عراق پخش شد. بغدادی دوباره به نام خود مراجعه کرد «خلیفه، ابراهیم». به همین منظور نسب خود رو دوباره به پیامبر مربوط کرد تا از نظر مسلمانان خلیفه آخر زمان حساب شه.

در منبر مسجد موصل اولین خطبه خلافتش رو در نماز جمعه ایراد کرد، به سنت خلفای عباسی جامه مشکی پوشید و مردم رو به اصطلاح وعده مراجعه به اسلام اولیه داد.

اون در خطبه خود با گفتن «علیکم ولست بخیرکم ولا أفضل منکم و أطیعونی ما أطعت الله فیکم، فإن عصیته فلا طاعه لی علیکم» تلاش داشت گفتمانی مثل سخنان ابوبکر خلیفه اول رو به مردم القا کنه.

تسلط بر موصل امریکاییان رو به نگرانی انداخت، اونا به بمباران بعضی مواضع داعش پرداختن. داعش هم به انتقام از این اقدام تو یه نمایش عمومی گلوی اسرای خارجی رو به شکلی وحشیانه از راه جلادان می برید. زندانیانی که با پوشیدن لباسای نارنجی، مثل زندانای امریکا، با چشمی بسته گردن زده می شدن.

بعد از اولین خطبه بغدادی تا به امروز بارها رسانه ها خبر مرگش رو اعلام کردن، اما هر بار ایشون با حضور در فضاهای مجازی زنده بودن خود رو اعلام داشته.

بعضی این سؤال رو مطرح می کنن که در صورت مرگ بغدادی آینده داعش به کجا میرسه، داعش بالاتر از بغدادیه؟

بغدادی نمایانگرترکیبی از طرز تفکر و اندیشه ای ایدئولوژیک هم اینکه خشونت لجام گسیخته بعثی گونه س که به سلطه رسیده، اون نمایانگر انسانی با اشتباهات بالاتر از آدم معمولیه که قدرت رو در دست گرفته و از اون در جهت اهداف و امیالش استفاده می کنه و در صورت از بین رفتنش کسی جایگزینش می شه. اون شاید از دید شخصیتی فرقی با صدام حسین و یا حتی جورج بوش نداشته باشه.

موضوع وقتی سخت تر می شه که بر سرگذشت اون از معلم ساده تا رسیدن به خلافتی خود خونده در سرزمینای گسترده، متمرکز میشیم. به تفسیر روزنامه نیویورک تایمز پیدا شدن جانشینی با این خصوصیات بدون هیچ سختی ای هم واسه داعش ممکن نیس. رهبری که از اول با تفکر افراطی پرورش یافته و آرمانش رسیدن به بنیادگرایی اسلامی در سطح جهان اسلامه.

اون سال گذشته اعلام کرد که سرنوشت جهادیون( تکفیریا) رو به دروازه های روم خواهد رسونید. نگاه به زندگی ابوبکر بغدادی یادآور خطریه که امثال بغدادی و تفکرش هر لحظه ما رو تهدید می کنن.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *