در کشور ما چند سالیه که روز دختران مصادف با تولد حضرت معصومه(س) جشن گرفته می شه اما در کشورای دیگرهم واسه دخترها روزی و جشنی هست؟

به گزارش مجله مهر، «یه زن می تونه مادر، همسر، مادربزرگ باشه اما اول از همه اون دختر پدر و مادرشه. دختران خاص هستن؛ بدون اون ها دنیا مثل یه باغ بدون گل هستش.» این ها جملاتیه که در توضیحات سایتی که هندی ها واسه روز دختران راه انداخته ان دیده می شه. در خیلی از کشورای جهان از جمله هند هنوزم فرق گذاشتن بین پسرها و دخترها دیده می شه و بخاطر این هندی ها مدتهاس که در تلاش هستن که با جشن گرفتن روز ۱۲ ژانویه به نام روز دخترها نقش اون ها رو در جامعه پررنگ کنن.

 

 

 

هندی ها به صورت مفصل این روز رو هر سال در ۱۲ ژانویه جشن می گیرند و مراسم مختلفی به مناسبت این روز دارن. در ایالت های جور واجور هند روز ۱۳ ژانویه فستیوال «لهری» واسه جشن به دنیا اومدن پسرها یا ازدواج اون ها خیلی وقته که برگزار می شه. بخاطر این هندی ها روز ۱۲ ژانویه رو یه روز قبل از روز ملی این جشن، واسه دختران در نظر گرفته ان.

هیناماتسوری در ژاپن

در ژاپن روز عروسک برابر روز دخترها شناخته می شه.  این روز خاص در ژاپن به نام هیناماتسوری هر سال در سوم مارس جشن گرفته می شه و در اون از جایگاه ها پوشیده شده با پارچه های قرمز واسه نمایش عروسک ها استفاده می شه. در فستیوال عروسک ها که روز دختران توصیف می شه در هر جای ژاپن جایگاه های نمایش عروسک ها دیده می شه، مردم لباس های سنتی می پوشند و پادشاه این کشور در مراسم شرکت می کنه. گفته می شه سنت این روز به دوره هینان باز می شه که مردم تصور می کردن عروسک ها قدرت دور کردن بخت بد رو دارن.

روز دختران و پسران

بعضی ها هم در کشورای جور واجور کمپینی واسه روز جهانی «پسرها و دخترها» راه انداخته ان که در روز ۱۱ آگوست جشن گرفته می شه. در این روز پدرها و مادرها اوقات خود رو با بچه هاشون سپری می کنن و وجود اون ها رو در زندگی شون جشن می گیرند. در مکزیک روزی به نام El Dia De Los Ninos هست که روز فرزندان خونده می شه. در این روزا تأکید بر اینه که موضوع هدیه دادن به دخترها و پسرها نیس و والدین باید وقت بیشتری رو واسه بودن با فرزندان خود اختصاص بدن.

گروهی واسه روز دختر در کانادا

در کشور کانادا و در شهر ادمونتون گروهی مشغول به فعالیت هستن تا روز دختر در این کشور هر سال جشن گرفته شه. «کمیته سازماندهی روز دختران» امسال در ۲۴ آگوست مراسم جشن روز دختران رو در تالار اصلی شهر ادمونتون در آلبرتا برگزار کرد. در سایت این گروه آمده: در کشورای جور واجور از جمله کانادا دخترها با بی عدالتی، خشونت، فقر و مشکلات جور واجور دیگه دست و پنجه نرم می کنن. ما در تلاش هستیم تا با جشن گرفتن روز دختران تلاش واسه زندگی بهتر اون ها رو از جامعه خود شروع کنیم.

این گروه جداگونه هنوز نتونسته روز دخترها رو به صورت ملی در تقویم این کشور ثبت کنه و بخاطر این جشن این روز هر سال به صورتی متفاوت برگزار می شه.

noindex

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *