افزایش کارایی در منزل

پیش بردن کارای روزانه با وجود فرزندان، نیازمند برنامه ریزی بهتر و منظمه که در این مقاله دربارش صحبت می کنیم:

به گزارش آلامتو به نقل از پروشات؛ اگه برنامه ریزی مناسبی داشته باشین می تونین تموم کارا رو انجام بدین و درکنار اون واسه فرزندان تون هم وقت بذارین. فقط باید به مسائل جور دیگری نگاه کنین. دراینجا ۵ پیشنهاد براتون آوردیم:

۱. قبل از فرزندان تون از خواب بیدار شده و ۵ دقیقه واسه خودتون کاری انجام بدین

اگه دارای بچه باشین میدونید که داشتن وقتی واسه خود چقدر باارزشه، چون حتی اگه به حموم برید بازم کسی مزاحم تون می شه. اگه می خواین ۵ دقیقه زمان واسه خودتون داشته باشین پس قبل از فرزندان تون بیدار شده و واسه خودتون کاری انجام بدین. در تنهایی یه فنجون قهوه بخورین، کتاب یا مجله بخونین و از تنهایی خود لذت ببرین. هرکاری که دوست دارین، همون رو انجام بدین.

دراین زمان که واسه خودتونه لازم نیس کارای خونه رو انجام بدین تا اندازه عملکردتون زیاد شه. بعد با آرامش خاطر روز خود رو شروع کرده و حتی در برخورد با فرزندان تون هم صبورتر هستین. این رو هم بدونین که حتما نباید همیشه زودتر از فرزندان خود بیدار شید، اما اگه تونستید به زحمتش می ارزه.

این کار اونقدر واسه شما لذت بخش هستش که روزای بعد زودتر بلند میشین.

۲. هر روز زمان خاصی رو واسه فرزندان تون صرف کنین

اگه شاغلین پس میدونید که در مورد فرزندان تون وظایف بیشتری دارین. قبل از خارج شدن از خونه باید انا رو آماده کنین، شام حاضر کنین، در انجام تکالیف شون کمک کنین، و یا اونا رو حموم کنین. پس این یه وقتی که صرف انا می شه، باکیفیت نیس.

به برنامه تون نگاهی بندازین و ببینین که چه وقتی رو می تونین با فرزندان خود بگذرونین که کار دیگری نداشته باشین. همون زمان رو واسه توجه کردن به فرزندان خود، انتخاب کنین.

بین وقتی که به خونه می رسید و شام حاضر می کنین، نیم ساعت وقت دارین؟ یا ۲۰ دقیقه بعد از شام؟ نظرتون درباره اون ۱۰ دقیقه ای که اونا صبحونه می خورن، چیه؟ هر وقتی که انتخاب کردین، باید در اون زمان بر فرزندان تون تمرکز کنین، نه اینکه تلویزیون تماشا کنین، با گوشی موبایل مشغول شید یا کارای دیگه انجام بدین. همه ان کارا رو کنار گذاشته و واسه فرزندان تون وقت مفیدی صرف کنین.

این کار به نظر آسون می رسه اما کار مشکلیست.

۳. اگه کاری واسه انجام دادن هست (و می تونین همون لحظه اونو انجام بدین) پس اونو انجام بدین

اگه در کنار فرزندان خود هستین اما وقت مفیدی سپری نمی کنین، اگه کاری هست فکر نکنین چون در کنار فرزندان خود هستین  نمی تونین اونو انجام بدین. شما وقت مفیدی با انا گذرونده اید، پس اگه حالا کاری انجام بدین اتفاقی نمیفته.

اگه کارا رو به سرعت انجام بدین روی هم انباشته نمی شن. درنتیجه عملکردتون در خونه افزایش پیدا می کنه. بااین کار نه فقط به وظایف دیگرتون هم می رسید، بلکه با کوهی از کارای انجام نشده مواجه نمی شین.

۴. اگه کاری واسه انجام دادن هست و شما نمی تونین همون لحظه اونو انجام بدین، زمان خاصی واسه انجام دادن اون انتخاب کنین

ممکنه خیلی از کارا رو نتونین همون لحظه انجام بدین. اشکالی نداره، اما تا وقتی که همیشه انا رو به تاخیر نندازین. این کار اشتباست و واسه والدین “بعدا” هیچوقت نمیاد. باید زمان مشخصی واسه انجام اون انتخاب کرده و واسه انجام ان برنامه ریزی کنین.

همین که چیزی رو میبینین یا به اون فکر می کنین، در تلفن خود یه اخطار تنظیم کنین. وقتی رو واسه انجام اون انتخاب کنین که واقعا بتونین اونو انجام بدین. بعد زنگ اخطار انجام کار رو به شما یادآوری می کنه. پس نگران فراموش کردن اون نباشین.

۵. ببینین که کارای خونه رو در زمان مناسب انجام می دین یا خیر

فقط به این خاطر که همیشه کاراتون رو در زمان خاصی انجام دادین، برنامه ریزی نکنین. از خودتون سوال کنین که اون زمان بهترین فرصت واسه انجام اون هستش یا خیر؟ می تونین اون کار رو در زمان دیگری انجام داده و ان فرصت رو واسه فرزندان تون صرف کنین؟

من همیشه آخر هفته به خرید میرم. چند روز پیش فهمیدم که اگه روز دیگری به خرید بروم، میتونم صبح جمعه رو با با خونواده بگذرونم. مجبور نیستم که هر جمعه ساعت ۷  از خونه خارج شوم، فقط به خاطر این که خرید رو انجام دهم و تا قبل از نهار وقت بیشتری واسه خود داشته باشم. میتونم عصر که بچه ها خواب هستن به خرید بروم. در نتیجه ۲ ساعتی رو که باید با فرزندانم بگذرونم به هدر نداده ام. تا قبل از این هیچوقت از خودم نپرسیده بودم که میتونم این زمان رو تغییر دهم یا خیر.

این تغییرات کوچیک می تونن تاثیر بزرگی روی زندگی روزانه تون داشته باشن. این پیشنهادها رو انجام داده و تغییرات رو ببینین.

هدف از زندگی چیه و واسه چه هدفی باید زندگی کنین؟

چیجوری ترس از نا امید کردن بقیه رو از بین ببریم؟

پروشات

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *