روستای خوش آب و هوای برنت که در ۱۰۶ کیلومتری جنوب ساری در ۳۰ کیلومتری شهرستان پل سفید قرار داره . حدوداً ۸۰۰ نفر جمعیت در بهار و تابستون بخاطر موقعیت جغرافیایی جمعیت داره .

چیجوری به برنت بریم

در شرق تهران دو محور مواصلاتی به سمت شمال ایران هست.جاده هراز وفیروزکوه . واسه رفتن به روستای برنت باید جاده فیروزکوه رو انتخاب کرد .بعد از عبور از منطقه خوش آب و هوای فیروزکوه، راه سواد کوه رو در پیش می گیریم. حدود ۵ کیلومتری سوادکوه، در قسمت راست جاده، تابلوی کوچیکی نصب شده که دهکده «بِرِنِت» رو به شما نشون میده.

جاده ای باریک، اما خوش منظره رو در پیش می گیرین که در حاشیه اون رودخانه با درختان برافراشته قرار داره به مرور راه کمی سخت می شه؛ خاکی و پر پیچ و خم و کمی صعب العبور. این جاده خاکی با ۸کیلومتر فاصله از کنار رودخانه ای پر خروش، ما رو به بالاترین نقطه کوه می رساند. فکر ماهیگیری در این رودخانه و نوشیدن از آب خنک چشمه ای که بر فراز کوه قرار داره، همون اول همه رو وسوسه می کنه.البته یادتون نره فصل تابستون و پاییز بهترین زمان واسه سفر به این روستاست.هرچند که زمستون هم زیبایی خاص خود رو داره .

ویژگی تاریخی داهات

روستای برنت باقدمت تاریخی ۲ تا ۳ هزار ساله و با داشتن جاذبه های توریستی و تفریحی بسیار قشنگتر می تونه واسه علاقه مندان به طبیعت جاذبه های زیادی بهمراه داشته باشه .وجود بناهای تمدنی مثل “کوشک اردشیر بابکان” براساس نوشته دکتر منوچهر ستوده در کتاب از استارا تا استر اباد که بقایای ان الان در منطقه “کوشک سر” برنت هست، حموم و عمارت “علی محمد خان”، مسجد و مدرسه علمیه که بر اثر مرور زمان تخریب شده و وجود قبور گبری در نزدیک این داهات نشون از سابقه طولانی زندگی بشری در این منطقه س.بنای مدرسه از دیگر حامی تمدنیه که از سالها پیش در این داهات بوده. آسیابای آبی و تعدد اون در این داهات هم نشونه بالاترین درجه حرکت و فعال بودن این منطقه در صنایع تبدیلی منطقه بوده.

چیزی که باید واسه این سفر به همراه داشته باشین

این داهات منطقه مناسبی واسه دوچرخه سواریه طوریکه بیشتر در فصل تابستون و پاییز گروه های دوچرخه سوار واسه لذت بردن از طبیعت و داشتن سرگرمی مناسب به این منطقه می رن. از این رو علاقمندان به دوچرخه سواری و حتی دیگه گردشگران باید بدونن که این منطقه شمال کشورمون در بیشتر سال خصوصا در پاییز با بارشای بسیاری همراه س پس داشتن لباس گرم و مناسب باران ضروریست.

روستای خانا

از دیگر مشخصه های روستای برنت وجود قشر اجتماعی خانا در این محل بوده که به دلیل رابطه با حاکمیت سیاسی زمان و قدرت مالی در منطقه از قدرت بهره مند بوده و اعمال قدرت می کردن. هم اینکه این داهات منطقه ای بزرگ نشین بوده و علمایی مانند میرزا عبدالوهاب مجتهد ، میرزا غلام حسین ملکی به این داهات می اومدن و حل اختلاف می کردن . روستای برنت در گذشته دارای امکاناتی بود که روستاهای هم جوار نداشتن مانند: آسیاب ، بالا آسیاب و پایین آسیاب و حموم.

معیشت مردم داهات و پوشش گیاهی منطقه

اقتصاد داهات بر اساس دامداری و کشاورزی معیشتی با تولید گندم جو و اجناس باغی بوده و هست. وجود کوههای سر به فلک کشیده ، جنگلای انبوه ، یخچالای طبیعی، چشمه اب معدنی “سرخ رز واو” “سید بی بی وااو” “اوکسر وااو” “داوود وااو” و چشمه پر آب و جریان رودخانه “دلاور رود” که از سرشاخهای رودخانه “تلار” است، ویژگی منحصر بفرد این داهات هستش .

منطقه برنت دارای سه نوع پوشش گیاهی استپی کویری و جنگلیه. بخش غربی اون از راه ورودی جاده خطیر کوه رویشگاه گیاهان استپی و در بخش جنوبی اون مراتع و کوه چکل و شرق اون دارای پوشش جنگله. چشم انداز بسیار قشنگتر و روح افزای برنت با وجود جنگلای سرسبز و کوههای سر سبز و کوه های سر به فلک کشیده اون این منطقه رو از بقیه مناطق جدا می کنه.

روستای برنت سوادکوه روستای برنت سوادکوه روستای برنت سوادکوه روستای برنت سوادکوه

روستای برنت سوادکوه روستای برنت سوادکوه

دیدنی ترین دریاچه های ایران

جاهای دیدنی و گردشگری ایلام

تور ایران

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *