انتقاد hatred

انتقام عملِ آسیب زدن یا ضرر زدن به شخصیه به قصد جبران آسیب یا ضرری که اون فرد به انتقام گیرنده زده، شوق به گرفتن انتقام.

به گزارش آلامتو به نقل از فرادید، انتقام بن مایۀ خیلی از درامهای تلویزیونی و سینمایه، اما باید نقش مهمی واسه اون در زندگی واقعی خودمون قائل شیم؟

در مقاله بناست به روانشناسی تاریک و رازآلود انتقام بپردازیم. هر چقدر هم که بخوایم رد کنیم، انتقام یکی از اون احساسات غلیظیه که به هر انسانی دست می دهد.

تا حالا کسی در حق شما بدی کرده که شما دلتون خواسته باشین اون کس رو تنبیه کنین؟ این احساس در درون ما نهادینه شده. انتقام یه نیروی داخلی قویه که ما باید تلاش کنیم اون رو درک کنیم.

علم انتقام

گروهی از محققان سوییسی، به دنبال اون بودن تا دریابند وقتی که کسی به دنبال انتقامه، چه اتفاقی می افتد.

اونا مغز آدمایی رو که لحظاتی قبل در بازی ای که در آزمایشگاه انجام شده بود، مورد تقلب قرار گرفته بودن رو اسکن کردن.

محققان به شرکت کننده ها فرصت می دادن تا فرد متقلب رو تنبیه کنن، و در طول مدت یه دقیقه ای که قربونی به انتقام فکر می کرد، فعالیت مغزیشان رو ثبت می کردن.

محققان متوجه جهشی فوری در فعالیت عصبی در هستۀ دم دار مغز شدن. تصور می شه که این بخش از مغز، مسئول پردازش پاداشه.

این تحقیق نشون داد که انتقام گرفتن، در لحظۀ انتقام حس جایزه گرفتن رو به فرد می دهد.

با این وجود، اونا می خواستن یه مورد دیگه رو هم بررسی کنن: حس جایزه گیری، به دنبال انتقام تا کی ادامه می یابد؟

اثرات درازمدت انتقام

ما بیشتر فکر می کنیم که انتقام گرفتن شکلی از تخلیۀ احساسیه و تلافی کردن به ما کمک می کنه تا احساس بهتری پیدا کنیم. در فیلمها بیشتر انتقام به شکلی نشون داده می شه که گویی فرد پس از تلافی کار بدی که در حقش روا داشته شده، به آرامش می رسد. اما واقعا، انتقام تاثیری مخالف داره.

با اینکه در چند لحظۀ ابتدایی پس از انتقام، حس جایزه گیری در مغز ما رخ می دهد، اما محققان روانشناسی فهمیده ان که این عمل به جای اینکه حس دشمنی رو در فرد کم کنه، ناگواری دلخوریِ اولیه رو پیش فرد کش می دهد.

انتقام به جای اینکه عدالت رو به همراه بیاره، فقط به دایرۀ باطلی از تلافی کردن دامن می زند.

فرانسیس بیکن، فیلسوف بریتانیایی، در مورد انتقام گفته: “اون کس که به انتقام فکر می کنه، زخمی رو که به مرور خوب می شه رو تازه نگاه می داره.”

با انتقام چیکار باید کرد؟

انتقام باعث می شه تا زخم های احساسی شما سر باز کنن و خیلی بد تر شن. حتی اگه وسوسه شید که کسی رو به خاطر بدی ای که در حقتون کرده تنبیه کنین، دست آخر کسی که تنبیه کرده اید، خودتون بوده اید، چون که باعث شده اید که زخمتون درمون نیابد.

اما اگه در حقتون بدی شده چه باید بکنین؟ با احساس شدید تلافی کردن چیکار باید کرد؟ اگه به انتقام شدیداً احساس نیاز می کنین، چه باید بکنین؟

راه سالمی واسه کنار اومدن و برخورد با احساسات هست که به شما کمک می کنه که درمون یابید و حس جایزه گیری رو واسه مغزتون جفت و جور می آورد، بی اینکه اون عواقب بد رو براتون به دنبال داشته باشه.

انتقام سالم

روش انتقام سالم رو فرانک سیناترا (خوانندۀ فقید) تو یه جمله بیان کرده:

بهترین انتقام، رسیدن به موفقیت بزرگه.”

دوباره که احساس کردین شاخکهای تاریک انتقام در روحتون سرک می کشد، این حس قوی رو در دست بگیرین و از اون رو به سمت و طرف موفقیت جهت بدید.

از این نیرو در جهت اهدافتون استفاده کنین.

از این نیرو در جهت به دست آوردن چیزی که می خواید استفاده کنین.

از این نیرو در جهت رشدتون استفاده کنین.

بخش جایزه مغزتون رو با فکر کردن به اینکه رسیدن به اهدافتون چقدر شیرین هستش، فعال کنین. این موضوع توجه شما رو به خودتون، و هدفتون معطوف می کنه و باعث می شه که فردی که به شما بدی کرده، دیگه جایی در ذهنتون نداشته بود. دقیقاً درستش هم همینه.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

روانشناسی فرادید

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *