روستای ایستا واقع در شهرستان طالقان شاید مرموزترین روستای ایران باشه، دهاتی در خاک البرز که مردمش در زمان توقف کردن.

سکوت حکمفرماست و کسی کاری به کار کسی نداره. در کوچه ها اثری از رد پای تیکه آهنایی که در شهر «خودرو» نامیده می شه نیس. مردمانی که چون تابلو نقاشی زندگی و آداب و رسوم گذشته رو در عصر ارتباطات یدک میکشن. نه فقط شبه ها پای تلویزیون نمی شینن که به شب نشینی هم اعتقادی ندارن.

عروسی و عزا ندارن و مراسمی چون جشن تولد، سالگرد ازدواج و… واسه اونا معنا و مفهومی نداره.

مهمون نواز هستن به شرطی که احدی از زنان قصد ورود به روستای اونا رو نداشته باشه. همونطور که تا الان کسی از دنیای بیرون زنان اونا رو ندیده. متمول هستن و از راه فروش زمینای پدریشان در تبریز روزگار می گذرونن.

شناسنامه ندارن و جزو آمار جمعیت ایران به حساب . هیچ خدمات دولتی رو دریافت نمی کنن.

جایی که هرگونه امکانات دنیای جدید رو قبول نمی کنن ایستا است؛ مرموزترین روستای ایران! جایی که هیچ امکانات دنیای جدید رو نمی پذیرن و بدون آب لوله کشی، گاز، برق، درمانگاه، ماشین آلات، وسایل ارتباطی و … زندگی می کنن.

روستای ایستا طالقان

گروهی از پیروان میرزا صادق مجتهد تبریزی، فقیه مشهور دوره مشروطه که با الهام از آرای تجددستیز اون اینجور زندگی رو در زمونه تسلط مدرنیته سروسامون دادن.

میرزا صادق مجتهد تبریزی از فقهایی بود که در هر دو بخش نظر و عمل، بسیار بر رانده مطلق اندیشه نوآوری و دستاور هاش تاکید می کرد و تا آخر عمر بر نبود جواز به کار گیری وسیله تکنولوژیک و امور جدید و مدرن فتوا می داد.

اهالی روستای ایستا واقع در شرق طالقان اوقات شرعی نماز رو با شاخصهای خود استخراج کرده و شروع و پایان ماه مبارک رمضان رو هم با رویت خود تعیین می کنن، به رویای رو راست فکر می کنن، اونا شدیدا منتظر ظهور امام مهدی (عج) هستن.

روستای ایستا طالقان

فرزندان اون بعد از رسیدن به سن تکلیف مختارند که با اونا زندگی کنن یا به شهر تبریز برگردن، هیچ فعالیت سیاسی و اجتماعی نداشته و باورهای خود رو تبلیغ نمی کنن.

اهالی روستای ایستا شناسنامه ندارن و از امکانات رفاهی جدید مانند آب لوله کشی، گاز، برق، تلفن، رادیو و تلویزیون و… استفاده نمی کنن. کودکان اون داهات به سبک سنتی و مکتبخانه ای با یاد گرفتن دروسی مثل واجبات و محرمات فقهی، خوشنویسی و اصول عقاید سواددار می شن.

ساعت مچی و دیواری در محل زندگی «اهل توقف» وجود نداره و سیمان و آهن در معماری خونه های اونا به کار نرفته.

روستای ایستا طالقان

اونا به راه اسرارآمیزی از مردم فاصله می گیرن و کمتر کسی رو به خونه خود راه میدن.

از هر نوع حامی مدرنیته و تکنولوژی دوری می کنن و با این عزلت گزینی و انتخاب زندگی رهبانی، هاله ای از شایعات و سخنان عجیب رو در دور و بر خود پراکنده ان.

روستای ایستا طالقان

اهالی بومی طالقان که به درستی نمی دونن اینا از کجا اومده ان و چه مرام و مسلکی دارن، گاه اونا رو اسماعیلی مذهب و وقتی دراویش ترک دنیا گفته حساب می کنن که در انتظار ظهور امام زمان(عج)هستن.

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *