ریزش مو مشکلیه که همه افراد رو در همه سنین درگیر می کنه. علل ریزش مو کمبود مواد مغذی، نبود تعادل هورمونی، استرس، به کار گیری مدل موهای ناجور و اجناس موی شیمیایی و ژنتیک هستن.

اگه می خواین موهای بلند قشنگتر و پرپشت داشته باشین می تونین از روشای خونگی و مواد طبیعی واسه تقویت و استفاده کنین.

در نظر داشته باشین که هر کدوم از این روش ها در افراد جور واجور یافته های متفاوتی داره و ممکنه چند هفته تا چند ماه طول بکشه تا نتیجه دلخواه رو به دست بیارین.

مقالات در رابطه

تقویت و رشد سریع مو با روغن کرچک

روغن کرچک دارای اسیدهای چرب امگا ۹ و ویتامین E هستش و باعث تقویت و افزایش رشد مو می شه. روغن کرچک علاوه بر اینکه رطوبت مو رو تامین می کنه باعث پرپشت شدن و درمان عفونت پوست سر می شه.

مقداری روغن کرچک رو گرم کنین و روی پوست سر و موها ماساژ بدین، بذارین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

اگه می خواین سریع تر نتیجه بگیرین چهار قطره اسانس رزماری رو با روغن کرچک مخلوط کنین.

تقویت و رشد سریع مو با روغن زیتون

روغن زیتون به دلیل وجود مواد مغذی باعث تقویت و افزایش رشد مو می شه علاوه بر این ریزش مو رو کم می کنه.

مقداری روغن زیتون رو گرم کنین و روی موها و پوست یر خود ماساژ بدین بذارین یه شب بمونه و صبح روز بعد با آب و شامپو بشورید.

در روشی دیگه مقداری روغن زیتون رو با روغن نارگیل یا روغن کرچک ترکیب کنین و روی موها و پوست سر ماساژ بدین بذارین یه شب بمونه و صبح روز بعد با آب و شامپو بشورید.

یکی دیگه از روشای طبیعی واسه تقویت و رشد سریع مو اینه که ۳ قطره سدر، ۲ قطره آب لیموترش تازه و ۳ قطره رزماری رو به ۲ قاشق غذاخوری روغن زیتون اضافه کنین و به مدت یه ساعت موها و پوست سر رو با اون ماساژ بدین و بعد با آب و شامپو بشورید.

تقویت و رشد سریع مو با شیر نارگیل و روغن نارگیل

روغن نارگیل و شیر نارگیل شامل ویتامین B، C و E و هم اینکه کلسیم، منیزیم، آهن، فسفر، سلنیوم و بقیه مواد مغذی دیگه هستن که موهای شما رو تغذیه کرده و باعث رشد مو و جلوگیری از ریزش مو می شن.

پوست سر خود رو با شیر نارگیل ماساژ بدین و بذارین نیم ساعت بمونه بعد اونو با آب گرم بشورید.

یه چهارم فنجون شیر نارگیل، روغن نارگیل و ژل آلوئه ورا رو ترکیب کنین و روی موا بمالید، این روش باعث رشد سریع موها می شه.

ماسک تغذیه کننده مو با روغن نارگیل

شیر نارگیل رو با آووکادو، روغن نارگیل و عسل ترکیب کنین و از اون واسه تغذیه مو استفاده کنین.

تقویت و رشد سریع مو با روغن بادام تلخ و شیرین

روغن بادام تلخ و شیرین واسه افزایش رشد مو و داشتن موهای سالم و پرپشت به درد بخور هستن، هم اینکه روغن بادام موها رو صاف و شفاف کرده و از ریزش مو جلوگیری می کنه.

روغن بادام رو با زرده تخم مرغ، روغن اسطوخودوس و روغن جوجوبا ترکیب کرده و روی پوست سر و موها ماساژ بدین.

در روشی دیگه مقدار مساوی روغن کرچک و روغن بادام رو با هم ترکیب کنین و روی موها و پوست سر بمالید، بذارین ۱۵ دقیقه بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

تقویت مو با رزماری

رزماری یه گیاه عالی واسه نقویت و رشد موه، رزماری واسه افزایش رشد مو، تقویت ریشه مو و نابود کردن شوره سر به درد بخوره و علاوه بر این محتوای گوگرد و سیلیکا در رزماری واسه جلوگیری از ریزش مو به درد بخوره.

دو قطره روغن رزماری رو با دو قاشق روغن زیتون یا نارگیل ترکیب کنین و اونو روی مو و پوست سر خود ماساژ بدین، بذارین نیم ساعت بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

در روشی دیگه مقداری رزماری رو در دو فنجون آب گرم بریزین و بذارین پنج دقیقه بمونه و بعد از این ترکیب واسه شستشوی موهای خود استفاده کنین.

شما می تونین این روش ها رو چندین بار در هفته استفاده کنین.

تقویت موهای سر با روغن مشکی دانه

روغن مشکی دانه واسه تقویت و افزایش رشد مو به درد بخوره، هم اینکه روغن مشکی دانه از سفید شدن مو، ریزش مو و طاسی جلوگیری می کنه.

مقداری روغن مشکی دانه رو روی پوست سر و موهای خود ماساژ بدین، بذارین نیم ساعت تا یه ساعت بمونه و بعد با آب و شامپو شستشو بدین.

در روشی دیگه یه قاشق غذاخوری روغن مشکی دانه رو با یه قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب کنین و اونو روی پوست سر و موها ماساژ بدین، بذارین نیم ساعت تا یه ساعت بمونه و بعد با آب و شامپو شویید.

تقویت و افزایش رشد مو با روغن فندق

روغن فندق واسه تقویت موای خشک و آسیب دیده و افزایش رشد مو به درد بخوره.

مقداری روغن فندق رو روی پوست سر و موا ماساژ بدین، بذارین یه شب بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

در روشی دیگه ۲ قاشق غذاخوری پودر فندق رو با ۲ تخم مرغ ترکیب کنین و اونو روی موها بمالید، بذارین ۲۰ دقیقه بمونه و بعد با آب گرم و شامپو خوب بشورید.

رشد سریع مو با روغن کنجد

روغن کنجد از جمله مواد طبیعی به درد بخور واسه تقویت مو، حفظ رنگ طبیعی موها، درمان شپش مو، شوره سر و درمان خشکی و شکنندگی موهاه.

۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد رو با ۲ قاشق غذاخوری روغن بادام ترکیب کنین و با نوک انگشتان روی پوست سر و موا ماساژ بدین، موها رو با یه هوله گرم بپوشونین و بعد از ۳۰-۴۰ دقیقه اونو با آب و شامپو بشورید.

در روشی دیگه ژل آلوئه ورا تازه رو با ۲ قاشق غذاخوری روغن کنجد ترکیب کنین و روی موها ماساژ بدین، بذارین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

تقویت و رشد سریع مو با شنبلیله

شنبلیله غنی از پروتئینه که موهای شما رو تقویت کرده و باعث افزایش رشد مو می شه.

یه فنجون دانه های شنبلیله رو به مدت چهار ساعت در آب خیس کنین و بعد در مخلوط کن بریزین، روغن نارگیل رو به اون اضافه کنین و قبل از حموم این ترکیب رو روی موهای خود بمالید، بذارین یه ساعت بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

این روش رو دو تا سه بار در هفته تکرار کنین.

رشد دوباره مو با لیمو ترش

لیموترش غنی از ویتامین C و ویتامین B، اسید فولیک و بقیه مواد مغذیه که علاوه بر افزایش رشد مو، موها رو صاف و براق می کنه.

آب نصف لیموترش تازه رو با دو قاشق روغن نارگیل یا روغن زیتون ترکیب کنین و اونو روی مو و پوست سر خود بمالید، بذارین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

این روش درمانی رو دو بار در هفته تکرار کنین.

افزایش رشد موی سر با چای سبز

چای سبز شامل آنتی اکسیدانای فراوانیه که واسه تقویت و رشد سریع مو به درد بخور بوده و واسه کاهش ریزش مو، درمان شوره سر و داشتن موهای سالم به شما کمک می کنه.

تقویت مو با عسل

عسل به عنوان یه مرطوب کننده طبیعی موی سر شناخته می شه که از ریزش مو و شوره سر جلوگیری کرده و باعث تقویت و رشد سریع موی سر می شه.

نصف یه فنجون عسل رو با ۱/۴ فنجون روغن زیتون ترکیب کرده و کمی گرم کنین، اونو روی موهای خود ماساژ بدین و بذارین نیم ساعت بمونه بعد با آب سرد و و شامپو بشورید.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که تقویت مو با عسل و دارچین، تقویت مو با پیاز و عسل و تقویت مو با موم عسل کارآیی بیشتری داره.

تقویت و رشد مو با آلوئه ورا

آلوئه ورا شامل آنزیمای پروتئولیتیک، پروتئین، ویتامینا و مواد معدنیه که سلولای آسیب دیده در پوست سر رو درمان کرده و باعث افزایش رشد مو می شه.

یه فنجون ژل آلوئه ورا تازه رو با ۲ قاشق غذاخوری روغن کرچک ترکیب کنین و اونو روی پوست سر و موهاتون بمالید، بذارین یه شب بمونه و صبح روز بعد با آب سرد و شامپو بشورید.

از این روش یه یا دو بار در هفته استفاده کنین.

تقویت و رشد سریع مو با آب پیاز

به کار گیری آب پیاز یه روش طبیعی واسه رشد و تقویت موه، گوگرد موجود در پیاز به کاهش ریزش مو کمک می کنه علاوه بر این خواص ضد باکتریایی پیاز عفونتا رو که از رشد مو جلوگیری کرده نابود می کنه و شوره سر رو درمان می کنه.

یه تیکه پنبه رو به آب پیاز آغشته کنین و روی پوست سر و موها بمالید، بذارین یه ساعت بمونه و بعد با آب گرم و شامپو بشورید.

از این روش هر روز استفاده کنین تا به نتیجه دلخواه برسین. (در بعضی منابع آب پیاز یکی از بهترین روشای خونگی واسه رشد سریع مو تو یه هفته س.)

رشد سریع مو با آب برنج

آب برنج واسه تقویت و رشد سریع مو، درمان ریزش مو و واسه صاف و براق شدن مو به درد بخوره.

مقداری آب برنج رو با چند قطره روغن رزماری ترکیب کنین و اونو روی موهای خود بمالید و ۴ تا ۵ دقیقه موها رو ماساژ بدین بذارین ۲۰ دقیقه بمونه و بعد با آب بشورید.

از این روش یه بار در هفته استفاده کنین.

رشد سریع مو با آب سیب زمینی

سیب زمینی شامل ویتامین B، ویتامین C، روی، نیاسین و آهنه که فولیکولای مو رو تقویت کرده و باعث افزایش رشد مو می شه، هم اینکه از شوره سر و ریزش مو جلوگیری می کنه.

آب یه سیب زمینی رو بگیرین و اونو ۵ تا ۱۰ دقیقه روی موها ماساژ بدین، بذارین ۱۵ دقیقه بمونه و بعد با آب ولرم بشورید.

در روشی دیگه آب سیب زمینی، زرده تخم مرغ و عسل رو با هم ترکیب کنین و اونو روی پوست سر و موها بمالید، بذارین نیم ساعت بمونه و بعد با آب سرد شوییدو

این روش ها رو یه بار در هفته انجام بدین.

تقویت و رشد دوباره موی سر با حنا

حنا دارای مواد مغذی فراوانیه که پوست سر رو تقویت کرده، باعث تقویت و رشد سریع مو شده و ریزش مو و شوره سر رو درمان می کنه.

نصف فنجون پودر حنا رو با ۱/۴ فنجون آب گرم و روغن نارگیل ترکیب کنین و بذارین ۱۲ ساعت بمونه، بعد این مخلوط رو روی موها بمالید و بذارین یه ساعت بمونه بعد با آب و شامپو خوب بشورید.

از این روش یه بار در ماه استفاده کنین.

تقویت و رشد سریع مو با قهوه

تحقیقات نشون داده که قهوه می تونه باعث افزایش رشد مو شه.

قهوه رو دم کنین، موها رو خوب با آب و شامپو بشورید و بعد قهوه دم شده رو روی موها بریزین و خوب ماساژ بدین و ۲۰-۶۰ دقیقه بذارین روی موها بمونه و بعد با آب بشورید.

به این موضوع دقت لازم رو به عمل بیارین که قهوه رنگ مو رو تغییر میده اگه می خواین رنگ مو تغییر نکنه پس از ماساژ سریع با آب بشورید.

تقویت مو با دارچین

دارچین یه گیاه دارویی به درد بخور واسه جلوگیری از ریزش مو و افزایش رشد موه.

نصف فنجون روغن زیتون گرم شده رو با ۱ قاشق چایخوری دارچین و ۱ قاشق چای خوری عسل ترکیب کنین و اونو روی موها بمالید، بذارین دست کم ۱۵ دقیقه بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

از این روش یه بار در هفته استفاده کنین.

رشد سریع مو با سیر

سیر دارای مقادیر بالای گوگرده که واسه تقویت و رشد سریع مو به درد بخوره.

قبل از خواب یه عدد سیر رو روی پوست سر و موها بمالید، بعد از یه ساعت سرتون رو با روغن زیتون ماساژ بدین و بذارین یه شب بمونه، صبح روز بعد موهاتون رو با آب و شامپو بشورید.

رشد سریع مو با مایونز

سس مایونز به دلیل وجود ویتامینا و مواد مغذی می تونه باعث تقویت مو و افزایش رشد مو شه.

یه فنجون سس مایونز رو روی پوست سر و موها ماساژ بدین، سر خود رو با یه هوله بپوشونین و بذارین ۲۰ دقیقه روی مواه بمونه بعد با آب گرم و شامپو بشورید.

اگه موی نرمال دارین این روش یه بار در ماه استفاده کنین و اگه موهاتون خیلی آسیب دیده باشه این روش یه بار در هفته به کار ببرین.

تقویت و رشد سریع مو با زغال به روش هندیا

کربن فعال موجود در زغال چوب می تونه باعث افزایش رشد مو شده و از ریزش مو جلوگیری کنه، هم اینکه زغال به شما کمک می کنه تا موهای بلند و سالم تری داشته باشین.

یه فنجون آب گرم، ۱ قاشق چایخوری نوشابه گازدار و ۱/۴ قاشق چایخوری زغال چوب رو ترکیب کنین و اونو به مدت ۵ دقیقه روی موها ماساژ دهیدو بعد با آب بشورید.

در روشی دیگه پودر زغال چوب و روغن نارگیل رو با هم ترکیب کنین و روی موها بمالید، بذارین یه ساعت بمونه و بعد با آب و شامپو بشورید.

تقویت و رشد سریع مو با وازلین

وازلین می تونه واسه درمان موهای خشک به درد بخور باشه و باعث تقویت و رشد سریع موها شه.

شب قبل از خواب مقداری وازلین رو روی پوست سر و موهای خود ماساژ بدین، بذارین یه شب بمونه و روز بعد با آب و شامپو بشورید.

تقویت و رشد سریع مو با مواد غذایی

همونطور که میدونید مواد غذایی واسه تقویت و افزایش رشد موها لازمن، از مواد غذایی به درد بخور واسه تقویت مو میشه به گردو، تخم کتون، مرکبات، توت فرنگی، فلفل قرمز، آجیل، برنج قهوه ای و جو، سبزیجات خام و میوه ها اشاره کرد.

هم اینکه گلاب، گیاته گزنه، گل ختمی، گل بابونه و گل سرشور واسه تقویت و افزایش رشد مو به درد بخور هستن.

روشای طبیعی و خونگی واسه افزایش رشد موهای سر

به صورت میانگین، مو در هر ماه حدود ۱.۲ سانتی متر بلند می شه، سلامت عمومی بدن، رفاه و عوامل ژنتیکی بر سرعت رشد مو تاثیر مستقیم می ذارن.

اما شما می تونین با داشتن یه رژیم غذایی مناسب و مراقبت از موها رشد اونا رو بهتر کنین، هم اینکه بعضی از گیاهان هم می تونن باعث رشد سریع تر موهای شما شن.

۱. یه رژیم غذایی سالم رو دنبال کنین

داشتن رژیم غذایی شامل پروتئین و ویتامینا و مواد معدنی حیاتی واسه رشد موهای لازمه. انتخاب مواد غذایی دارای مقادیر بالای ویتامینای A، B، C و E، آهن، روی، مس، منیزیم و سلنیوم و مخصوصا، ویتامین ب کمپلکس باعث رشد سریع موهای شما می شه.

پس به کار گیری غذاهایی مانند دانه غلات، اسفناج، کلم بروکلی، فلفل، کلم، جعفری، گریپ فروت، آووکادو، نون قهوه ای، نون جو و یونجه رو در رژیم غذایی خود بذارین. آب میوه ها و سبزیجاتی مانند پرتقال، گریپ فروت، هویج، چغندر و آب کاهو واسه رشد سریع مو به درد بخور هستن.

مواد غذایی شامل امگا ۳ از جمله دانه های کتون، گردو، لوبیا و روغن زیتون هم واسه رشد مو به درد بخور هستن، چون حدود ۳٪ از تارهای مو از اسیدهای چرب امگا ۳ تشکیل شدن.

کمبود مواد مغذی از جمله ویتامین E می تونه باعث نازک شدن و ریزش مو شه.

۳. پوست سر رو ماساژ بدین

ماساژ موجب افزایش جریان خون به سمت پوست سر شده و همین فولیکولای مو رو تحریک می کنه.

واسه این منظور روغن گرم شده رو به موهای خود بمالید. بعد انگشتان دست خود رو به مدت سه تا پنج دقیقه به صورت دایره ای روی پوست خود بمالید.

پس از اون موهای خود رو بشورید.

۴. موهای خود رو به سمت بالا و پایین بچرخونین

این یه روش بسیار موثر واسه رشد سریع موه واسه این کار فقط کافیه روزانه دو تا چهار دقیقه موهای خود رو به سمت بالا و پایین بچرخونین.

این کار گردش خون بهبود پیدا کرده و رشد مو زیاد می شه.

۵. استرس نداشته باشین

استرس یکی از مهمترین عوامل ریزش موه. استرس می تونه چرخه طبیعی مو رو دچار مشکل کنه.

واسه مدیریت استرس، می تونین از مدیتیشن، تمرین تنفس یا بقیه تکنیکای آروم سازی استفاده کنین.

مکمل و ویتامینای گیاهی استفاده کنین

علاوه بر داشتن یه رژیم غذایی مناسب، می تونین مکملایی مانند اسید فولیک، بیوتین، جلبک دریایی، روغن ماهی، روغن زیتون و جینسنگ رو که باعث افزایش رشد مو می شن استفاده کنین.

بدن خود رو از نظر دچار شدن به بیماریا بررسی کنین

اگه شما گرفتار به مشکلات تیروئید، نبود تعادل هورمونی و مریضی طولانی یا عفونت شدید باشین تلاش واسه افزایش رشد مو بی نتیجه می مونه.

بعضی از داروها مانند قرصای ضد بارداری، بتا بلوکرها، استروئیدهای آنابولیک، داروهای ضد افسردگی و ضد بستن می تونن باعث ریزش مو شن.

عفونتای پوستی و درماتیت سبوره باعث مسائلی مانند سرگیجه ناچیز و ریزش مو می شن.

ویتامینای ضد ریزش مو

به چه دلیل موهایم می ریزه؟ ۶ دلیل اصلی ریزش مو

دسته‌ها: علمی-آموزشی

0 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *