سوت زدن هنوز یکی از مهمترین راه های ارتباطی مردم دهاتی است که در دامنه کوه قرار داره و ساکنان اون از ۴۰۰ سال قبل سوت زدن رو واسه حرف زدن با هم در فاصله های دور انتخاب کردن. وقتی کشاورزی در زمین کار می کنه مادرش با سوت می تونه از اون سوال کنه چه وقتی واسه ناهار به خونه می رسد!

به گزارش آلامتو به نقل از مجله مهر: سوت زدن واسه مردم دهاتی در ترکیه یه زبون حرفه ای و دقیقه. مردم این داهات سوت ها هم رو با جزئیات اون می فهمن و با همدیگه از طریق اون حرف می زنند. در میان مردم روستای کوش یا روستای پرندگان این طرز رابطه به نام زبون پرندگان شناخته می شه و هر حرفی واسه خودش سوت مخصوصش رو داره. بیشتر از ۴۰۰ سال قبل چون خبری از گوشی موبایل نبود و ساکنان این داهات در زمین های دامنه کوه کشاورزی می کردن این زبون خاص رو واسه حرف زدن با دوستان و خونواده خود ساختن تا دیگه احتیاجی به فریاد کشیدن نباشه.

دهاتی که مردمش با سوت حرف میزنن/ عکس

دهاتی که مردمش با سوت حرف میزنن/ عکس

معمولاً صدای سوت های حرفه ای اهالی این داهات تا فاصله یه کیلومتر خوب شناخته می شه اما اگه فاصله مخاطب بیشتر از اینم باشه مردم داهات براساس یه رسم و سنت پیغام رو با تکرار سوت می رسونن. هر چند حالا دیگه پای دکل های تلفن همراه به این داهات رسیده اما مردها و زن های روستای کوش در تلاش هستن تا این زبون رو زنده نگه دارن و اون رو به جوون ها یاد بدن. بخاطر این هر سال در این داهات جشنواره ای خاص برگزار می شه که بخش اصلی اون با حضور گردشگران زبون سوتیه ! هر سال به صورت میانگین ۲ هزار نفر در این جشنواره شرکت می کنن تا هنرنمایی دهاتی ها رو در حرف زدن با سوت ببینن.

خبرگزاری مهر

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *