روش های صحیح درس خواندن برای کنکور

خیلی از دانشجویان از همون دوران ابتدایی به دنبال روش درست یادگیری و درس خوندن بوده ان. از راه هایی مانند نگهداشتن گرفته تا نگه داشتن خود تو یه اتاق ولی اینجا روش های موثری واسه مطالعه آورده شده.

به گزارش آلامتو به نقل از ایسنا؛ تازگیا روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی اعلام کرده خیلی از این عادت های مطالعه هیچ توجیه علمی ندارن حتی بعضی از این روش ها تاثیری برخلاف دلایل و خیالات موجود دارن.

در ادامه بعضی از راه های موثر مطالعه و یادگیری رو مرور می کنیم:

  1. تغییر متناوب مکان مطالعه و درس خوندن:

با اینکه خیلی از دانشجویان به مطالعه در کتابخونه شدیدا فکر میکنن، اما محققان علم درک می گن تغییر متناوب محیط مطالعه واسه یادگیری بسیار موثره. چون که حافظه آدم براساس موقعیت و مکان شکل می گیرد در نتیجه تغییر محیط مطالعه، اندازه نگهداشتن چیزایی که یاد گرفته اید رو زیاد می کنه.

  1. مطالعه و انجام تکالیف گروهی:

هیچ وقت قدرت همکلاسان و هم گروه های خود رو دستکم نگیرید. مخصوصا وقتی که روی یه مسئله خیلی با جدیت و تلاش زیاد کار می کنین. تقسیم مسوولیت یکی از راه های موثر جهت موفق شدن بر مشکلات و کاهش حجم کاری و درسی می باشه و به شما اطمینان می دهد که درس رو بهتر بفهمین. این فعالیت گروهی ممکنه حتی منتهی به پیدا کردن یه دوست جدید شه.

  1. به کار گیری کارت های فلش:

بعضی وقت ها بهترین روش، همون روش ایه که همیشه ازش استفاده می شه. درسته که کارت های فلش قدیمی هستن اما هنوز وسایل خوب و قابل اتکایی هستن. نوشتن نکته ها، تعاریف و توضیحات بیشتر از یه بار، به نقش بستن اطلاعات در حافظه کمک می کنن. ضمن اینکه این کارت ها یه وسیله بسیار عالی جهت یادآوری و تداعی تعریف ها می باشن.

  1. امتحان دادن:

هر چقدر هم که از امتحان نفرت داشته باشین اما تحقیقات نشون می دهد یه ارزشیابی جدی مانند امتحان نه فقط مؤید اندازه علم دانشجو هاس بلکه می تونه کیفیت و ارزش علمی دانشجویان رو هم زیاد کنه. آزمون های متناوب به یادگیری دوباره و به خاطر آوردن اطلاعات ما کمک می کنه، ضمن اینکه موقع آماده شدن واسه امتحانات پایانی تازه به ارزش و کارکرد امتحانات طول ترم پی می بریم.

  1. خوابیدن

یه ذهن خسته، ذهنی کنده. پس به اندازه کافی بخوابین و تماشاگر افزایش معدل درسی خود باشین.

بهترین روش درس خوندن

بهترین روش درس خوندن

  1. خود رو در هیچ گروه یا دسته ای قرار ندین

دانشجویان بیشتر خود رو تو یه دسته خاص طبقه بندی می کنن. مثلا خود رو دانشجوی دارای هوش دیداری یا دارای هوش شنیداری محسوب می کنن یا اینکه بعضی فکر می کنند طرف چپ مغزشون فعال تره یا بعضی می گن که طرف راست مغزشون فعال تره. تحقیقات نشون می دهد که این طبقه بندی ها خیلی همراه با خطاست. بهترین روش اینه که به جای نگرانی درباره اینکه در کجای پروسه یادگیری قرار دارین، مناسب ترین روش یادگیری رو برابر با توانایی های خود پیدا کنین.

  1. حضور در کلاس

شاید این مسئله روشن باشه. اما سخنرانی های طولانی استادان و زمان شروع کلاس ها در ساعات اولیه صبح، بیشتر باعث شده شرکت در کلاس تا حدودی سلیقه ای و دلبخواهی شه. بهترین روش واسه آمادگی در امتحانات، حضور در کلاس درس می باشه. در این صورت می تونید با سلسله مراتب درسی آشنا شده و از مطالبی که از اونا امتحان گرفته می شه، باخبر شید.

  1. خود رو غرق جزوه ها و منابع درسی زیاد نکنین

با در نظر گرفتن این ضرب المثل قدیمی که کیفیت بهتر از کمیته، یافته های محققان نشون می دهد غرق شدن در حجم انبوه جزوه ها و کتاب های درسی زیاد روش موثری واسه یادگیری نیس. بلکه بهترین روش دقیق شدن و فوکوس کردن روی یه موضوع و وقت گذاشتن روی اون تا زمان تسلط کامل روی مطالب موجود در اون کتاب می باشه. همیشه تلاش کنین کمتر بین موضوعات جور واجور گشته ومنبع خود رو تغییر بدید. به عبارت ساده تر از این شاخ به اون شاخ نپرید در این صورت کمتر خسته شده و بیشتر یاد می گیرید.

  1. منظم باشین

تنها چیزی که از داشتن یه ضر ب الاجل وقتی بدتره، از دست دادن این ضرب الاجل می باشه. پس تلاش کنین همیشه منظم باشین و از دست دست کردن و عقب انداختن وظایف خود دوری کنین.

چیجوری سلامت روحی خود رو افزایش بدیم؟

چیجوری با انگیزه کار کنیم؟

ایسنا روش درست چیجوری درس خوان شیم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *