چین و چروک پوست

با بالا رفتن سن و از دست رفتن توانایی ارتجاعی پوستتون، بروز چین و چروک طبیعیه. در حالیکه بعضی چین و چروک ها بخاطر روند طبیعی پیری و عوامل ژنتیکی ایجاد می شن و از کنترل شما خارجند، اما خیلی از چین و چروک ها بخاطر عوامل مربوط به سبک زندگیه که می تونید اونا رو تغییر بدید.

مهم نیس که سن تون چقدر باشه، می تونید واسه جلوگیری از چین و چروک و مواظبت از پوستتون کارای زیر رو انجام بدین:

قدم اول

از پوستتون در برابر اشعه های ماوراء بنفش خورشید مواظبت کنین. به گفته ی آکادمی درماتولوژی آمریکا، دلیل اصلی بروز چین و چروک ها، قرار گرفتن در برابر نور خورشیده.

واسه مواظبت از پوستتون، آکادمی درماتولوژی آمریکا پیشنهاد می کنه هنگام خروج از خونه از ضدآفتابی با SPF دست کم ۳۰ استفاده کنین، کلاه بذارین، لباس های محافظ در برابر نور خورشید بپوشید، و از آفتاب گرفتن و تا حد امکان موندن زیر آفتاب بین ساعات ۱۰ صبح و ۳ بعد از ظهر دوری کنین. یادتون باشه که تختهای برنزه شدن و بقیه منابع نور ماوراء بنفش هم روند پیری رو تسریع می کنن.

قدم دوم

اگه سیگاری هستین اونو ترک کنین. به گفته ی موسسات ملی بهداشت، قرار گرفتن در برابر دود سیگار، چین و چروک پوست رو افزایش می دهد. به گفته بخش سلامت CNN، فقط ۱۰ سال سیگار کشیدن می تونه پوست رو پیر کنه و هر چی بمدت طولانی تری سیگار بکشین، این آسیب شدیدتر می شه. حتی اگه یه سیگاری قدیمی هستین، می تونید با ترک سیگار، به جلوگیری از آسیب بیشتر پوستتون کمک کنین.

قدم سوم

از حرکات دائمی صورت یا شکلک در آوردن دوری کنین. اگه شما یه سری حرکات دائمی صورت رو بطور منظم انجام می بدید، با بالا رفتن سن پوستتون و از دست دادن توانایی ارتجاعی اش، خطوط مربوط به اونا در صورت شما می تونه دائمی شه.

شاید نتونین از همه ی این چین و چروک ها جلوگیری کنین، اما از حرکات اینطوری صورت مانند تنگ کردن چشمون که ممکنه در آینده باعث چین و چروک شه، بدونین.

قدم چهارم

پوستتون رو مرطوب نگه دارین. مرطوب کننده های صورت در دراز مدت از چین و چروک جلوگیری نمی کنن، اما می تونن به مواظبت از پوستتون در برابر خشک شدن و به دنبال اون بروز چروک ها، کمک کنن.

نکات

  • قرار گرفتن در برابر خورشید و دود سیگار، می تونه به بروز سرطان هم کمک کنه. اگه شما همین حالا عادات سالم رو قبول کنین، می تونید از چین و چروک ها جلوگیری کرده و خطر سرطان رو هم کم کنین.
  • حتی اگه جوونین، مهمه که از پوستتون مراقبت کنین. به گفته ی آکادمی درماتولوژی آمریکا، قرار گرفتن در برابر آفتاب که از سن پایین و حتی از کودکی شروع می شه، می تونه با بالا رفتن سن، بر ظاهر پوستتون تاثیر بزاره.
  • به دنبال اجناس آرایشی و مرطوب کننده هایی باشین که شامل ضدآفتاب هستن و واسه مواظبت از پوستتون در برابر اشعه های ماوراء بنفش، هر روز از اونا استفاده کنین.

بهترین روش های کاهش چین و چروک پوست صورت

روشای پیشگیری از پیری پوست صورت

زیبایی پوست سرخاب سفیداب چین و چروک پوست

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *