Posted on
ramadan

روزای بلند تابستون، تیرماه امسال رو تبدیل به یکی از سخت ترین ماه رمضان های ایران کرده. روزهایی که از نزدیک ۴ صبح تا ۹شب به روزه داری میگذره و گرمای هوا مزید بر دلیل شده تا ۱۷ساعت روزه داری سخت رو در پیش داشته باشیم.

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: با این حال اگه فکر می کنین ماه رمضان سختی رو شروع کرده اید، باید بدونین مسلمانان بعضی از کشورها روزای به مراتب دشوارتری رو می گذرونن. روزهایی با ۲۲ ساعت روزه داری و تنها ۲ساعت زمان واسه استراحت!

در ایسلند مسلمانان باید قبل از ساعت ۱:۵۷ نیمه شب سحری بخورند و ساعت ۰:۰۳ بامداد افطار کنن. یعنی فاصله افطار تا سحر ساکنان پایتخت این کشور، تنها حدود ۲ساعته! در سوئد اذان صبح ساعت ۲نیمه شب به گوش می رسد و اذان مغرب ۲۰ ساعت و نیم بعد، در ساعت ۲۲:۳۰ گفته می شه. مسلمانان آلمان هم فاصله افطار تا سحرشون کمتر از ۵ساعته و این زمان در نروژ به ۳ساعت و نیم می رسد. اینطوری به نظر می رسد ساکنان اروپا از تموم نیمکره شمالی ها روزه داری طولانی تری داشته باشن.

در روسیه هم مسلمانان مسکو باید از حدود ۳ صبح تا نزدیک به ۱۱ شب روزه دار باشن. در فنلاند اذان صبح حدود ۲:۲۳ گفته می شه و اذان مغرب ۲۳:۱۳ه. یعنی فاصله افطار تا سحر مسلمانان این کشور حدود ۳ساعت هستش!

شرایط اما واسه مسلمانان نیم کره جنوبی به مراتب راحت تره. این نیمکره فصل پاییز خود رو می گذراند و به جز خنکی هوا، فاصله اذان صبح تا اذان مغرب واسه ساکنان این نیمکره کمتر از شمال نشین های کره زمینه.

آرژانتینیا به عنوان جنوبی ترین کشور این نیمکره، از ۶:۲۲ صبح تا ۱۸:۱۹ بعد از ظهر روزه دارن و ساکنان اروگوئه از ۶:۲۲ تا ۱۸:۸. یعنی حدود ۱۲ ساعت. این زمان در برزیل حدود ۱۲ساعت و نیمه فرقش اینه که ساکنان ریودوژانیرو در ساعت ۱۷:۴۰ غروب آفتاب رو می بینن. پس اگه به دنبال مقصدی واسه کم کردن ساعات روزه داری ماه مبارک رمضان می گردید، آرژانتین، برزیل، استرالیا و اروگوئه گزینه هایی هستن که روی میز دارین. هرچند در بین نیمکره شمالی ها، اونایی که ساعات طولانی روزه داری شون شکل نامتعارفی پیدا کرده می تونن از احکام ثانویه مربوط به روزه داری پیروی کنن و ساعات کمتری رو روزه دار باشن.

کشور

اذان صبح

اذان مغرب

روسیه

۲:۵۸

۲۲:۴۱

فنلاند

۳:۳۲

۲۰:۴۲

سوئد

۲:۲۳

۲۳:۱۳

نروژ

۲:۲۹

۲۲:۵۸

آلمان

۲:۴۳

۲۲:۰۰

کانادا

۳:۳۳

۲۱:۲۵

مکزیک

۵:۴۳

۲:۳۶

انگلستان

۲:۴۰

۲۱:۴۸

ایسلند

۱:۵۷

۰۰:۰۳

برزیل

۵:۱۵

۱۷:۴۰

آرژانتین

۶:۳۲

۱۸:۱۹

اوروگوئه

۶:۲۲

۱۸:۸

استرالیا

۵:۳۳

۱۷:۲۲

خبرگزاری مهر رمضان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *