ColorectalCancer

روش جدید تست سرطان روده در منزل که به دنبال جهش DNA در مدفوعه بسیار مفیدتر از روش های قبلی آزمایش مدفوع واسه فهمیدن به سرطان رودهه. اما این روش جدید هم نمی تونه جای کولونوسکوپی رو بگیره.

جیمز لین میگه “این آزمایش جدید که کولوگارد نامیده می شه اسلحه جدیدی در انبار واسه تشخیص دادن سرطان رودهه”. جیمز لین استادیار دانشگاه در رشته بیماریهای روده و معده در comprehensive cancer centerه.

پیتر گلیر استاد مرکز پزشکی UCLA در سانتا مونیکا میگه “کولونوسکوپی هنوزم استاندارد طلایی ما هستش”. در کولونوسکوپی یه لوله روشن و انعطاف پذیر واسه آزمایش روده و راست روده استفاده می شه.

گالیر میگه سوالی که در مورد کولونوگارد باید جواب داده شه اینه که با وجود هزینه ۵۹۹ دلاری اون، روش موثری واسه تشخیص سرطانه یا نه؟

WebMD از هر دوی این کارشناسان -که در ساخت کولونوگارد موثر نبوده ان – و هم اینکه از بعضی از تست کننده گان این روش جدید سوالاتی رو پرسید.

طبق آمار American cancer society امسال در حدود ۱۳۷.۰۰۰ مورد مریض سرطان روده کوچیک و بزرگ با این روش شناسایی شدن. تشخیص خیلی زود احتمال زنده موندن بیماران رو زیاد می کنه.

این روش جدید چیجوری کار می کنه؟

کولونوگارد به دنبال جهشایی می شه که در رابطه با سرطان روده هستن و در خون اتفاق افتادن و یا DNA سلولهایی که وارد مدفوع شدن.

با این روش دیگه مجبور نیستین که رژیم غذایی سختی داشته باشین و یا قبل از آزمایش مقدار خیلی زیادی آب بخورین.

در این آزمایش دو کیت واسه تست دو نمونه از مدفوع به شما داده می شه که یکی واسه تست DNA و دیگری واسه تست خونه. این نمونه ها بعد واسه پردازش و آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شن و حدود ۲ هفته زمان میبره. دکتر شما یافته های آزمایش رو می بینه.

فرق این روش با دیگه روش های آزمایش مدفوع در چیه؟

دیگه روش های آزمایش مدفوع شامل تست خون مخفی در مدفوع (FIT) و تست ایمن شیمیایی مدفوعه. در این دو روش مقادیر بسیار کوچیک خون موجود در مدفوع که میشه از راه اونا سرطان روده رو تشخیص داد مورد آزمایش قرار می گیرن. این روشها کاری به آزمایش DNA ندارن.

طبق گزارش FDA، در مطالعه ای که ۱۰۰۰ نفر در اون شرکت داشتن، کولونوگارد نسبت به FIT موارد بیشتری از سرطان رو تشخیص داد – %۹۲ در مقابل %۷۴. کولونوگارد هم اینکه نسبت به FIT موارد بیشتری از رشد سلولهلی سرطانی رو تشخیص داد. تشخیص کولونوگارد %۴۲ بود در حالیکه FIT فقط %۲۴ از موارد رو تشخیص داد.

یکی از نکات ضعف کولونوگارد در ارائه یافته های درست آزمایش به بیمارانه(نتیجه منفی آزمایش). در مقایسه، درستی یافته های آزمایش با FIT مقدار %۹۵ به %۸۷ه.

این روش جدید جانشین روش های قبلی می شه و یا کمکی به روش های دیگه س؟

این روش ها جانشین روش های قبلی نمی شه بلکه فقط روش دیگه آزمایشه. اگه نتیجه آزمایش در کولونوگارد مثبت باشه مریض به کولونوسکوپی فرستاده می شه.

شرکت تولید کننده میگه این روش جدید واسه کسائی که احتمال دچار شدن به سرطان در اونا هست خوبه. یعنی کسائی که در گذشته خانوادگیشان آدمایی گرفتار به سرطان روده داشتن.

کارشناسان US.Preventive Service Task به افراد بین سنین ۵۰ تا ۷۵ سال که احتمال دچار شدن به سرطان روده در اونا متوسطه پیشنهاد می کنن که از روش های FOB و یا سیگمویدوسکوپی استفاده کنن.

فواصل وقتی پیشنهاد شده واسه آزمایش اینگونه س: هر ۵ سال سیگمویدوسکوپی و هر ۱۰ سال کولونوسکوپی باید انجام شه.

سوال دیگه در مورد کولونوسکوپی اینه که هر چند وقت یه بار باید آزمایش رو انجام داد؟ سازنده گان این روش جدید هنوز به این سوال پاسخی نداده ان.

سرطان

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *