cooking

دفعه بعدی که می خواید آشپزی کنین اینرا بدونین که وقتی که واسه پخت غذا صرف میکنین در مرحله اول واسه خود شماس.

به گزارش آلامتو و به نقل از بدونیم؛ نکات و فواید خاصی در آشپزی واسه بقیه هست. این فواید بالاتر از لذت آشپزی کردن و لذت چشیدن غذایی که با دستای خودمون درست کرده ایمه. آشپزی هم مثل نقاشی و نواختن موسیقی روزنه ای واسه بیان خلاقیته و این می تونه نقش مهمی در مدیریت استرس داشته باشه. مطالب بیشماری در مورد رابطه بین بیان خلاقیت و سلامت کلی منتشر شده. وقتی آدما راهی واسه بیان احساس و خلاقیتای خودشون پیدا می کنن به حس خلاص شدن از استرس می رسن.

آشپزی هم مانند بافندگی روشی واسه تمرین جمع کردن حواس و تکنیکی قدیمی واسه مقابله با اضطراب و بالا بردن حس شادیه. علاوه بر اینا آشپزی لازمه دقت و توجه زیادیه. باید اندازه گیری کنین، روی رول کردن خمیر تمرکز کنین و… اگه روی طعم و بو تمرکز کنین و حواستون به چیزی که درست می کنین باشه، همین جمع کردن حواس به خودی خود باعث کاهش استرس می شه.

کسائی که افسردگی دارن با آشپزی آرامش پیدا می کنن چون آشپزی ذهن تون رو از افکار ناراحت کننده دور می کنه و شما رو مجبور می کُند روی کاری که در حال انجام هستین تمرکز کنین. و در آخر می تونین چیزی رو که با تلاش خودتون درست کردین با بقیه به اشتراک بذارین.

بعضی وقتا آشپزی واسه دوستان و خونواده نسبت به کلمات راه آسون تری واسه ایجاد ارتباطه. به خاطر همین وقتی که یکی از نزدیکان مون فوت می کنه با غذا از بازماندگان پذیرایی می شه. سوزان ویتبورن پروفسور علوم روانشناسی در دانشگاه ماساچوست میگه: کسائی که سخت می تونن احساسشون رو با کلمات بگن آشپزی می تونه کمک بزرگی واسه بیان احساساتی چون سپاسگزاری، همدلی و همدردی واسه اونا باشه. وقتی نمی تونین با کلمات چیزی رو که می خواین بگید خوب به بقیه منتقل کنین روش بهتری به کار ببرین. غذا می تونه وسیله بهتری واسه بیان عشق و علاقه به بقیه باشه.

این عمل (آشپزی) یه جور بشر دوستیه که به حس سلامت شما کمک بزرگی می کنه و علاوه بر اون باعث می شه احساس کنین کار خوبی واسه دنیا انجام دادین و رابطه با شما بقیه رو بهتر می کنه.

پس بدونین همون کیک شکلاتی که دست می کنین تاثیری بالاتر از احساس رضایت در خودتون و خونواده تون داره. تاثیری که تا کنون تصورش رو هم نمی کردین.

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *