روش اصولی استفاده از مسواک و نخ دندان چیست؟

پلاک های دندانی چیه و چه عوارضی دارن؟ پلاک ها چیجوری تشکیل شده و باعث مریضی های دهن و دندون می شن؟

به گزارش آلامتو به نقل از جام جم آنلاین؛ پلاک دندانی لایه ایه که روی سطح دندون ها طی فرآیندی تشکیل می شه و عامل اصلی پوسیدگی های دندانی و هم اینکه مریضی های لثه س. موادی در بزاق هست به نام گلیکو پروتئین ها. باکتری ها کم کم به این لایه می چسبند.

با گذشت زمان باکتری های بیشتری می چسبند. وقتی ما مواد قندی رو به عنوان غذا مصرف می کنیم، باکتری ها طی پروسه تخمیر، مواد قندی رو تخمیر و اسید تولید می کنن. اسید، مواد معدنی موجود در دندون رو آهسته آهسته از سطح دندون بر می داره. در حالت طبیعی بین برداشت مواد معدنی از سطح دندون و گذاشتن اون تعادل هست. ولی هر وقت اسید تولید شه، PH محیط دندون پایین میاد و اسیدی می شه و تعادل به سمت برداشتن مواد معدنی از سطح دندون می رود. وقتی مواد معدنی ورداشته شه، پروسه پوسیدگی شروع می شه. بنا براین هم مقدار مصرف قندهای پوسیدگی زا و هم تکرر مصرف اونا مهمه. چون هربار مصرف اونا حالت تولید اسید و افت PH اتفاق می افتد. تشکیل پلاک دندانی فرآیندی دوری ناپذیره و ما باید اون رو با مسواک زدن درست ورداریم و پاک کنیم.

بهتره مسواک زدن قبل از صبحونه انجام شه یا بعد از صبحونه؟

ایده آل مسواک زدن دست کم دو باره. البته اگه مسواک زدن بعد از مصرف هر وعده غذایی باشه بهتره، اما وقتی قراره دوبار مسواک بزنیم، بهتره یه بار قبل از خواب باشه. صبح ها بهتره بعد از مصرف صبحونه باشه که یه وعده غذایی هم حساب می شه. البته مسواک زدن همراه با خمیر دندون شامل فلوراید باشه، خوبه.

پلاک با جرم دندون فرق می کنه؟

بله، جرم واقعا همون مواد معدنی سخته که روی دندون تشکیل می شه و مانند ساختمون دندانه، اما چون سطح زبری داره، پس باعث تجمع میکروب ها می شه. جرم اگه کلفت شه مشکل ایجاد می کنه.

چه ارتباطی بین مریضی های سیستمیک و مریضی های دهن و دندون هست؟

هم مریضی های عمومی باعث شدید شدن مریضی های دهن و دندون می شه و هم مریضی های دهن و دندون باعث شدید شدن مریضی های عمومی می شه. مثلا عفونت دهن و دندون از عوامل خطر بروز مریضی های قلبی و عروقیه.

واسه پیشگیری از مریضی های دهن و دندون چه پیشنهاد هایی دارین؟

اصول ساده بهداشت دهن و دندون رو رعایت کنیم. اگه مریضی خاصی داریم و پیشنهاد به به کار گیری دهن شویه شامل فلوراید، بوسیله دندانپزشک شده ایم، اون رو مصرف کنیم. روزی دو بار مسواک زدن با خمیر دندون شامل فلوراید رو مهم بدونیمش و از مواد قندی پوسیدگی زا کمتر استفاده کنیم یا تا امکان داره همراه وعده های غذایی مصرف کنیم و سالی یه بار واسه چکاپ پیش دندانپزشک بریم.

در مورد به کار گیری نخ دندون چه پیشنهاد ای دارین؟

یکی از محل هایی که پلاک تشکیل می شه و موهای مسواک هم به این ناحیه نمی رسد، بین دندون هاست. مخصوصا کسائی که دندون های نامرتب و به هم ریخته دارن یا پرکردگی های زیادی در دندون ها دارن. پس به کار گیری نخ دندون در سطوح بین دندانی پیشنهاد می شه.

جرم دندون با خمیر دندون مخصوص ورداشته می شه؟

خیر. جرم دندون فقط با جرمگیری برطرف می شه. خمیر دندون های سفیدکننده، فقط مواد ساینده بیشتری دارن که ممکنه به ساختار دندون آسیب بزنه. از خمیر دندون های مخصوص سیگاری ها هم نباید هر روز استفاده شه، چون این کار باعث ساییدگی زیادتر از اندازه و آسیب به مینای دندون می شه.

دندون دراوردن نوزاد چقدر زمان میبره؟

چیجوری جرم دندون رو در خونه بگیریم؟

جام جم آنلاین دندون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *