iran

روزنامه هلندی تلخراف سفر دو هلندی به ایران رو این جوری روایت می کنه:

تنوع فرهنگی و طبیعی، همراه با مردمی مهمون نواز. تصورش رو نمی کنین٬ ولی صحبت از ایرانه. پس از سفر به این کشور، جای شکی باقی نمی موند.

به گزارش آلامتو به نقل از افکار نیوز، جاده هایی پیچ در پیچ که افقی از تپه ها دارن رو پیش رو دارین؛ نشونه ها از شیب تند کوه های زاگرس خبر میدن. رانندگانی که در برخورد با ما خارجی ها٬ کنجکاو نگاه می کنن. بعضی وقتها شیشه اتوموبیلی پایین کشیده می شه و فریاد “به ایران خوش اومدید” به گوش می رسد .

با سفر در این سرزمین ٬ چهره های جورواجور طبیعت رو در اون تماشاگر هستیم. از شمال سرسبز تا کویری منحصر به فرد.در طول راه با مکان هایی پر از فرهنگی غنی و ریشه گرفته در فضایی ادبی با گذشته ای تاریخی بر خورد می کنین.

شهری کویری با خیابون های باریک و خونه هایی گِلی. انگار در داستان های ۱۰۰۱ شب پا گذاشته ایم.

قدم زدن در میان مکانهای عبادی و نظاره کردن مغازه های بازار هم حال و هوای خاص خود رو داره.

شهر شعر

جاده های پر پیچ و خم میان کوه و مرتع رو رد می کنیم تا به شهر شعر برسیم. بازدید از این شهر تاریخی با دیدار از آرامگاه شاعر مشهور ایران، حافظ تکمیل می شه. هر ایرونی دست کم یه بیت از اشعار حافظ رو حفظه. در گوشه ای از یه پارک، نگاه کردن به رهگذران حالتی خاص داره. مردی میان سال، با لباسی سراسر سپید که اشعاری رو می خواند.

تعدادی جوون از جلوی ما رد می شن. تلاش می کنن با ما هم کلام شن و انگلیسی صحبت کنن. احوال پرسی و از اینکه ما از کجا اومده ایم مقدمه یه گفتگوه. اونا به گونه ای در مورد ما کنجکاو هستن که ما نسبت به اونا؛ می پرسن: واسه چی ما به ایران اومده ایم؟ و یا می پرسند: راسته که در غرب ما رو تروریست می شناسن؟

اسلحه هسته ای

اونا از این که ما به کشورشون اومده ایم خوشحال هستن و توقع دارن که ما در هلند تصویری متفاوت از حجاب اجباری یا انرژی هسته ای از کشورشون بدیم. بیشتر ایرانیان مدعی هستن که جهانگردان بیشتر از چیزی که تصور می کنن می تونن از ایران لذت ببرن.

اونا ما رو با خود به گوشه ای از پارک می برن. شیراز با گله های خوش عطر ورنگارنگ، همراه با درختان میوه و نهرهای جاری در میان شهر شناخته شده. در زیر سایه درختان، فرش های منحصربه فرد ایرونی قرار داره که روی اون چایِ تازه دم با قلیان آماده س. پیک خوب در شیراز اولویت اول مردمه.

پلای معروف

چایخانه های معروف و سنتی اصفهان هم بسته شده ان. ولی ایرانیان مردمانی نیستن که تن به هر اختلاف بدن. زیر همون پل ها حالا محلیه واسه جلسه دختران و پسران جوون. از میونه های عصر به بعد، این مکان ها شلوغ می شه تا جایی که در شب جای سوزن انداختن هم نخواد بود.

کوروش کبیر

بازدید از ایران نباید بدون دیدار از کاخ باستانی پرسپولیس (تخت جمشید/پارسه) انجام شه. این مکان در قلب امپراتوری ایران (Perzische Rijk)، مهد تمدن غرب بود. اسکندر کبیر ۳۳۰ سال قبل از میلاد مسیح به این قدرت پایان داد ولی امروزه آثار و بقایای این تاریخ در پرسپولیس بازم پابرجاست. پله های این کاخ راهروییه به جبروت این بنای منحصر به فرد. امروزه ایرانیان به این مکان به عنوان پشتوانه قوی فرهنگی خود می بالند.

در کنار این فرهنگ غنی ٬آداب و رفتار ایرانیها هم در مورد مهمون نوازی و گشاده رویی خاصه. این رفتار رو حتی تو یه تراس کوچیک تو تهران هم می بینیم. دو تهرانی ساکن لس آنجلس به ما کمک می کنن تا نقشه شهر که به پارسی نوشته شده رو بخونیم.

آمریکا

دو ایرونی ساکن آمریکا به کشور دومشان علاقه دارن ولی اونا واسه رنگ و بوی زادگاهشان دلتنگ می شن. هر سال به کشورشون سفر می کنن.

پیشنهاد

اگه میزبانی ایرونی دارین٬ حتما باید با پدیده مخصوص شون که «تعارف» است آشنا باشین. اگه یه ایرونی چیزی رو به شما می خواد بده ٬ حتما در اول رد کنین و پس از سه بار اون رو قبول کنین. روایتیه در این کار که می گوید اگه شخص فردی باشه در سختی و به خاطر مهمون نوازی چیزی رو پیش کشی می کنه اگر مطمئن شه شما واقعا نمی خواین٬ خجالت زده نشه و پس بگیره.

غذاهای ایرونی

کباب خورهای حرفه ای٬ ایران براشون بهشته. در هر رستوران گوشت و جوجه با برنج ٬ دوغ مخصوص و ادویه ای خاص به نام سماق هست.

مثلا رستورانی در یزد هست که همه لباس های ایرونی بر تن دارن؛ فضایی خاص. حتما دیگه غذاهای سنتی ایرانیان مانند فسنجان رو هم امتحان کنین. در این رستوران ها شانس زیادی دارین که با ایرانیانی آشنا شید که شما رو به خوردن غذا به خونه هاشون دعوت می کنن. مطمئنا قبول کنین چون در اونجا هم از خوردن غذاهای خوشمزه بی نصیب نخواهید موند.

افکار نیوز مطالب باحال روز

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *