داشتن شغل مناسب و داشتن روابط کاری خوب، آرزوی هر فردیه اما بعضی وقتا به دست آوردن این شغل به اندازه راضی نگه داشتن کارفرما مشکل نیس!

در واقع ورود و باقی موندن تو یه موسسه، کارخانه، شرکت و هر محیط کاری دیگری، علاوه بر اینکه به تواناییای خاص و متناسب با اون نیاز داره، بلکه نیازمند هوش، سیاست کاری درست و نشون دادن تواناییای فردیه.

بعضی وقتا تصور می کنیم همین که کار خود رو بدون مشکل انجام می دیم کافیه اما در دنیایی که تناسبی بین نیروی متخصص و کار مناسب وجود نداره.

رعایت نکات زیر می تونه در حفاظت از موقعیت شغلی بسیار به درد بخور واقع شه:
 

۱- اولویتای رئیس خود رو اولویت خود بدونین

خود رو با اهداف و ارزشای کارفرما و موسسه تطبیق بدید و اونا رو در تموم کارای خود مورد به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین.

۲- ملاکای آزمایش رو شناسایی کنین

شما باید بدونین که از دید مدیریت دقیقا کدوم مهارت ها، رفتارها و فضائل شما مورد قضاوت قرار گرفته و تشویق می شه، بعد مانند لیزر روی اونا متمرکز شید.

۳- قابل اطمینان باشین

چیزی که رو که گفتین، انجام بدین. حتی طوری بهتر از اون! اگه کمتر قول بدین و بیشتر عمل کنین خیلی بهتره تا اینکه قولای زیادی بدین اما به اونا عمل نکنین.

۴- پر از انرژی مثبت باشین

شما نباید شخص غرغرو و نالان شرکت بوده و راهکارهای رئیس یا موسسه رو زیر سوال ببرین. شما باید تشویق کننده و الهام بخش باشین، کسی که همه دوست دارن در کنار ایشون کار کنن. بذارین همه با دیدن شما انرژی مثبت بگیرن.

۵- کارفرمای خود رو بهتر از چیزی که هست نشون بدید

کار خودرا به موقع و به حرفه ای ترین روش ممکن انجام بدین. اون دسته از ایده های رئیس خود رو که می تونن به اون و بخش مربوط به ایشون کمک کنن عملی ساخته، مسئول استفاده کرده شدن اونا باشین، رئیس تون اینا رو عالی می بینه!

۶- به روشنی اشتباه خود رو قبول کنین

هنگام بروز اشتباه و توضیح دادن درباره اون به جای پرداختن به چیزی که غلط انجام دادین، بر چیزی که آموخته اید تمرکز کرده و مسئولیت خطای خود رو قبول کنین. مثلا به جای گفتن اینکه «نباید نسبت به نظرات کاربران بی توجه می ماندم.» به رئیس خودتون بگید: «به نظرم اگه مستقیما با کاربران صحبت می کردم بهتر بود.»

۷- نشون بدید که منظم عمل میکنین
قبل از ترک محل کار خود، واسه روز بعد برنامه ریزی کنین. وظایف خود رو به نسبت فوریت و اهمیت دسته بندی کنین و با خود قرار بذارین که دست کم دو مورد اول فهرست خود رو حتما انجام بدین.

۸- وقت شناس باشین

حضور به موقع و حتی زودتر بر سر کار و یا در جلسات، نشون علاقه مندی، قابل اطمینان بودن و توانایی شما در اداره موثر زندگی تونه و تاثیر فوق العاده ای بر جذب سمتای بالاتر داره.

۹- کاربلد باشین

واسه جواب هر سوال یا حل هر مشکلی سراغ رئیس نرید. تا امکان داره اول خوب به اون فکر کنین و اگه باید مشکلی رو به رئیس گزارش بدید، چند راه حل هم واسه اون پیشنهاد کنین.

۱۰- افقای خود رو گسترش بدید

از دوره های آموزشی موسسه استفاده کنین و واسه شرکت در پروژه هایی که متفاوت از تجربیات و امور روزمره شماس، داوطلب شید.

۱۱- از اخبار حرفه خود باخبر باشین

با مطالعه مجلات و نشریات مربوط به حرفه خود و شرکت در جلسات، سمینارها و نمایشگاه های مربوطه، همیشه از آخرین رویدادهای حرفه خود باخبر باشین.

۱۲- اطلاعات عمومی به روزی داشته باشین

در مورد اطلاعات عمومی، حقوقی و پیشرفتای زمینه کاری خود اطلاعات کسب کرده، مهارتای خود رو تقویت کرده و همیشه به دنبال کسب مهارتای تازه باشین.

۱۳- مؤدب باشین

احترام و صداقت خود رو به کارفرمای خود نشون بدید و از اون در مقابل بقیه هم با احترام یاد کرده یا دست کم پشت سر اون بدگویی نکنین.

۱۴- انعطاف پذیر باشین

تغییرات ناگزیر رخ میدن و موسسات جور واجور به آدمایی نیاز دارن که بتونن با شرایط تازته همراه شن. آدمای غیرمنعطف خیلی زود می شکنن.

۱۵- به سلامت خود اهمیت بدید

وقتی که ضعیف و ضعیف باشین، خلاقیت و کارآیی شما هم تحت تاثیر قرار گرفته و موقعیت شما رو به خطر میندازه. همیشه سالم و سرحال به بقیه ایده های نو بدید.

۱۶- زندگی خصوصی خود رو پشت در محل کار بذارین

همکاران شما روانکاو نیستن و بیان مشکلات خصوصی نه فقط به شما کمکی نمی کنه، بلکه موجب افت بازدهی می شه. این کار اعتبارتان رو خدشه دار ساخته و روابط کاری تون رو نابود می کنه.

۱۷- بیشتر از وظایف مشروحه خود توانایی داشته باشین

وظایف کوچیک اما متفاوتی برعهده بگیرین، در مواقع لازم ساعات بیشتری به کار بپردازید و هیچوقت به رئیس تون نگید: «این کار در بخش وظایف من نیس.»

۱۸- عضوی از تیم باشین

به رئیس و همکاران خود نشون بدید که قلبا خیرخواه اونا هستین و هر زمان که لازم باشه آماده همدلی و کمک شون هستین.

۱۹- بعضی وقتا استراحت کنین

زندگی متعادل و ذهنی شفاف می تونه انرژی و روشن بینی شما رو زیاد کنه، پس وقتی رو به استراحت بپردازید.

۲۰- ظاهر و رفتاری مثال زدنی داشته باشین

هیچوقت نذارین کسی تصور کنه که به زور کار می کنین، بلکه باید طوری رفتار کنین که انگار واسه حضور در محل کار اشتیاق فراوون دارین و از شغل خود هم بسیار راضی هستین.

با مورد توجه داشتن این نکات می تونین امیدوار باشین که بودن یا نبودن شما در شرکت واسه رئیس تون مهمه. من واسه رئیسم مهم هستم، شما چیجوری … ؟

جلب توجه رئیس

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *