به گزارش آلامتو به نقل از مهر؛ خرس مشکی بلوچی در اصطلاح مردم محلی در بلوچستان «مم» نامیده می شه. این مستند ۴۵ دقیقه ای که از راه کانون تحقیق و حفاظت از طبیعت پایدار محیط بان و با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان سیستان و بلوچستان جفت و جور شده، در بر گیرنده صحنه های ناب و بسیار زیبایی از خرس مشکی بلوچیه.

«مم» اولین اثر درباره زندگی این خرس نادر و در خطر نابودی ساکن مناطق دوردست جنوب شرق ایران بوده و در کنار نمایشی جذاب از لحظات زندگی این جور کم پیدا طبیعت بکر و قشنگتر و هم تنوع زیستی غنی جنوب شرق ایران هم به تصویر کشیده می شه.

هم اینکه به شکل این مستند بعضی ویژگیای رفتاری خرس مشکی که تا الان نامعلوم مونده ثبت شده. در این مستند بخشای خیلی از زندگی این جور کم پیدا مثل حمله خرس مادر به آدم در پشتیبانی از توله ها، شیردهی توله ها از راه مادر و هم دیگه صحنه های به یاد موندنی از زندگی خرس مشکی در کنار فرهنگ بومی موجود در این نقطه از ایران به نمایش در اومده.

نکته باحال در جفت و جور این فیلم مستند اون هستش که صحنه های تصویر ورداری شده از خرس که در دو مرحله روز و شب ارائه می شه، کامل بدون به کار گیری دوربینای تله انجام گرفته.

خرس مشکی بلوچی (Ursus thibeatnus gedrosianus) از جمله گونه های پر اهمیت، در خطر نابودی و البته نامعلوم س که در مناطق کوهستانی جنوب شرقی کشور در استانای سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان زیست می کنه. این جور از جمله گونه های پشتیبانی شده از راه سازمان حفاظت محیط زیست بوده و می گن که جمعیتی کمتر از ۱۵۰ دونه در ایران داره. کانون محیط بان از سال ۱۳۸۷ بررسی این جور رو در مناطق جور واجور جنوب شرقی کشور شروع کرده که حالا هم در جریانه.

کارگردان و جفت و جور کننده این فیلم مستند مهدی چلانیه. گویندگی متن رو دوش شهره لرستانی بوده و کار تدوین اونو وحید عابدینی و میکس و صدای مستند رو بهروز عابدین انجام دادن.

فرزندان ستاره های بزرگ هالیوود+عکس

عکس العمل هنرمندان به درگذشت داوود رشیدی

noindex

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *