low-back-pain

می تونه در حالتای جور واجور ظاهر شه و از یه درد مرده همیشگی تا یه درد شدید یهویی شما رو زمین گیر کنه. این درد دلایل متفاوتی داره و می تونه در اثر شکستی در ناحیه ستون فقرات، مریضی، آرتروز، دیسک کمر و … بروز کنه. خیلی از آدما به دلیل داشتن اضافه وزن دچار درد در ناحیه کمر می شن.

اگه شمام از درد کمر رنج می کشید، بدونین که تنها نیستین. از هر پنج نفر، چهار نفر درد کمر رو در برهه ای از زندگی تجربه می کنن و یکی از دلایل اصلی مراجعه آدما به دکتر رو میشه همین درد کمر شمرد.

 

خبر خوش آنجاست که خیلی از افراد با گذشتن چند روز و یا هفته دردشون بهبود میابد و احتیاجی به عمل جراحی ندارن. چیزی که بیشتر از هر درمانی لازم این دسته از افراده، روشای هدف دار کمکی خود شخصه که می تونه در بهبود شرایط اثر خوبی بزاره و از برگشت درد جلوگیری کنه.

 1. بیشتر تمرین کنین: اگه کمر شما درد می کنه، ممکنه به این فکر کنین که فعالیت خود رو کمتر کنین و بیشتر استراحت کنین. یه یا دو روز استراحت ممکنه درد شما رو کم کنه، اما مدت زمان بیشتر نمی تونه وضعیت رو بهتر کنه. کارشناسان می گن که تمرینهای سبک می تونه از اندازه التهاب کم کنه و تنش عضلانی رو کم کنه.
 2. مراقب وزنتون باشین: چندین کیلوگرم اضافه تر در ناحیه میانی بدن می تونه فشار مضاعفی رو به کمر شما وارد کنه، تلاش کنین تا از وزن ایده آلتان چهار کیلوگرم کمتر باشین، تا فشار روی کمر شما کمتر باشه.
 3. سیگار کشیدن رو متوقف کنین:سیگار کشیدن، جریان مواد معدنی لازم بدنتون رو به دیسکای بین مهرهای کمر کم می کنه و همین موضوع منتهی به افزایش درد در ناحیه کمر می شه.
 4. حالت خوابیدن:اگه زیادتر از اندازه دچار درد کمر میشین با دکتر خود درباره بهترین حالت خوابیدن صحبت کنین. خوابیدن به بغل، در حالتی که زانوهاتون رو به سمت سینه جمع کردین، بعضی وقتا از اوقات واسه افراد گرفتار به کمردرد پیشنهاد می شه. اگه علاقه دارین به پشت بخوابین، بهتره تا یه بالشت رو به زیر زانوهای خود بذارین و بالش کوچیکی رو هم در پایین ترین قسمت کمر (گودی کمر) خود بذارین. یادتون باشه که خوابیدن روی شکم می تونه فشار مضاعفی رو روی کمر شما وارد کنه.
 5. به حالت نشستن توجه کنین:بهترین صندلیا واسه نشستن، صندلیایی با پشتی صاف و بیرون زدگی واسه گودی کمر هستن. تلاش کنین زانوهاتون رو از باسن تون بالاتر نگاه دارین. اگه به مدت زیادی وایس تاده هستین، تلاش کنین تا سرتون رو بالا نگه دارین و شکمتون رو به داخل بگیرین. در مواقع نشستن تلاش کنین از چهار پایه واسه زیر پا استفاده کنین.
 6. مراقب بلند کردن اشیا باشین:واسه بلند کردن اشیا سنگین خم نشید. تلاش کنین تا زانوهای خود رو خم کرده و نیم خیز شید، شی مورد نظر رو نزدیک به شکمتون نگه دارین و به آرومی بلند شین. به بدن خود فشار نیارین و تا جای که می تونین به جای کشیدن وسایل سنگین، اونا رو هُل بدین.
 7. از پوشیدن کفش پاشنه بلند دوری کنین: کفشهای پاشنه بلند، نقطه ثقل بدن شما رو جابجا می کنن و عامل ایجاد فشار بیشتری به کمر هستن. تلاش کنین از کفشهایی با پاشنه سه سانتی متر استفاده کنین.
 8. شلوار تنگ نپوشید: شلوارهای تنگ حرکات شما رو محدود می کنن و شما خیلی راحت نمی تونین خم و راست شید و همین موضوع دلیل می شه تا فشاری زیادتر از اندازه به کمر شما وارد آید.
 9. کیف پولتون رو سبک کنین: نشستن روی یه کیف پر پول منتهی به بروز درد کمر می شه. تلاش کنین تا کیفتون رو خالی نگاه دارین و یا در وقتی که زیادتر از اندازه می شینین، اونو از جیب تون بیرون بیارین.
 10. کیف دستی مناسب رو انتخاب کنین: کیفی رو بخرین که بند بلندی داشته باشه و بتونه تا بالای سرتون برسه. بهتره تا از مدل کیفای پستچی بخرین و بند اونو روی شونِه مخالف بذارین، تا وزن اون در بدنتون پخش شه و فقط به یه نقطه از بدن فشار وارد نشه. زمانیکه کیف سنگینی رو با دست و بدون بند حمل می کنین، تلاش کنین تا هر چند وقت یه بار، دستتون رو عوض کنین و از قرار دادن بار زیادتر از اندازه تو یه سمت از بدنتون دوری کنین. هر چند وقت یه بار، کیفتون رو خالی کنین و وسیله های غیر لازم رو از اون بیرون بیارین.
 11. کمربندها رو از یاد ببرین: واسه کمر، تعداد زیادی کمربندهای طبی در بازار هست، اما بیشتر اونا واسه دوران نقاهت بعضی از عملای خوبه و هنوز ثابت نشده که اونا واسه دردهای شدید کمر به درد بخور هستن.

درد کمر کمردرد

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *