falling in love

عشق زنان بسیار پیچیده س و اگه شما می خواید اونو درک کنین باید بسیار حواس جمع باشین البته دونستن بعضی از نکات ریز عشق زنان از دیدگاه علمی هم میتونه به شما خیلی کمک کنه.

به گزارش آلامتو و به نقل از مردمون؛ اگه تاحالا عاشق شده باشین، شایدً می دونین که عاشق شدن فرآیندی متفاوت و متمایزه. علم پشت اون از خود عاشق شدن باحال توجه تره. دونستن اینکه چه اتفاقی می افتد که عاشق می شید، تحقیقی بسیار جذاب و باحال در علوم اعصاب، بیوشیمی و روانشناسیه و درک مکانیک های زیرلایه عشق می تونه واسه تقویت زندگی اجتماعی و احساسی هر فرد بسیار به درد بخور باشه.

نقش شیمی در عشق

عشق فقط یه سری موادشیمیایی نیس، بلکه شیمی مغز نقش بسیار مهمی در دلیل بروز این احساسات در افراد بازی می کنه.

وقتی ما چیزای خوب رو حس می کنیم، معمولاً مقدار زیادی دوپامین در اون نقش داره. دوپامین ماده شیمیاییه که مغز وقتی فرد – چه زن و چه مرد – هر نوع لذت، ازجمله عشق، رو تجربه می کنه، ترشح می کنه.

دوپامین هم اینکه اندازه تولید تستوسترون رو در بدن بالا می برد. افزایش اندازه تستوسترون در بدنه که باعث می شه وقتی فرد نزدیک به کسیه که دوستش داره، عرق کنه و در عشق های جدید میل جنسی بالایی داشته باشه.

وقتی زن ها عاشق می شن، بدن اونا هم نورپینفرین و فنیل اتیلامین تولید می کنه. این مواد تمرکز رو بالا می برد و حس شادی و رضایت در فرد ایجاد می کنه. واسه همینه که زن ها وقتی عاشق می شن معمولاً فقط روی اون مرد متمرکز می شن و بقیه چیزها رو کنار می گذارن. به همین خاطره که همه، چه زن ها و چه مردها، وقتی منتظر یه پیام تلفنی هستن، هوشیاری شون بالاتر می رود یا واسه خوابیدن دچار مشکل می شن یا دیگه نمی تونن درمورد کس دیگه ای فکر کنن.

و ماده آخر اُکسی توسینه. اکسی توسین در زمان های مختلفی تولید می شه، ازجمله بین عشق بازی و رابطه جنسی. این ماده در بدن خانوم ها به مراتب بیشتر از آقایون تولید می شه.

این ماده بین ارگاسم در بدن آقایون تولید نمی شه، بلکه در این زمان اندازه دوپامین در بدنشون شدیدا بالا می رود. واسه همینه که آقایون فقط به خاطر این که با کسی رابطه جنسی برقرار کرده ان نمی تونن عاشق اون شن. اُکسی توسین مشکلات احساسی رو از بین می برد و باعث می شه افراد احساس راحتی بیشتری داشته باشن. اُکسی توسینه که اون حس وابستگی به فردی دیگه رو در زمان عاشقی در ما ایجاد می کنه.

طوریکه وقتی فرد دلخواه کنارمون نباشه، مقدار کافی از اون رو تولید نمی کنین و به خاطر همین مقدار بیشتری می خواهید. واسه همینه که حتی بعضی وقتا احساس می کنیم به اون فرد معتاد شده ایم.

دوپامین، تستوسترون، اُکسی توسین، نورپینفرین و فنیل اتیلامین همه در کنار هم واسه پشتیبانی از عشق همکاری می کنن.

لذت جنسی و وابستگی احساسی هم همین موادشیمیایی رو تولید می کنه. این موادشیمیایی باعث می شه توجه خیلی بیشتری به منبع اونا داشته باشین و هم اینکه وادارتان می کنن که اندازه بیشتری از این مواد رو طلب کنین. عشق (و البته رابطه جنسی) درست مثل دارو روی مغز کار می کنن.

ولی حتی اگه می دونستید چیجوری همه این موادشیمیایی رو به درستی در مغز زن موردعلاقه تون بسازین، بازم واسه اینکه اون رو عاشق خودتون کنین کافی نیس. چون عشق فقظ شیمی نیس. عملکردی از سابقه و اولویت های فردی هم هست.

روانشناسی بر شیمی برتری می یابد

یه دلیل کلی واسه اینکه نمی توانیم فقط از شیمی مغز واسه عاشق کردن یه دختر استفاده کنیم اینه که همه زن ها به یه ترکیب شیمیایی به روش برابر عکس العمل نمی بدن. روانشناسان به این «سبک و استایل وابستگی» می می گن و اگه دقیقاً ترکیب مشابهی در موادشیمیایی مغز ترشح شه باز تعیین کننده رابطه اون با شما نخواد بود.

بااینکه علوم سخت (بیولوژی و شیمی) به شما می می گن که می تونید در بعضی اعمال موثر باشین، موادشیمیایی خاصی ترشح کنین و اثرات مشخصی رو دریافت کنین، ولی علوم نرم (روانشناسی) می گوید اتفاقی به مراتب شخصی تر و متفاوت تر در حال افتادنه.

شاید عبارت سبک وابستگی به گوشتون نخورده بود ولی شایدً تا اندازه ای با اون آشنایی دارین. مثلا، تاحالا براتون پیش اومده که چند روزی ارتباطی فوق العاده صمیمی و پوشور با دختری برقرار کنین و بعد از چند روز یکدفعه غیبش بزنه؟ یا تاحالا یه رابطه عادی رو شروع کرده اید که یهو خیلی جدی می شه؟ اینا نمونه هایی از دو سبک وابستگی متفاوت هستن.

اعمال دقیقاً برابر (چند جلسه قرارملاقات) به دو نتیجه به طور کاملً متفاوت (یکی فرار می کنه و دیگری وابسته تون می شه) منجر می شه.

کلا چهار سبک وابستگی هست. یکی از اینا شدیدا مسمومه، دو مورد می تونن مشکل ساز باشن و چهارمی سبک وابستگی درسته. ما ممکنه با یه سبک وابستگی یه زن یکجور عکس العمل بدیم و با سبک وابستگی زنی دیگه جوری دیگه. ولی به طور کلی، سبک وابستگی فقط یه جور عکس العمل به هر کسیه که نسبت به اون احساس علاقه می کنیم.

وقتی با سبکای جور واجور وابستگی آشنا شدید، اون وقت ارتباطات سابقتان معنا و معنی بیشتری براتون پیدا می کنن.

– ایمن:

این همون رابطه ایه که دوست دارین در اون بمونین. یه فرد مطمئن با اینکه به دیگری تکیه کنه یا کسی بر اون تکیه کنه مشکلی نداره. همینطور خیلی راحت می تونه تنها بمونه. درنتیجه، دختری که سبک وابستگی اون طبیعیه هیچوقت صبح تا شب دم آپارتمون شما منتظر نمی نشیند تا چند دقیقه ای شما رو ببینه.

همینطور وقتی همه چیز بین شما عاشقانه و عاشقونه می شه کنار نمی کشد. بااینکه ممکنه به زمان بیشتری نیاز داشته باشه، هیچوقت واسه جلب توجه شما از راه های نادرست استفاده نمی کنه.

– مضطرب:

دخترائی که سبک وابستگی مضطربانه دارن اعتمادبه نفسشون پایینه و به تنهایی احساس ایمنی نمی کنن. این دخترها مخالف صمیمیت نیستن ولی سطح بسیار بالاتری از صمیمیت رو طلب می کنن که واسه یه رابطه درست و سالم غیرعادیه.

اگه تاحالا با دختری رابطه داشته اید که از همون اول رابطه با شما طوری رفتار می کنه که فردی بسیار جدی و خاص هستین، شایدً با این سبک وابستگی آشنایی دارین. شاید اون عاشقتون نشه ولی روز به روز حساسیت بیشتری نسبت به شما پیدا می کنه.

– بی توجه:

این دسته از دخترها به دنبال رابطه نیستن چون تنها بودن رو بهتر می دونن. به خاطر همین، وقتی احساس وابستگی یا کشش احساسی زیاد حس می کنه، عکس العمل طبیعی اون عقب کشیدن و رفتن به داخل لاک خودشه. شاید به شما احساس داشته باشه ولی از اون مهمتر اینه که دلش نمی خواهد حسی به شما پیدا کنه.

به خاطر همین هر کاری از دستش برمی آید واسه سرکوب احساساتش انجام می دهد. بااینکه شاید موفق شید که اون رو به دست بیارید ولی بهتره انرژی تون رو صرف کسی کنین که واسه عاشقی کردن به شما آمادگی بیشتری داره.

– ترسان:

افراد ترسان معمولاً یه جور ضایعه روحی و احساسی رو در کودکی تجربه کرده ان که نه فقط اونا رو نسبت به هر نوع وابستگی بی تمایل کرده بلکه باعث شده که اونا از رابطه و وابستگی ترس و ترس داشته باشن. اونا خود رو لایق محبت و علاقه شما نمی دانند. حتی ممکنه انگیزه شما رو واسه دوست داشتنشون سوال کنن.

این افراد باید به تنهایی روی خودشون کار کنن تا قدرت احساسی لازم رو واسه شروع رابطه پیدا کنن. شما قادر به اصلاح اونا نیستین و از بودن با اونا هم هیچ چیزی نصیبتون نمیشه.


به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که دو سبک وابستگی وسطی – مضطرب و بی توجه – می تونن عناصر سبک وابستگی ایمن فرد باشن. مثلاً دختری ممکنه ایمن باشه ولی زیادتر از اندازه معمولی خودشو به شما نزدیک کنه یا واسه استقلال فردی خود زیادتر از اندازه عادی ارزش قائله ولی در عین حال می تونه به بقیه هم وابسته شه.

ولی سبک وابستگی ترسان بسیار مسمومه. به چه دلیل باید بخواین کسی عاشقتون شه که شک داره قصد فریب اون یا سوء استفاده کردن از اون رو دارین؟ سه مورد اول می تونن عاشق شما شن ولی چهارمی همیشه فاصله خود رو با شما حفظ می کنه.

هر چقدر هم که شیمی یه زن به اون بگه که باید عاشق شما شه ولی شکست دادن شخصیت اون که از راه سبک وابستگی اش نشون داده می شه، ممکنه سخت باشه. اینجاس که روانشناسی بر شیمی برتری می یابد.

علم چه راه حلی واسه شما داره؟

دونستن درمورد شیمی و سبک های وابستگی هیچ زنی رو عاشق شما نمی کنه. ولی اینکه بدونین عشق به چه ترتیب عمل می کنه می تونه احتمال پیدا کردن زنی که مناسب شما باشه رو بیشتر کنه و پیوندی با معنی براتون بسازه که واسه هر دو شما سالم و رضایت بخش باشه.

عمل ساده ی لمس و نوازش کردن همسر می تونه شما دو نفر رو به هم نزدیک تر کنه. اینکه بدونین شیمی شما دو نفر می گوید چه بکنین، به صورت ناخودآگاه به ذهن خودآگاه و منطقی شما کمک می کنه که روند رابطه رو تسریع بخشید یا در صورت ضرورت ترمز کنین.

درک سبک های وابستگی خانوم ها هم به شما کمک می کنه نیازای اون رو براش برآورده کنین یا تصمیم بگیرین که چه نوع دختری رو واسه خودتون انتخاب کنین.

علم مربوط به عاشق شدن دخترها یه حقه جادویی نیس. فقط عمل ساده ی توجه به عادت ها، رفتارها و اولویت ها با توجه همزمان به نقش علم در امور احساسیه.

یادتون باشه، شما نمی تونه مغز اون رو هک کنین و باعث شید که عاشقتون شه ولی می تونید از دانشتان درمورد چگونگی کارکرد مغز اون واسه بالاتر بردن جذابیت خودتون واسه اون استفاده کنین. با صرف زمان و انرژی کافی این جذابیت می تونه تبدیل به عشق شه، با همه ی پیچیدگی های عجیب، خاص و هیجان انگیزه.

خواص عشق واسه بدن

۱۰حقیقت علمی در مورد عشق

روانشناسی عشق مردان مردمون چیجوری

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *