news

معاون اجرائی رئیس جمهور در نشست کارشناسان اقتصادی با مدیران رسانه ملی با اشاره به چگونگی ثبت نام مردم واسه دریافت یارانه نقدی گفت: آدمایی که خود رو نیازمند دریافت یارانه نقدی می دونن باید به صورت اینترنتی نام نویسی کنن.در روستاها هم افراد می تونن به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و هم اینکه شوراهای اسلامی مراجعه کنن .

محمد شریعتمداری در مصاحبه با واحد مرکزی خبر گفت: اگه قبل از این قرار بود قدم پایانی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در ۲ مرحله ورداشته شه، حالا دولت می خواد به دلیل بعضی موارد قدم پایانی رو درزمان چند سال برداره و در مدت طولانی تری حاملای انرژی رو به قیمت واقعی برسونه.

ایشون با تأکید بر اینکه زیاد شدن قیمت حاملای انرژی در سال آینده محدود هستش، اضافه کرد: واسه اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها لازم بود، هماهنگیای لازم با بخشای اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی رسانه ملی که مسئولیت تولید و پخش برنامه های جور واجور رو داره، انجام شه تا ضمن کمک به دولت در اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه، آگاهیای نیاز به مردم داده شه.

شریعتمداری با تشکر از برگزاری نشست مشترک مسئولان و برنامه سازان رسانه ملی با دست اندرکاران دولتی اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها، پیش بینی کرد با تصمیمات فکر کرده شده و هماهنگیای لازم، قدم دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها خوب ورداشته شه.

در این نشست علاوه واسه آقای ضرغامی رییس رسانه ملی، آقای صادق مشاور رسانه ای رییس جمهور و تعدادی از کارشناسان اقتصادی رسانه ملی هم حضور داشتن.

معاون اجرایی رییس جمهور هم اینکه بیان امیدواری کرد با اجرای مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها در سال ۹۳ مردم بتونن خدمات بهداشتی و درمانی مطلوب تری نسبت به سال ۹۲ دریافت کنن.

ایشون گفت: برخلاف همه تلاشهای نهادهای خدماتی و بیمه ای کشور بعضی قشرهای جامعه در شرایط مطلوبی زندگی نمی کنن و دولت در تلاشه در مرحله دوم قانون هدفمندسازی یارانه ها قدمی در جهت حل مشکلات و تأمین امنیت غذایی اقشار هدف برداره.

شریعتمداری اضافه کرد: هم اینکه تلاش شده در بخش حمل و نقل عمومی خدمات مطلوب تری ارائه شه.

معاون اجرایی رییس جمهور گفت: در قدم دوم اجرای قانون خوب هدفمندسازی یارانه ها به سرویس دهی بخش تولید، حمل و نقل، بهداشت و درمان و تأمین امنیت غذایی توجه بیشتری می شه که در قدم اول تا حدودی مغفول مونده بود.

ایشون درباره زمان شروع پخش پرسشنامه های مربوط به خواهندگان دریافت یارانه نقدی و مدت دریافت این سوال نامها گفت: براساس برنامه ریزیای انجام شده و قانون مصوب مجلس از بیستم فروردین ماه ۱۳۹۳ به صورت خود اظهاری آدمایی که خود رو نیازمند دریافت یارانه نقدی می دونن باید به صورت اینترنتی نام نویسی و درخواست خود رو ارائه کنن.

شریعتمداری گفت: نام نویسی از خواهندگان دریافت یارانه نقدی به صورت اینترنتیه و در روستاها هم افراد می تونن به دفاتر خدمات پست و پیشخوان دولت و هم اینکه شوراهای اسلامی محلی و فرمانداریها ، بخشداریها و استانداریها و مراکز کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و کافی نتا مراجعه کنن و فرصت کافی هم واسه این کار در نظر گرفته شده.

معاون اجرایی رییس جمهور با بیان اینکه نام نویسی براساس شماره ملی افراد هستش، اضافه کرد: از بیستم فروردین ۹۳ افراد تقاضا کننده دریافت یارانه نقدی که رقم اول سمت راست شماره ملی اونا صفره، واسه ثبت نام مراجعه می کنن.

ایشون گفت: روز ۲۱ فروردین هم افراد تقاضا کننده که اولین رقم سمت راست شماره ملی اونا عدد یکه نام نویسی می کنن و به همین ترتیب تا آدمایی که رقم سمت راست شماره ملی اونا ۹ه ادامه پیدا میکنه.

معاون اجرایی رئیس جمهور با بیان اینکه خواهندگان دریافت یارانه نقدی از منازل هم می تونن نام نویسی کنن گفت: ثبت نام این بار با ثبت نام دفعه قبل فرق داره و این دوره مختص کسانیه که نیازمند و تقاضا کننده دریافت یارانه نقدی هستن.

ایشون گفت: البته برخورداری مردم از خدمات به وجود اومده بوسیله اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها عمومیه مثل افراد غنی و کسائی که استطاعت مالی کافی ندارن مانند به کار گیری خدمات بهداشتی و درمانی.

شریعتمداری اضافه کرد: طبیعیه دولت در حد توان هم بر افزایش سطح خدمات مشمول بیمه کم کمکً خواهد اضافه کرد و هم پوشش بیمه همگانی رو گسترش میده و کلیه اقشار مردم رو که به هر دلیل از پوشش بیمه بهره مند نیستن از دریافت خدمات بیمه بهره مند میسازه.

ایشون با بیان اینکه با امید به اینکه این مرحله از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه بتونه نقاط مغفول در اجرای قانون نامبرده در دوره اول رو تا حدودی مهم بدونه و به توانایی اجرا درآورد، گفت: پایین بودن سطح قیمتای حاملای انرژی در کشور مصرف افراطی و غیر اصولی رو گسترش کرده و دامن می زنه و در شهر و داهات اسراف در مصرف این منابع فوق العاده س، البته در عین حال در بعضی نقاط با محدودیتای جدی روبروست.

ایشون اضافه کرد: شدت مصرف انرژی در کشور ما ۴ برابر دنیا و سرانه مصرف انرژی در کشور ما ۲ برابر اروپاست.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: البته این ضعفه بزرگ فقط به رفتار مصرفی مردم شریف کشورمون بر نمی شه بلکه به فناوری استفاده کرده در تولید و حمل و نقل و سیستمای گرمایش و سرمایش هم مربوط می شه و دولت هم در این مورد تکالیفی داره که باید به تکالیف قانونی خود بکنه و این کار مشترکیه که باید هر دو طرف پیش ببرن.

ایشون درباره کمک رسانه ملی به دولت گفت: رسانه ملی با تبیین اصل و ضرورت اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها که بیشترً محور اصلی اون به اصلاح قیمت حاملای انرژی برمیگرده می تونه کمک زیادی به اجرای مطلوب اون کنه.

شریعتمداری اضافه کرد: یکی از خدمات خوبی که صدا و سیما تا کنون انجام داده و با دقت بیشتری هم انجام میده اینه که اصلاح قیمت حاملای انرژی کاری لازم و کمکی بزرگ به اقتصاد کشوره.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: دولت می خواد در اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها برنامه ای میان مدت رو پیش گیرد و تا سالای آینده قیمت حاملای انرژی رو به ۹۵ درصد اندازه فوب خلیج فارس برسونه.

ایشون اضافه کرد: تشریح این روند از طرف اقتصاددانان، راه روشنی رو ترسیم می کنه که سرمایه گذاران تکلیف خود رو با فعالیت جور واجور کشاورزی، خدماتی، صنعتی و معدنی می دونن و میفهمن که در چه میدون ای و با چه شرایطی باید سرمایه گذاری کنن و با چه محدودیتایی مواجه هستن که گشایشی واسه رفع ابهاماتیه که سرمایه گذاران مدتهای مدیدیه با اون روبه رو هستن.

شریعتمداری اضافه کرد: تشریح مبانی نیامدن و ثبت نام نکردن آدما به طور عام از باب تشخیص استغناء مردم و جایگاه و منزلتی که دارن وقتی بدونن این منابع در محلای مناسبی هزینه و موجب افزایش سطح رفاه عمومی می شه و مخصوصا اگر این نیاز وجود نداشته باشه، واسه همه مردم خیلی با اهمیته.

ایشون تأکید کرد: توضیح اینکه منابع مازاد حاصل از ثبت نام نکردن مردم به خزانه و پس انداز دولت نمی ره بلکه به شکلی دیگه در بخش خدمات عمومی به راه مطلوب تری به مردم ارائه می شه هم مهم فراوانه.

معاون اجرایی رئیس جمهور گفت: تشریح همین مبانی بوسیله کارشناسانی که معتقد اینجوری هستن با به کار گیری توان رسانه ملی از کارهاییه که مورد انتظاره و بحمدا… صدا و سیما هم تا کنون در اجرای این هدف هم در مرحله اول و هم در مرحله دوم قدمای خوبی ورداشته و در ادامه هم همراه هستش.

ایشون درباره اینکه یافته های پرسشنامه ثبت نام مردمی چه وقتی اعلام می شه اضافه کرد: قرار نیس نتایجی اعلام شه، هر فرد نیازمند یارانه ای ثبت نام می کنه، بعد از اینکه کار ثبت اسمش تموم شد پیامکی براش فرستاده میشه و در شبکه ثبت نام شده سازمان هدفمندسازی یارانه ها قرار میگیره.

شریعتمداری گفت: در اجرای قانون، دولت مکلفه کم کم اطلاعاتی رو که ثبت نام کنندگان در اختیار قرار میدن با واقعیتایی که دولت از راه شبکه های جور واجور اطلاعاتی به اون دسترسی داره مقایسه کنه و اگه مخالف داشت نسبت به حذف و استرداد وجوه و جریمه افراد غیرواجد شرایط طبق قانون اقدام کنه.

ایشون اضافه کرد: آدمایی که اطلاعات نادرست ارائه کنن، سه برابر یارانه دریافتی جریمه می شن و طبیعیه که این موضوع در ادامه مسیره و در شروع فقط ثبت نام به صورت عادی و با اعتماد به اظهارات خواهندگان نیازمند انجام می شه و مقایسه راستی آزمایی مربوط به مراحل بعده که از راه نهادهای مربوطه کم کم صورت قبول می کنه.

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *