Laziness

به چه دلیل شخصی تنبله و کاراش رو به تاخیر میندازه؟ دلیل اصلی تنبلی در چی ریشه داره؟

۵ رازی که به شما کمک می کنن تا تنبلی رو در راه رسیدن به موفقیت کنار بذارین

بیایید منطقی باشیم، هممون بعضی روزا نسبت به بقیه روزا احساس تنبلی بیشتری می کنیم. این روزا همون روزهایی هستن که شما به اندازه یه حلزون کنه میشین و تموم کاراتون به کندی پیش میره.

همه چیزای دیگه براتون از اون چه در لیست کاریتون هست مهم تر می شه مانند خوردن تنقلات موقع تماشای سری جدید Netflix و یا حتی چای نوشیدن از بایگانی اطلاعاتتون اهمیت بیشتری پیدا میکنه.

مشکل موجود در مورد تنبلی اینه که می تونه به سرعت در درون شما نفوذ کرده و شما رو در سراشیبی سقوط بذاره.

شما همیشه کاراتون رو از سر باز می کنین، بنابر این کارای بیشتری روی هم انباشته می شن، پس احساس می کنین در بین کارای انجام داده نشده غرق شدین و تصمیم می گیرین دیگه انا رو انجام ندین و یهو می بینین در بین کارایی که انجام نداده اید دفن شدین.

همه اینا می تونه باعث استرس و اضطراب شما شه و دلیل شن که مریض شید. پس بهتره به این پیشنهاد که پیشگیری بهتر از درمانه گوش بدید.

اینجا ۵  روشی که به شما کمک می کنن قبل از گرفتار شدن در چاله تنبلی خود رو از دست اون نجات بدید توضیح داده می شن.

  1. تقسیم وظایف بزرگ به وظایف کوچکتر

شما هیچوقت نمی تونین یه سفر هزار کیلومتری رو فقط با برداشتن یه قدم طی کنین. این ضرب المثل چینی قدیمی بارها آزموده و تست شده، چون می تونه در مورد همه پروژه های بزرگی که ما انجام می دیم استفاده کرده شه.

وقتی که شما با نوعای جورواجور تنبلی مواجه میشین شاید ترس وجودتون رو فرا می گیره. اگه ترس شما از شروع کردن یه وظیفه بزرگه، کار رو به نفع خود پیش برده و وظیفه بزرگ رو اجزای کوچیک تر بشکنید.

یه وظیفه تالیفی رو دوش شما گذاشته شده؟ شما می تونین این “پیشنهاد” رو به مرحله : تحقیق، طرح کلی، پیش نویس اولیه، ویرایش، اصلاح، و ویرایش پایانی تقسیم بندی کنین.

وقتی که یه جزء رو به پایان رساندید، نفس عمیقی بکشین کمی به خود استراحت بدین و بعد انجام مراحل بعدی رو شروع کنین. اگه کمی از خلاقیت خود استفاده کنین، این روش می تونه فوق العاده مهم باشه.

  1. از کسی کمک بخواین تا همیشه از شما در مورد کارتون سوال کنه

تحقیقات نشون دادن وقتی که افراد با دوست خود در باشگاه تمرین می کنن، تمرینات خود رو شدیدتر انجام داده و زودتر به تناسب اندام می رسن. اطلاع از این که پیشرفت و موفقیتتون واسه شخص دیگری اهمیت داره، می تونه مانند انگیزه و مشوقی براتون بکنه.

اگه در تلاشین تا کار خود رو به بهترین وجه انجام بدین، از یه همکار یا مربی بخواین که در مورد اون سوال کنه و از شما بخواد تا جوابگو باشین. به نظر من یه تماس ۱۰ دقیقه ای هفتگی واسه بررسی اون چیزی که باید در اون هفته انجام بدین و پیگیری اون چیزی که باید تا آخر هفته تموم شه کافی هستش.

اطلاع از اینکه کسی از شما در مورد این که چه مقدار از کاراتون رو این هفته انجام دادین و چه مقدار از اون هنوز تموم نشده سوال می کنه به شما کمک می کنه تا با تلاش بیشتری کارا رو انجام بدین.

به خودتون استراحت بدید

به خودتون استراحت بدید

  1. یه روز تقلب داشته باشین

البته بهتره یه روز تقلب داشته باشین و اون روز رو به استراحت و گشت و گذار اختصاص بدید. به چه دلیل نباید بعد از این که یه هفته کامل کاراتون رو خوب انجام دادین حالا به خود جایزه بدید. یه روز کامل رو به عیاشی و خوشگذرونی بپردازید و یا واسه خود شام مورد علاقهتون رو بپزید و از انجام کارا طبق برنامه لذت ببرین.

این “روز تقلب” می تونه ذهن و بدن شما رو متعادل و خوشحال کنه. کاری رو انجام بدین که میدونید شما رو خوشحال می کنه، مانند رفتن به آبگرم یا نوشیدن یه فنجون قهوه خوب با یه دوست قدیمی چون که این کارا به شما کمک می کنن تا قبل اینکه دوباره در راه کاری قرار گیرید خستگی خود رو از تن به در کنین.

  1. وظایف متفرقه نباید وقت شما رو هدر بدن

زمان خود رو به ساعت کار و ساعت غیر کار تقسیم کنین. ساعتی رو واسه خودتون اختصاص بدید و بعد وظایفی رو که باید انجام بدین شروع کرده و بقیه وظایف مهم رو که میشه به کس دیگه ای منتقل کرد به بقیه افراد واگذار کنین.

شما می تونین یه کارمند ، یه دستیار نیمه وقت یا یه دستیار مجازی داشته باشین. اگه یه ساعت از وقت تفکر خلاقانه خود رو واسه تمیز کردن خونه یا انجام کارای مهمتون صرف می کنین، ارزش این دو کار رو با هم مقایسه کنین: تفکر خلاق با دست کم درامد ۱۰۰ دلار در ساعت می تونه یه جریان درآمد جدید رو واسه شما بسازه، تمیز کردن خونه تون در مقابل از دست دادن ۱۰۰ دلار در ساعت عطر و بوی تازه ای به خونه می بخشه و حس بهتری موقع ورود به منزل به شما دست میده. و بنابر این در بقیه ساعاتی که در این خونه صرف می کنین می تونین خلاق تر باشین.

  1. تا جایی که می تونین زندگی خود رو خودکار کنین

اتوماسیون یا خودکار کردن کارا یه جور تنبلی در عملکرده. معنی اون چیه؟ اگه تنبلی باعث مقاومت شما در برابر کار و فعالیت هاتون می شه، پیدا کردن راهی واسه خودکار کردن کارا باعث می شه که کار کمتری انجام بدین و کمتر خسته شید.

فناوری، اتوماسیون رو واسه همه در دسترس تر و قابل وصول تر کرده. واسه شروع باید مطمئن شید که آیتمای هفتگی رو در تقویم دیجیتال خود یادداشت کرده و تاریخ انجام هر کدوم رو هم مشخص کردین. از نرم افزارهای جور واجور واسه سازمان دهی مخاطبین شبکه و بودجه بندی  امور مالی خود استفاده کنین.

هر زمان که بتونین کاراتون رو به صورت خودکار سازماندهی کنین، می بینید که عذر و بهونه کمتری واسه انجام کارا دارید و بنابر این با دقیق شدن و فوکوس کردن بر وظایف بیشتر، کارای بیشتری رو به بهترین روش انجام میدید.

البته گذروندن یه روز به تنبلی می تونه به طور کامل نرمال و طبیعی باشه. اما تنبلی که جلوی خلاقیت بلوکای ذهنی شما رو میگیره و می تونه شما رو از راه هدفتون بیرون بکشه، شما رو از خودتون نا امید کنه و یا به عقب بازگرداند خطرناکه.

چند مورد از این نکات رو امتحان کنین و خودتون به چشم می بینید که هر روز احساس انرژی بیشتری دارید.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری بر ذهن خود مسلط شیم؟

اختصاصی روانشناسی

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *